1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Evlilik Diploması almadan Evlenmek Yasak
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Evlilik Diploması almadan Evlenmek Yasak

A+A-

Böyle bir kanun çıksa ne olur? Evliliklerde azalma, boşanma oranlarında düşme mi olur? Ailede baş gösteren huzursuzluklar giderilebilir mi?
“Büyük İslam âlimlerinden birisinin “Bana dünyada cennet gösterin derseniz göstereyim: “Huzurlu bir aile.” Yine bana dünyada cehennem gösterin derseniz yine göstereyim “huzursuz bir aile.” Bu cümleye şu hadisi eklersek nasıl bir manzara çıkar karşımıza: “ Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz öyle haşrolursunuz…”Keşke olmasa ama günümüz Türkiye toplumunun sorun yaşadığı alanların başında halen aile geliyor. Eğer evimiz huzurluysa düğüne gerek yok, düğün bizim evimizdedir. Durum tam bunun tersi ise maazallah matem ayrılmaz gölgemiz olur.
Naçizane yazdığım kitabımda (Yuva kuran mektuplar) ve birçok makalemde bahsettiğim bir projenin, bir düşüncenin hayata geçmesi beni cidden sevindirdi. O yazılarımda bahsettiğim gibi (Kitabımdaki 5. Mektup şöyle başlıyor: “Günümüzde gerek ailelerde, gerekse okullarda bu önemli konu ile ilgili maalesef yeterli bilgiler verilmemekte. Hayatımızın en önemli iki olayından biri olan bu konuda gençlerimiz (aslında toplum olarak hepimiz) gerçek bir cehalet içinde bulunmaktayız. Annelere, babalara, evlenme yaşına gelmiş kız ve erkeklere, “evlilikle ilgili kaç kitap okudunuz?” diye sorsak eminim çoğundan; “hiç” cevabını alırız..”) evlenecek adaylar mutlaka bir imtihandan geçirildikten ve bir sertifika aldıktan sonra evlenebilmeliler. Siz buna ister evlilik diploması deyin, isterse evlenme izni şahadetnamesi.

HAYDİ DELİKANLILAR KURSA

Bu konuda çalışma yapan kurumlarımızdan biride Konya Büyük Şehir Belediyesi. Belediyemiz konuya ciddi önem vermiş hatta KADEM adlı birim konu ile ilgili çalışmalarından dolayı başbakan tarafından ödüllendirilmiştir. Aynı konu ile ilgili “Çağdaş Aile Derneği” de ciddi çalışmalar yapmaktadır. Kadem’in yöneticisi konumunda bulunan Semin Güler Hanımefendinin bana gönderdiği basın açıklamasına göre Bu derneğimiz “Gençler evliliğe hazır mısınız?” Başlığıyla bir çalışmanın içine girmiş. Buna göre:
”Evlenmeyi düşünen bireyler birbirlerini çok yönlü olarak tanıyabilecek ve değerlendirme yapabileceklerdir. Bireyler evlilik yaşamında kendilerini nelerin beklediğini bilmiş olacaklar, hazırlıklı olacaklar ve eşlerin sorunlar karşısında çözüm bulmaları kolaylaşacaktır. Çiftler evliliğe daha gerçekçi beklentilerle başlayacak ve evlilik daha sağlam temeller üzerine kurulmuş olacaktır...” Amaçlar uzayıp gidiyor. ”…Bu çalışmalara, . 18-28 yaş arası, bekâr, nişanlı, sözlü kız ve erkeklere, ayrıca yeni evlenmiş çiftler katılabilecektir…” diye de bitiyor.
Tarihte de birçok ilke imza atan Konya (mesela ilk yerleşim yeri Konya Çatalhöyük) inşallah bu diploma (sertifika) ile de bir ilke daha imza atmış olacak. Konu ile ilgilenenler için:

(Müracaatlar: ÇAĞDAŞ AİLE DERNEĞİ

Mevlana Çarşısı Kat 2 No: 205 Karatay/ KONYA

Telefon: 0332- 353 21 62,,03323510995 GSM: 0532- 666 17 29 -05368524212

Not1: Başlık bir temenniden ibarettir.

Not2:Günümüzde kızlar, gerek evlilik gerekse diğer sosyal konularda daha çok okuyor ve araştırma yapıyorlar. Konuya ilgisiz dolayısı da bilgisiz kalan erkekler bu silah karşısında maalesef
çaresiz kalıyorlar.Bundan dolayı koca adaylarına sesleniyorum: Haydi gençler evlilik okuluna!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.