1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Evlilik programlarını kapsamadı
Evlilik programlarını kapsamadı

Evlilik programlarını kapsamadı

OHAL kapsamında yayımlanan 2 yeni KHK yürürlüğe girdi. Yehi KHK’larla birlikte televizyonlardaki arkadaşlık programları yasaklandı fakat bu yasak evlilik programlarını kapsamıyor.

A+A-

Olağanüstü hal kapsamında bugün iki Kanun Hükmünde Kararname (KHK) daha çıkarıldı. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan 689 ve 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çok sayıda kişi kamudan ihraç edildi. İhraç edilenlerin 484’ü akademisyen. KHK ile 14 dernek 8 vakıf ve 1 gazete kapatıldı. 731 kamu personeli ise göreve iade edildi.

Kamudan 3 bin 939 kişi ihraç edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden 3, Danıştay’dan 3, Yargıtay’dan 19, Yüksek Seçim Kurulu’ndan 6, HSYK’dan 6, Başbakanlık Merkez Teşkilatı’ndan 3, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 201, RTÜK’den 2, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 23, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan 1, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan 1, Adalet Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’dan 1127, Türkiye Adalet Akademisi 1, AB Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’ndan 1, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 15, İller Bankası’ndan 2, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 13, Dışişleri Bakanlığı’ndan 19, Ekonomi Bakanlığı’ndan 20, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’dan 90, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden 18, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bağlı İlgili-İlişkili Kuruluşlar’dan 66, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan 68, Rekabet Kurumu’ndan 16, İçişleri Bakanlığı’ndan 8, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 56, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 120, Kalkınma Bakanlığı’ndan 13, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 4, Kamu İhale Kurumu’ndan 6, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 29, Genelkurmay Başkanlığı’ndan 8, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları’ndan 5, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan 2, Sağlık Bakanlığı ve İlgili Kuruluşlar’dan 216, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’dan 98, Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı 484 akademisyen, idari personellerden 98 kişi görevlerinden ihraç edildi.

731 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ

Yayınlanan 689 sayılı kararname ile ise çeşitli kurumlarda ki 731 kişi görevlerine iade edildi. Buna göre; Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 34, Adalet Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’da 15, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 4, İller Bankası’nda 1, Ekonomi Bakanlığı’nda 3, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’da 42, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda 34, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 11, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’da 23, Sağlık Bakanlığı ve İlgili Kuruluşlar 51, Yüksek Öğretim Kurumları’nda 18 kişi görevlerine iade edildi.

EVLİLİK PROGRAMLARI KALDIRILMADI

OHAL kapsamında 2 yeni Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. KHK’larla birçok alanda yeni düzenlemeler yapıldı. O düzenlemelerden biri de televizyonlardaki arkadaşlık programlarına yönelik... 690 sayılı KHK ile getirilen düzenleme ilk başta anlaşılmadı, televizyonlardaki evlenme programlarına yasak getirildiği sanıldı. Karar özellikle sosyal medyada geniş yankı buldu. Ancak tartışmalar sürerken, KHK’nın detayları ortaya çıktı. Yayımlanan yeni KHK ile evlenme programlarının değil, radyo ve televizyonlardaki “0800” gibi telefon hatlarıyla arkadaş bulma ile kişilerin tanıştırıldığı veya buluşturulduğu türden “arkadaşlık programlarının” yasaklandığı anlaşıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.