Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Evlilik Ve Sebepleri

A+A-

Bu günlerde sıkça duyduğumuz haberlerden birisi de kadına karşı uygulanan şiddet olayları ve bunların haberleridir. Böyle bir habere konu olan olayların özelliği ise aralarında hukuken evlilik bağı bulunup da bu evliliğin şu veya bu sebeple zayıflaması hukuken olmasa da fiilen kopmuş bulunması veya hâlen evlilik bağı bulunan kimseler arasında cereyan etmiş olmasıdır.
Hangi şekil ve biçimde olursa olsun, böyle olayların toplumumuzda var olması ve sıkça yaşandığı haberlerinin duyulması sağlıklı her insanı yüreğinden yaralamakta ve neden böyle olayların vuku bulduğu sorusu kafasını uzun süre meşgul etmektedir.
Konu hakkında bir değerlendirme yapabilmek için her şeyden önce evliliğin ne demek olduğunu ve dinimizin bu konuda bize verdiği bilgilerin ve öğretilerinin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bu konuda şunları söyleyebiliriz.
Hiç şüphesiz insan da diğer canlılar gibi çift olarak yaratılmıştır. Kur’ân’da bu konuda pek çok âyet bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını burada nakletmek istiyorum: “İbret alıp düşünesiniz diye her şeyi çift çift (eşli) Yaratmışızdır” (Zâriyât, 51/49).
Şu âyet de bu konuda dikkat çekicidir: “Allah sizi (önce) topraktan, sonra nutfe (meni) den yaratmış, sonra da sizi çiftler hâlinde var etmiştir” (Fâtır, 35/11).
Şu âyette de insanın çift olarak yaratılmasının sebebi anlatılmıştır: Sizi bir nefisten yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı (kendisinde sükûnet bulacağı) eşini de ondan var eden Allah’tır. (Erkek) Eşiyle birleşince eşi hafif bir yük yüklenir (gebe kalır) ve (bir müddet) onu taşır. Gebeliği ağırlaşınca ikisi de (karı koca) Rableri olan Allah’a ‘Bize kusursuz bir çocuk verirsen, biz elbette şükredenlerden olacağız’ diye dua ederler” (el-A’raf, 9/189).
Dikkat edilirse insanların çift olarak yaratılmış olmasının sebeplerinden birisi onların birbirlerinde sükûnet bulmaları, yani cinsel arzu ve duygularını meşru olan yoldan tatmin etmeleri ve neticesinde de kendi nesillerini devam ettirmeleri anlamına gelen çocuklarının olmasıdır.
Bu sebeple de dinimiz müntesiplerini evlenmeye teşvik etmiştir. Bundan dolayı evlilik çocuk oyuncağı değildir. ‘Bugün evlen, ertesi gün boşan’ şeklinde bir anlayış Müslüman olan bir kimsenin anlayışı ve düşüncesi olamaz. Evlendiklerini yaptıkları nişan, nikâh ve düğün gibi merasimlerle aleniyete dökmeleri hem bu konuda samimiyetlerinin bir göstergesi ve hem de başkalarının kendilerinin bir araya geldiklerini öğrenip haklarında dedi-kodu yapmalarının bir engelidir.
İnsan böyle olduğu gibi diğer canlılar da böyledir ve her canlı kendi neslinin devamını sağlamaktadır. Allah onların nesillerini nasıl sağlayacaklarını belirlemiş ve nesillerinin devamını bazı sebeplere bağlamıştır. Küçücük bir tohumdan koskoca bir ağacın meydana gelmesi bir tesadüfün eseri olamaz.
Her hayvan kendi neslini devam ettirecek olan tohumu bedeninde taşıdığı gibi, her bitki de kendi neslini devam ettirecek tohumu meyvesinde taşımaktadır. Tek yaratıcı olan Allah, her ağacın tohumunu onun meyvesine koymuştur.
Ancak unutmayalım ki, her tohumun içine de o bitki ve ağacın neslini devam ettirecek unsuru yerleştirmiştir. Bu sebeple bazen bakarız, koskoca ağaç küçücük meyveler verir, fakat o meyvenin çekirdeği içinde koskoca ağaç saklıdır. Meselâ bir incirin içinde yüzlerce çekirdek vardır ve onu biz lezzetle yeriz, fakat o çekirdeklerden her biri içinde koskoca bir incir ağacı saklıdır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.