Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ey Adem oğlu

A+A-

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: "Görmedin mi? Biz gerçekten Şeytanları, kafirlerin üzerine gönderdik, onları tahrik edip kışkırtıyorlar." (Meryem: 83) Bu sebeble küfre giren ve Allah-u Teâlâ'dan başkasına ibadet eden herkes, bu amelleri şeytanın süslemesiyle yapmıştır. Ayrıca zahiren Allah-u Teâlâ'dan başkasına ibadet eden herkes, aslında şeytana ibadet etmiştir. Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Ey Adem oğlu! Şeytana tapmayın... diye size bildirmedim mi?"(Yasin: 60) Allah-u Teâlâ İbrahim aleyhisselam’ın babasına söylediği söz hakkında şöyle haber veriyor: "Ey babacığım! Şeytana tapma...." (Meryem: 33) İbrahim aleyhisselam’ın babası aslında şeytana değil putlara tapıyordu. Allah-u Teâlâ bu konuda şöyle haber veriyor: "İbrahim babası Azer’e dedi ki: "Putları mı ilahlar edindin?" (En’am: 74) İbrahim aleyhisselam’ın babası Azer, putlara tapmasına rağmen İbrahim aleyhisselam babasına: "Ey baba! Şeytana tapma" demiştir. Çünkü Şeytan en büyük Taguttur. Bu sebeble puta, taşa, ağaca veya insana tapan kimse, aslında şeytana tapmış sayılır.

Allah'a isyan üç derecede olabilir:

1)Eğer bir kimse Alah'ın kulu olduğunu kabul eder, fakat pratikte O'nun emirlerinin aksini yaparsa buna fasık denir. 2) Bir kimse Allah ile irtibatı koparıp inkar eder, başka birisine bağlanırsa o zaman kâfir olur. 3) Eğer bir kimse Allah'ı inkar ettigi gibi birde isyan eder ve O'nun kullarını kendisine boyun eğmeye zorlarsa, o zaman tağut'tur.firavn nemrut gibi.

Onun için yukarda da geçtigi gibi insan, şeytanın vesvesesine uyar günah işleyebilir.bu günahtır. O günahın cezasını çekecektir. dilersecenabu hak afv edecektir. butagutdegildir. Tagut olabilmesi için şeytanın vesvesesiyle Allahın hükümlerinden birisini inkar ve isyan etmesidir. Eger böyle olmasaydı Adem aleyhisselam ve Yusuf aleyhisselam da tagut olması gerekirdi.Yusuf as malumunuz bir melikin hazineden sorumlu bakanı idi. Yusuf ası: Allahın hükümleri bölümünde ( birinci bölüm),de işlemiştik.

Hz Adem hakkında da yüce Allah şöyle buyuruyor; “Ey Âdem! Sen ve eşin cennette oturun, dilediğiniz yerden yiyin ama şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa ikiniz de zalimlerden olursunuz.” (7 Araf Suresi -19) Böylece şeytan, ona vesvese verdi. Dedi ki: “Ey Âdem! Sana, ebedîlik ağacına ve sona ermeyecek bir saltanata, delâlet edeyim mi (ulaşmanı sağlayayım mı)?” 7. Sure (A'râf Suresi), 20. Ayet

Böylece onları yalanlarla aldattı. (7 Araf Suresi -22) 23- Dediler ki: "Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz!"araf 23. Burada hzAdemAllahın emrini çignedigi için günahkar olmuştur. böyle olunca her günah işleyen tagutolmaz.yukarda da dedigimiz gibi tagut olabilmesi için Allahı inkar olması lazım. Selefi salihalimleri ayetlerde geçen tagut kelimesine, ayetlerin nüzul sebebine bakarak; kahin, putlar, putların kahinleri, tercümanları, sihirbaz veya yahudi alimleri gibi manalar vermişlerdir.

Leys, Ebu Ubeyd, Kisai, Vahidi ve lügatçıların cumhuruna göre tağut; Allah'tan (cc.) başka ibadet edilen her şeydir.

 

Bu yazı toplam 476 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.