Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Ey Salik

A+A-

Hadimi merhum, din yolunun ey samimi yolcusu diyerek başladığı ve eserinin bu kısmında, geçici olan bu dünyaya aldanmayıp baki olan ahireti kazanmanın ehemmiyetinin ciddiyeti üzerinde durarak diyor ki!
Ey Salik: Sana yakışan, fani ( geçici) ve deni ( alçak) dünyadan fahir ( şiddetle kaçınmak), bakı olan ahirete nefsin hevasını menetmek de beliğ ( çok gayretli), tam ciddi manada sayetmendir çalışmandır. Yani bu husus da çok çalışmandır. Meşakkatlere katlanarak nefisle mücadeleye devam etmendir. Onun usulünü, ehlinden sorup öğrenmendir, eğer Allah Te’aladan Hidayet istiyorsan.(berika s.481.

ALLAH YOLUNDA CİHAD

Allah yolunda cihadın neye sebep olduğunu beyan ederken de, kısaca ve ayeti celile delil getirerek, Allah yolunda cihaddan, sevimli amelden bahsediyor ve bir şiir manasıyla konuyu şöyle izah da bulunuyor; Mücahede de hidayete ait bir sebeptir.
“Amma biz yolumuzda cihat edenleri elbette yollarımıza eriştireceğiz” buyurmaktadır Yüce Rabbimiz c.c.(Ankebut s.ayet 69)

EN SEVİMLİ AMEL

Havle binti Suveyp r.a.) dan riveyetle hadisi şerif de:
“Allah Teâlâ’ya yapılan amellerin en sevimlisi devamlı olanıdır. Az bile olsa” buyrulmuktadır.
Yani amel sahibi, Alah için işlediği ameller de az bile olsa, devamlılık arzedecek. Cenabı Hakk’ın hoşlandığı budur. Çünkü devamlılık, hizmet için tazımdır. Bazı Necib (Seçkin büyükler) ”Hizmet kesilmez” demişlerdir. Sana, kabül olmadığı zahir bile olsa o hizmetin içinde olmaklığın sana şeref olarak yeter. İbadet ve hizmetinde müdavim olan kullar için. Cenabı Rabbi’l-Âleminden imdat da devam eder, hizmeti devam ettiği müddetçe.
Kast edilen huzur, devamlılıktadır. Muhakkak senin cesedin, senin üzerinde hakkı vardır. Hz. Ali Efendimiz kerremallahü veche’nin nakline göre de; Kalpler ameller üzerine zorlanırsa (yani amelleri yapmak kalbe zor gelirse) o kalp ayıplık içerisindedir ve arızalanmış demektir demiştir.

ŞİİR

Kaburgaların arasında bir şefaat edici olmadığı zaman,
Hiç bir şefaat eden; sevgi hakkında fayda verir değildir.
Muhakkak şu kalpler içinde bir birlerine vuruşma olur.
Vahşi hayvanların vuruştuğu gibi.
O kalpleri talimde ülfet ettiriniz. Ta’atın güzel olması içinde takvim de tevessut edin. Ve kalplerin sürurunu devam ettirin, denilmektedir. Hadimi (K.S.) takvimi izah ederken de İbrahim a.s.) dan misal vererek: İbrahim a.s.ın suhufun da şöyle yazılı idi der.
Saatler üçe taksim edilmiş idi. Bir saat, Rabbisine münaca’ât, bir saat nefsine muhasebe ve bir saat da nefsin lezzetine ayrılmıştı, helal olan şeylerde... diyerek bizlere nasıl bir program yapmamız hakkında yol göstermektedir.(berika c.1.s.483)

KALBİN HUZURU VE NAMAZ

Kalbin huzurunun esası hususunda namazın ehemmiyetini anlatırken şu veciz ifadelere dikkat çekerek buyuruyor ki Hadimî merhum!
Bundan dolayı kul için namazın vaktinde edası, fütur, arıza ve noksan ile beraber daha üstündür. Çünkü kalbin huzurunun esasıdır namaz. Namaz, ibadetinde tefehhüm, tazım, heybet, rica ve hayâ vardır.
Kalbin huzuru: Kalbin masivallah’tan boşalması (Allahın gayriden)demektir. Tefehhüm; lafzı mana ile beraber anlamaktır. Nice ibadet ediciler var ki, lafzı ile hazır, manası ile değil.
Filhakika; İbadetler, emir olunduğu manada eda edilmelidir ki, netice elde edile. Ve her türlü ibadet de amelde niyetin halis olması lazımdır. Çünkü Rasülullah s.a.v. “Mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır” buyurmuştur.
Bu Hadisi şerif de amele göre niyetin ne kadar mühim olduğunu gösterir. Lakin güzel niyetlerle güzel amel olması gerektir. (berika c.1.s.485)

İHLÂS OKUMANIN ECRİ:

Ölülerimiz için, Darı Kudninin rivayeti. Ve Hz. Ali k.v. den rivayet edilen hadisi şerifde: ”Kim kabirler üzerinden geçerse 11 defa İhlâs süresini okusun, sonra ecrini de mevtalara bağışlasın. O kimseye mevtalar adedince ecir verilir.” buyurulmuştur. (berika c.1.s.508) (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.