Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ezan Sesini Kısmak

A+A-

Bu günlerde Müslümanları ilgilendiren pek çok konu ve olay gündemi işgal etmeye devam ediyor. Müslüman Ülkelerde sürmekte olan iç ve dış savaşların yanı sıra bir de bütün dünyadaki Müslümanları incitecek bir haber gündeme düşmüş bulunuyor.
Son haber İsrail Devletinin hegemonyası altında bulunan Mescid-i Aksa ve diğer mescidlerde, daha açık söylemek gerekirse bütün Kudüs’te okunan ezanların hoparlörle yayınlanmasının yasaklanacağına ve bu konuda bir kanun çıkarılacağına ilişkin bulunmaktadır. İşte bu haber Müslümanlarla ilgili olumsuz gündemin devam etmesine sebep olmuş bulunuyor.
Bu konuda söylenecek pek çok sözün bulunduğu bir gerçektir. Ancak söz söylemek yerine iş yapmak ve yapılan yanlış ve aksi davranışların bertaraf edilmesi için gerekli faaliyetlerde bulunmak en doğrusu olsa gerektir.

Bilindiği üzere eskiden olduğu gibi, günümüz dünyasında da her devletin nüfusunu teşkil eden insanların tamamı tek bir dine mensup değillerdir, böylesi hiç olmamıştır ve bundan sonra da olacağı ufukta gözükmemektedir.

Bu durum yadsınacak bir durum olmadığı gibi, bunu tersine çevirmek için uğraşmak da pek akıllıca bir durum olmasa gerektir.
Çünkü bu çeşitli dinlerden oluşma biçimi, ağırlığı bir dine mensup olmakla birlikte geçici olarak onların içinde bulunan başka dine mensup kişilerin bulunması sebebiyle değil, aksine o devletin asli vatandaşı olarak bulunmaktan kaynaklanmaktadır.
Bundan çıkan netice ise böyle olan bir devlete düşen, kendi asli unsurunun bir öğesi olan ve devleti oluşturan fert ve onların oluşturduğu toplulukların dini ihtiyaçlarını karşılamaktır. Varsa bunun önünde bulunan engelleri kaldırmaktır.
Ayrıca böyle bir devletin resmi olan dini varsa hiç kimseyi bu dine girmeye zorlamadan, farklı dine mensup olanların ihtiyaçlarını karşılamak ve ayrıca eğer varsa başka din mensuplarının bu dine karşı olan tavırlarını engellemektir.

Fakat ne yazık ki, tarih boyunca şahit olduğumuz gerçek böyle anlaşılıp devam ettirilmiş değildir.
Özellikle de her devirde, Müslüman unsurların bulunduğu ve fakat diğer dinlere mensup olan insanların çoğunluğu oluşturduğu devletlerin buna pek riayet etmedikleri gözlemlenen ve tespit edilen bir gerçektir. Böyle bir uygulamaya yer verilmesi de bu söylediğime bir örnektir.
Ancak bunun daha ileri noktasına ulaşan bazı uygulamalardan söz etmek de mümkündür. Cumhuriyet döneminde Türk vatandaşlarının ezici çoğunluğunun Müslüman olmasına rağmen gayri Müslimlerin hakları göz önünde bulundurularak yapılan uygulama buna örnektir.
Şöyle ki, Osmanlılardan sonra onun toprakları üzerinde ve onun bir devamı olarak kurulup yeşermiş olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinde, vatandaşların yüzde doksanı ve belki daha da fazlası Müslüman olmasına rağmen, ezan yerine, güya onun Türkçeleştirilmiş olanı diye ileri sürülen, fakat aslında dinin o güne kadar sembolü olan ve gerek muhalifleri, gerek inananları tarafından böyle kabul edilen ezan kaldırılmış ve bu yanlış uygulama on sekiz yıl sürmüştür.

Fakat buna mukabil, farklı dinlere mensup olmalarına rağmen azınlıkların dinlerinin hiçbir ritüeline dokunulmamıştır.
Bu husus açık bir şekilde tarihte yerini almıştır.

Bu yazı toplam 316 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.