1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. EZİKLER HARİÇ
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

EZİKLER HARİÇ

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Ocak 2009 tarihinde Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in yüzüne karşı “One Minute”  dediğinde tüm dünya (içinde ben de varım) ; ‘Eyvah! Şimdi İsrail(ABD) çok kızacak, Türkiye mahvolacak, Erdoğan bitecek…’ demişti(k).  O tarihten sonra bu ve buna benzer birçok hadise yaşandı. Her olaydan sonra bu endişelerin dozu gittikçe düştü. (Mavi Marmara’dan tutunda, papaz Brunson olayına kadar) En son S-400 füze alımında ABD, AB ve bunların azat edilmez köleleri olan Tanzimatçı, ezik müstağripler, milletine, kültürüne, tarihine, kendine yabancı; haydut, hırsız, katil, emperyalist… Batıya hayran köle ruhlular, yerli iş birlikçiler her seferin de ; “Eyvah yanlış yaptık, mahvolduk. ABD bunun hesabını sorar, yiğidin anası tez ağlarmış, gücümüze göre konuşalım, ayağımız yorganımıza göre uzatalım, Batılı efendilerimizi kızdırmayalım, bizim başkan çok ileri gidiyor! Sen kimsin de çağdaş! İleri! Zengin, güçlü efendilerimize karşı geliyorsun… ”  Diye yarı korku, yarı kızgınlıkla bağrışıp çağrıştılar…
ONE MİNUTE BİR MİLATTIR      
Bu hadiselerin siyasi, ekonomik, kültürel, sosyolojik, birçok önemli neticesi oldu.  Böylece Türkiye Kamuoyu, yıllardır kendisini antiemperyalist gösterip, halka çağdaşlık, ilericilik dersi verenlerin aslında nasıl batı hayranı olduklarını, nasıl ezik bir ruha sahip olduklarını görmüş oldu. Öte yandan bu gelişmeler Türkiye’de kimlerin gerçek milliyetçi, kimlerin hakiki antiemperyalist, kimlerin gerçek bağımsızlık yanlısı olduğunu ortaya çıkardı. Televizyonlarda, miting alanlarında, gazete köşelerinde;  “bağımsızlık, milliyetçilik, antiemperyalisttik, İngiliz muhipleri…” sakızı çiğneyenlerin gerçekte nasılda ruhlarının en derin yerinden katil, kanlı, batıya bağımlı oldukları görüldü.
Başkan Erdoğan’ın “One Minute” çıkışı dünya tarihine geçmiştir ve bir milattır. O güne kadar bırakın böyle aleni, canlı yayında İsrail’e “One Minute” demeyi, kapalı toplantılarda bile İsrail’in aleyhine konuşulamaz, gazete yazılarında, haberlerde İsrail’e ima yolu ile bile laf söylenemezdi.  Ne zamanki bu tarihi hadise gerçekleşti tüm dünya önce bir şaşkınlık, sonra gizli bir sevinç yaşadı. Bu sebeple”  ONE MİNUTE BİR MİLATTIR”  Bu tarihi görevi yaptığı için de tüm dünya mazlumları ve halkımız (ezikler hariç)Sayın Erdoğan’a teşekkür etmiştir, etmektedir.
BM'ye Meydan Okuyan lider
Başkan Erdoğan son BM konuşmasında yıllardır sürdürdüğü haktan, adaletten, mazlumdan yana,  zulme, zorbalığa, haksızlığa,  adaletsizliğe karşı olma tavrını artırarak gösterdi. “Dünya beşten büyüktür” diyerek,  tüm dünyanın bazen 5 devletin bazen de onlardan sadece birinin ağzından çıkan bir kararla yön değiştirmesi adaletsizliğini bir kez daha tüm dünyaya haykırdı. İşte bu çığlıktan, işte bu mazlumların sesi olma konuşmasından satır başları:
1- İsrail-Filistin; Bugün dünyamızda en çok adaletsizliğin yaşandığı yer Filistin topraklarıdır. Ben merak ediyorum bu İsrail neresi sınırları belli değil. 
2-  Açlar ve Toklar; dünyanın şanslı azınlığı robotları tartışırken, 1 milyarı aşkın insan açlık sınırının altında yaşıyor.
3- Nükleer güç, ya herkese yasak ya da herkese serbest olmalıdır.
4-Suriye küresel adaletsizliğin sembolü haline gelen bir coğrafya oldu. Suriye krizini sona erdirilmeli.
5- Aylan bebek;  Unutmayın ki bir gün aynı durum sizin de başınıza gelebilir.
6-  Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarını kazan kazan anlayışına önemli bir iş birliği alanı olarak görüyoruz.
7-İran'a yönelik tehditler sona ermeli.
8-  Keşmir Meselesi;  8 milyon insan Keşmir'den dışarı çıkamıyor...
Türkiye’de yaşayan bizler,  başkanımıza dünyaya bizim sesimiz, hakkı, adaleti, vefayı, insanlığı haykırdığı için teşekkür ediyoruz,  çünkü bunlar bizim görüşümüzdür.  (ezikler hariç)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.