1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. F 16’ya Levye Fırlatanların Dedeleri
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

F 16’ya Levye Fırlatanların Dedeleri

A+A-

F 16 ya levye atan, tanka kafa vuranların dedeleri de böyleydi. Onlarda zafer pınarlarından bolca sular içmişlerdi. Cedlerimiz, Tarihin gördüğü en büyük devlet olan Bizans’a kafa tutmuşlar, Roma ordusuna kılıç salmışlardı. Sadece kafa tutmakla kalmamışlar 2500 yıllık Bizans’a son vermişlerdi. Zaferlerini unutan, mağlubiyetlerini galibiyetlerinden daha fazla hatırlayan, akıllarında, gönüllerinde zaferden daha çok hezimet barındıran milletler dünyaya nizamat veren devletler, dünyayı yöneten imparatorluklar kuramazlar. Bu teze en büyük misal İran devletidir. İran, şialığı kabul ettiğinden beri sürekli ağlayan, devamlı inleyip ah çeken nesiller yetiştirmekte. “Ah Hüseyin” “vah Kerbela”” tüh tüh Zeynep…” ağıtları ile büyüyen İranlı şii kardeşler, tarihte hiçbir zaman bir numara olamamışlar olmaları da mümkün değildir.
Bize gelince son 15 Temmuz meşum hadisesi de göstermiştir ki tarihindeki zaferlerden emdiği “kendine güven sütü” ile beslenen nesiller, tıpkı ataları gibi “ya devlet başa ya kuzgun leşe” umdesini capcanlı yaşatmaya devam ediyorlar. Bu yazımda neslimizin beslendiği zafer pınarlarından birinden, hem de Konya Beyşehir yakınlarında olan birinden yani Miryekefalon zaferinden kısaca bahsedeceğim. Bu zaferin bu günlerde tekrar gündem olmasının en önemli nedeni yıllardır bilinen bir yanlışın düzeltilmesi hadisesidir. Bizler, yani tarih öğretmeni olarak bizler, yıllardır devletimizin okuttuğu tarih kitaplarında Miryekefalon savaşının Denizli yöresinde olduğunu anlatırdık. Yalnız son yıllarda yapılan ilmi çalışmalarla Miryekefalon savaşının yapıldığı yerin Konya Beyşehir’de “Bağırsak Boğazında” olduğu tezi revaç bulmuş durumda. Büyük şehir belediyemizin düzenlediği “Miryokefalon Savaşı 840. Kutlama Etkinlikleri” programında kısa birer konuşma yapan hocalar, Ahmet çaycı Mehmet Akif Ceylan beyler Miryekefalonun tarihi ve coğrafi gerçekler ışığında Konya Beyşehir arasındaki Bağırsak Boğazında olduğunu ispatlamaktalar. Bu ispatın önemi şudur: Şimdiye bildiğimizin aksine Miryekefalon savaşının yapıldığı mekan Denizli’de değil, Afyon’da değil, Isparta’da değil Konya’dadır. Umarım Yapılacak çalışmalar, düzenlenecek etkinliklerle bu tarihi gerçek tüm kamuoyuna mal edilecektir. Yapılan toplantıda gördüğüm kadarı ile hocaların konuşmalarından daha çok HERODOT CEVDETİN Konu ile ilgili kısa filmi çok daha fazla ses getirecek gibi. Yakında you tube yüklenecek olan film ile Miryekefalon gerçeği sanırım gündeme oturur. Bu vesile ile Selçuklu atalarımız bir kez daha anılır. Onların tıpkı günümüzde ülkemize Haçlı- Siyonist ittifak tarafından yapılan saldırının aynısını nasıl savuşturdukları öğrenilir. 840 yıl önce kazanılan bu zaferin, gençlerimize vereceği başarı kılıcı ile yiğitlerimiz, günümüzdeki birçok derdi kesip atarlar.

Miryekefalonun Önemi
Malazgirt vatan kazandıran, Miryokefalon ise vatan kurtaran savaştır. Bu zaferden sonra: Türklerin Anadolu’dan atılamayacağı ve Anadolu’nun kesin bir Türk yurdu olduğu anlaşılmıştır. Türk-İslam dünyası üzerindeki Bizans baskısı sona ermiştir. Haçlı seferleri ile Bizans’ın eline geçen Anadolu’daki siyasi üstünlük tekrar Selçukluların eline geçti. Bizanslılar ve Batılılar, Anadolu’ya “TÜRKİYE” demeye başladılar. II.Kılıç Arslan Miryokefalon Savaşı'ndan sonra Anadolu'da siyasi birliği kurma ve ve genişleme siyasetine devam etmiştir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.