1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Facebook’ta Kişilik Analizi
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Facebook’ta Kişilik Analizi

A+A-
“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” sözü bize referans olacağı için kişilerin yaptıklarından nasıl bir kişiliğe sahip olduklarını anlamak üzere buyurun kullanıcı adı ve şifremizi girerek facebook’a giriş yapalım!
Facebook zaman tünelinde gezinirken dikkatli olmalıyız. Kimseyi kırmadan, üzmeden yol almaya çalışacağız ki bu her zaman mümkün olmuyor maalesef! Nasıl bir kişilik özelliğine sahip olduğumuzu görmek için hoşlandığımız ya da hoşlanmadığımız davranışlarımıza karşı duygu ve düşüncelerimize bakmalıyız. Kişileri tanımak için söylediklerinin yanında neler yaptığı ya da yapmadığı da önemli bir bulgudur. Sosyal paylaşım sitelerinde de bu duygu ve düşüncelerimizin yansımalarını görebiliriz, hazırsanız buyurun başlayalım.
Hemen A şahsının yeni bir profil resmi paylaştığını görüyoruz. Bir beğeni yapacağız ama bizim paylaşımlarımızı beğenip beğenmediğini düşünüyoruz! Evet, temiz! O zaman bir beğeni yapıp aşağıya doğru iniyoruz. Biraz aşağıda bir haber sitesinin okuyucu ile dalga geçercesine “skandal bir olay” okumak için tıklayınız başlıklı bir haberini görüyoruz. Tıklamak için kararsız kalıyoruz, çünkü gerçekten skandal bir olay mı diye? Skandal bir olaysa öğrenmek istiyoruz nedense, falan filan bilmem hangi ünlünün hakkında çıkan bir haber detayı, aslında bizi çok ilgilendiren bir olay değildir ama yine de merak ediyoruz!

Bu haber sitesi üstelik haberi bir de resim resim vermiyor mu? Çıkıyoruz hemen oradan, bir de yorumlara bakıyoruz, belki birisi okumuştur da bir şeyler yazmıştır, biz de skandal olayı öğrenmiş oluruz böylelikle! Bu arada birisi de espri yapmış ki gülüyoruz bir süre! Ne demiş; “haberi anlamak için yorumlara bakanlar, toplanın bir selfie yapalım” J
Devam ediyoruz aşağılara doğru, birkaç arkadaşın bilmem ne yaparken çekindikleri bir resim çarpıyor gözümüze! Beğeniler ve yorumlara göz atıp hızlıca aşağıya iniyoruz! AAA o da nesi tanıdığımız birisi ilişki durumunu değiştirmiş, şaşırıyoruz bu genç evli mi bekâr mıydı diye? Neden sonra birilerine taş attığını anlıyoruz. Bu arada farklı haberler, yorumlar ve beğeniler çarpıyor gözümüze, herkes yaşadığı hayat hakkında başkalarına haber vermekle meşgul! Bazıları da reklamla ilgileniyor, yaptığı iş ve meslekle ilgili paylaşımlarda bulunuyor.
Sahi biz ne anlatacaktık? Facebook’tan kişilik analizi yapmaya çalışırken zaman tünelinde kaybolduk gittik ya… Gelelim kişilik analizlerine bu kolay bir şey değil elbette zaten kimseyi de etiketlemeyeceğiz. Çünkü kendimiz de kullanıyoruz, bazıları der ya, abi valla biz kullanıcıyız! Allah’tan ticaretini yapmıyoruz. A şahıslarını örnek alıyorduk değil mi ey okur? Yanılıyorsam beni düzelt! Eğer bir kişinin sayfasında paylaşımlarının önemli bir kısmı kendisi ile ilgili profil resimlerden oluşuyorsa o kişinin kendisini hayatın merkezine aldığını ifade edebiliriz. Başkaca konulara ve sorunlara duyarsız demeyelim ama ilgisiz olduğu için bu kişilerde aşırı bir beğenmişlik duygusu ön plana çıkabilmektedir. 
Bir başkası da sürekli yediği, içtiği ve gezdiği yerleri paylaşıyorsa burada da bir övünme duygusu öne çıkabilmektedir. Unutmadan övünç duygusunun altında aşağılık kompleksi yatmaktadır. Yanlış anlaşılmasın, gezdiği yerden resim paylaşanları eleştirmiyorum ama aynı yerde yediğini içtiğini fazlaca resimle paylaşmak da bireyin kendisinin ne kadar iyi gezip yaşadığını ispatlama, gösteriş çabasına dönüşmektedir.

Sürekli paylaşım yapıp başkalarının paylaşımlarına ilgisiz kalıyorsanız bu da riskli bir kişiliği ifade etmektedir. Çünkü sosyal paylaşım sitelerinde çok ünlü kişiler hariç büyük çoğunluk kendi paylaşımlarına da ilgi ve alaka beklemektedir. Bu nedenle sadece paylaşıyor ve beğeni bekliyorsanız, dostlarınızın da bu beklenti içinde olduğunu unutmayınız. Bu da kişinin kendisine aşırı önem verip başkalarının duygularını önemsemediğine veya aşırı ilgi beklentisine işaret eder.
            …
Bu hafta da bize ayrılan köşenin sonuna geldiğimize göre, haftaya buluşmak üzere, sevgili okur, hoşça kalın.  
Bu yazı toplam 409 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.