1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Fahrettin Yokuş’un ek ödeme kanun teklifi meclis gündeminde
Fahrettin Yokuş’un ek ödeme kanun teklifi meclis gündeminde

Fahrettin Yokuş’un ek ödeme kanun teklifi meclis gündeminde

İyi Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş, memurlara verilen mevcut ek ödemelerin düzenlemesi ve memurların emeklilikte de ek ödemelerden faydalanması yönünde hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu. 

A+A-

Yokuş, “Türkiye’de memur emeklileri büyük bir haksızlığa uğramaktadır. Devlet memurlarının çalışırken aldıkları maaş ile emeklilik maaşları arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Memurlara çalışırken döner sermaye, ek ödeme, ek ders ücreti gibi ödemeler yapılırken; bu tür ödemeler prime esas kazançtan sayılmamakta ve emekliliklerinde de bu ödemeler maaşlarına dâhil edilmemektedir. Yapılan bu tür ödemelerin emeklilik maaşlarına yansımaması, memurların çalışırken aldıkları maaş ile emekli maaşları arasında büyük bir uçurumun oluşmasına sebebiyet vermektedir’dedi

MEMUR EMEKLİLERİNİN MAAŞ ADALETSİZLİĞİ GİDERİLMELİDİR 

Yokuş açıklamasının devamında ‘Memurun emekli olmasıyla birlikte gelirinde yaşanan bu düşüş, memurlar için emekliliği bir kâbusa dönüştürmektedir. Memurlarımız, mutlu bir emeklilik hayali kuramamakta, emekli olanların çoğu, geçimini sağlamak için ikinci bir iş aramaktadır. 

Bilindiği gibi 30 yıl çalışıp emekli olan bir memur ek ödemeler dışındaki temel aylık ücretinin yüzde 80’i emeklilik maaşı olarak ödeniyor. Memurların çalışırken aldıkları ek ödemeler fazla mesai, ek ders ücreti ve ikramiye gibi ek ücretlerinden prim kesilmediği için emeklilik aylığı bağlanırken emeklilik maaşlarına ilave edilmiyor. 

Meclis Başkanlığına sunduğum kanun teklifimiz ile Anayasanın sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak memur emeklilerinin gelirden adil pay alması sağlanacak, çalışırken alınan maaş ile emekli maaşı arasındaki ücret farkı önemli ölçüde dengelenecektir. Kanunla getirilen düzenleme ile kamu kurumlarında çalışan sayıları 3 milyonu aşan memurların, çalışırken yararlandıkları ek ödemelerden emekli olduklarında da yararlanması amaçlanmaktadır.

AHMET ÖZER

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.