1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Faili Meçhul Kişilikler
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Faili Meçhul Kişilikler

A+A-

Vatandaşlık kimliğini kaybetmiş birisinin resmi makamlara kimliksiz başvurusunun bir kıymeti olmadığı gibi kişiliğini kaybetmiş insanların da varlığının bir kıymeti yoktur.  
Kişilik, insanın yaptığı davranışlar ve konuştuğu sözlerle tutarlı olmasıdır. Lafa geldi mi mangalda kül bırakmayan fakat tutarsız, yalancı ve menfaatperest insanları da faili meçhul dosyalar gibi faili meçhul kişilikler dosyasına kaldırmak gerekir. Bu çok iddialı bir cümle gibi gelebilir fakat dikkatli bir gözlem yapıldığında benzer tutumlara sahip çok insan göreceğimizden şüpheniz olmasın. 
Son derece üzücü bir konu (faili meçhul cinayetler) üzerinden faili meçhul kişilikler üzerine bir yazı yazmak rahatsız edici gelebilir. Fakat bazen konuyu daha somut ve açık anlatabilmek için başkaca konular üzerinden temsili örnekler vermek zorunda kalınmaktadır. Kişiliği ile “ben buradayım, ben böyle düşünüyorum ya da düşünmüyorum” diyemeyen televizyon ve sosyal medyadan her duyduğuna iman! etmeye hazır bir duruş sergileyen faili meçhul kişilikler vardır. Aynı faili meçhul cinayetlerde olduğu gibi yaptıkları her tutum ve davranış içtenlikten uzak ve gizlilik olduğu için sürekli tutarsız davranırlar. 
Bu toplumun bir ferdi olup da değerlerini içselleştirememiş insanlar da aslında faili meçhul bir kişiliktir. İnsanımıza Avrupa ya da ABD’den açılan pencereden bakıp sözde ilkel! bir toplum gören ilkel kişilikler vardır. İzlemişseniz “Kırımlı” filminde çok güzel bir replik vardı; “İnsanlar kim olduklarını hatırladıkları sürece yaşarlar; vatanımız bizim içimizde.” Biz de kim olduğumuzu asla unutmayacağız. Faili meçhul bir kişilik ya da toplum değil faili Anadolu İslam kültürünün harcı olan Müslüman bir millet olduğumuzu unutmayacağız…
Buna benzer şekilde çocukların da kişilik gelişimleri sağlıklı değil ve çok örselenmiş ise çocuklar faili meçhul bir kişiliğe bürünebilirler. Çocuğun varlığı küçümsenir, girişimleri engellenir veya anne baba tarafından sürekli baskı altına alınırsa çocukta faili meçhul bir kişilik oluşmaya başlar. Bu çocuklar zamanla sorumluluk almaktan çekinen, karar verme becerisi zayıf, sürekli başkalarına bakarak ve danışarak adım atmaya çalışırlar.  Çünkü çocuk istemeden de olsa anne babası tarafından kendinin yeterli olmadığını, olamayacağını öğrenmiştir. Bu nedenle bir türlü kendini yeterli göremez ve başkalarının ne diyeceğine göre davranmaya başlar. 
Oysa kendini ifade edebilen, duygularını fark etmiş ve onları yönetebilen, karar alabilen güven duygusu yeterli çocuklar yetiştirmeliyiz. Bu konu özgüveni! tavan yapmış, şımarık ve arsız çocuklar yetiştirmekle çoğu zaman karıştırılmaktadır. Özgüven ile şımarıklığı ve arsızlığı ayırt edecek anne babalara ihtiyaç duyuyoruz. Çocuklarımız kendine güvensin ama büyüklerine saygılı olsun. Duygularını ifade edebilsin ama yerinde ve zamanında etsin. Okulda ve hayatta başarılı olsun ama çalarak çırparak değil çalışarak, alın teri dökerek emeğiyle başarılı olsun.
Sözün özü; çocuklarımız faili meçhul bir kişiliğe değil özüne, ailesine, tarihine ve milletinin değerlerine sahip çıkacak özgüven ve bilince sahip olmalıdırlar. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 724 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.