1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. FAİZ FAYDALI MI YOKSA ZARARLI MI?
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

FAİZ FAYDALI MI YOKSA ZARARLI MI?

A+A-

Dinimiz faiz almayı ve vermeyi kesin olarak yasaklamıştır. Yani haramdır. Fakat buna rağmen zaman içinde çeşitli sebep ve vesilelerle insanımız diğer din mensuplarına da bakarak bundan faydalanma yoluna gitmiştir. 
    Peşin olarak şunu söyleyelim ki, yasaklama yalnız bizim dinimize mahsus bir olgu değildir. Çünkü hem Yahudilik ve hem de Hıristiyanlıkta aynı durum söz konusudur ve faiz kesin olarak yasaklanmış ve haram kılınmıştır. Ne var ki, bu dinlerin mensupları zaman içinde faizli muamele yapmışlardır. Bunlardan Yahudiler bir başka Yahudiden faiz almayı yasak kabul etmiş ve Yahudi olmayan kimselerle faizli alış-veriş yapmışlardır. 
Böylece bir taraftan faiz yasağını delerken, diğer taraftan faizle muamele yapmaz görünmüşlerdir. 
Nitekim onlar cumartesi günü avlanma yasağını da buna benzer bir hile ile delmiş bulunmaktadırlar. 
Bilindiği gibi Yahudilere cumartesi günü avlanma yasağı bulunmaktadır. Fakat onlar deniz içinde bir havuz yaparak onun kapısını açık tutup oraya giren balıkları cumartesi günü toplayıp yemekten geri durmamışlar. Böylece akılarınca kendilerini bu yasağa uymuş kabul etmişlerdir. 
Tıpkı bunun gibi faiz yasağı olmasına rağmen kendi dinlerinden olanlarla faizli muamele yapmazken, kendi dinlerinden olmayan kimselerle hiç tereddüt etmeden yapmaktadırlar. Böylece de dinlerine ve onun getirdiği yasaklara uyduklarını kabul etmektedirler. 
Bilindiği gibi Allah insanı yaratmış ve ona akıl, düşünce ve irade vermiş; bununla birlikte bilgi üretme kabiliyeti de vermiştir. Ayrıca ona doğru ve rızasına ulaştıracak olan yol ile şeytanın gittiği yolları da göstermiştir. 
Zaman içinde gönderdiği peygamberlerin görevi dönemindeki insanlara bunları bildirmek ve rehberlik etmeleri olmuştur. 
Peygamberler aracılığı ile gönderilen kitaplar da Peygamberlerin vefatlarından sonraki insanların doğru yolu bulmaları ve Peygamberlerin gösterdikleri yollardan ayrılmamaları içindir. 
Fakat insanoğlu bütün bu bilgilere rağmen kendi akıl, irade ve düşüncelerini kendilerinden beklenen şekilde kullanmamış, zaman içinde bu yoldan ayrılmıştır. 
Bu davranışlarda eksik olan, yasakların ve teşvik edilen hareketlerin niçin olduğu konusu üzerinde pek fazla düşünülmemek ve yasaklanan şeylerde de kendi lehine olabileceğini zannederek uygun olmayan yollarda hareket etmektir. Üstelik bunu akıllılık ve beceriklilik olarak görmek ve böyle düşünmüş olmaktır. 
İşte bu yanlış davranışlardan birisi de faizli muameledir. Belki insanoğlu çok zor durumda kaldığında böyle bir yola girmeyi kurtuluş yolu olarak görmektedir. Anacak insan, bunun gerçekten kurtuluş yolu olup olmadığını hem düşünerek ve hem de görerek fark edebilir. 
Çünkü günümüzde bunun kötü örneklerini neredeyse her gün görmekte ve yaşamaktayız. Hiç düşünmeyen bir kimse bile bunu gördükten sonra asla faizin kapısını çalmaması gerekir.
Nitekim bugünlerde faiz oranının biraz yükselmiş olması bunun aslında kötü bir şey olduğunu görmek için yeterlidir. 
Çünkü ilgililer faiz oranlarının yükselmesi yatırım yapmayı engellemekte olduğunu açıkça belirtiyor ve bundan şikâyet ediyorlar.  
Yüksek oran yatırıma engel oluyorsa düşük oranın da müşteriyi caydırdığını düşünmek akıllı olanlar için yeterlidir. 
Konuya devam edceğiz. 
 

Bu yazı toplam 466 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.