1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Faizsiz Çalışan Belediye
Faizsiz Çalışan Belediye

Faizsiz Çalışan Belediye

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 80 milyon liralık İsmil Termal Tesislerinin tamamlandığını ve yakın bir tarihte açılacağının müjdesini verdi. 

A+A-

Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinin birbirinden farklı ve benzer özellikleri bulunduğunu ifade eden Başkan Hasan Kılca, "Karatay'ın özelliği eski Konya diye tabir ettiğimiz yerleşim alanın bizim ilçe sınırları içerisinde kalıyor olmasıdır. Bunun avantajları ve dezavantajları var. Şehir anlamında avantajlarımız var. Örneğin Turizm anlamında biz avantajlıyız. Şehrin turizminin gözbebeği olan Mevlana bizim ilçemizde. Bu yanında tarihi mekanlarının büyük bölümü yine bizim ilçemiz sınırları içerisinde yer alıyor. Dezavantajlı olduğumuz konu ise koruma amaçlı imar planları ve kentsel dönüşüm alanları ile şehrimizin özellikle zor bölgelerinde belediye başkanlığı yapıyor olmamız. Koruma amaçlı imar planının yapıldığı bölgelerde imar planları kısıtlanmış oluyor ve istediğiniz şer şeyi yapamıyorsunuz" dedi. 
FAİZSİZ ÇALIŞAN BELEDİYEYİZ
Bu durumu avantaja çevirmeyi turizm alanında avantajlı hale getirmeye çalışıyoruz diyen Başkan Kılca, "15 yıl önceki Karatay ile şimdi ki Karatay arasında ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Bundan önceki dönemin çok başarılı bir dönem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.  Her hangi bir borcumuz yok. Kuruluşumuzun 30. yılını kutluyoruz. Bugüne kadar bir kuruş faiz harcaması olmamış. Hiçbir belediye başkanı faiz almamış, bankadan kredi çekmemiş ve kendi öz kaynaklarıyla bu belediyeyi idare etmeye çalışmışlar" diye konuştu. 
KENTSEL DÖNÜŞÜMLER DEVAM EDECEK
"Karatay'da kooperatifçilikle kentsel dönüşümün önü açılmış 20'den fazla kooperatif yapılmış ve kentsel dönüşüm başarılmıştır" diyen Başkan Kılca, "Kooperatifçilik yapınca şehrin tamamı ahenkli bir şekilde 6 kat imara yükseltilince özel sektör devreye girdi. Ciddi anlamda çalışan müteahhitlerimiz var ve dairelerimiz mülklerimiz değerli hale gelmiştir. Fakat biliniyor ki, 2 yıldır yaşanan ekonomik krizden dolayı inşaat sektöründeki gerileme durağanlık sürecine girmiştir. 2017 yılında bin 152, 2018 yılında 790, 2019 yılında ise 227 yapı ruhsatı vermişiz. İnşaat sektörünün ne denli durgunlaştığını gerilediğini bu rakamlarla görüyoruz. Bu durum böyle gidecek değil. Şu andan itibaren düzelme ve bir artış görülüyor. Faizlerin yüzde 1'in altına düşmesi konut satışında ciddi anlamda bir artış söz konusu olmuştur" ifadelerini kullandı.
YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLER OLACAK
Kılca, "Şu anda araştırmalarımız var. Müteahhitlerin girmediği 3-5 bölgede kentsel dönüşümle ilgili planlarımız, kooperatif çalışmalarımız bulunuyor. Bunun şöyle bir avantajı oluyor. Dar gelirli vatandaşlarımız bankaya gitmeden, faize bulaşmadan kredi çekmeden kooperatif ödeyerek ev sahibi oluyorlar. Birkaç yıl içerisinde oturup kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunuyoruz" dedi. 
TASARRUF VE YERLİ MAL DEDİK
Seçildiği günden sonra ilk yaptığı icraatları da anlatan Başkan Kılca, "Bizim ilk yaptığımız iş tasarruf genelgesini imzalamak oldu. İkinci genelgem ise yerli malı genelgesi oldu. Yani bunun özeti şu yerli malı ile ilgili şunu açıkça söyleyebilirim. Bir mal Konya'da üretiliyorsa bu mal Konya'dan temin edilecek. Konya'da üretilmiyorsa Türkiye'den temin edilecek. Türkiye'de üretilmiyorsa bulamıyorsak o zaman dışarıya bakacağız. Bunu ciddi ciddi uyguluyoruz. Günlük kullandığımız malzemelerden tutunda her alanda dikkat ediyoruz. Araçlar konusunda da ciddi tasarruflarımız var. Hiçbir müdürümüz evine makam aracı ile gidip gelmez. Biz kaldırdık. Herkes kendi aracı ile gidip gelir. Belediye araçları sadece belediyede kullanılır. İki müdür bir yere gidecekse tek araç ile giderler. Biz de Karatay Belediyesinde bir gelenektir tasarruf" şeklinde konuştu.
80 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK
Başkan Kılca son olarak, İsmil Termal Tesislerinin kesin kabulünün yapıldığını belirterek, "Şu anda çevre düzenlemesi ve asfalt çalışmaları devam ediyor. Peyzaj çalışmaları yapılıyor. Yılbaşı öncesi hizmete girecektir. Konya sağlık turizmi anlamında tasarruf sağlayacak ve tasarruf sağladığı gibi başka şehirlerden de termal sağlık turizmi için gelenleri ağırlayacak. Toplam da 80 milyon liralık bir yatırımdan bahsediyoruz. Türkiye'de sayılı termal tesislerinden biri olacak. Şehrimize ve Karatayımıza önemli bir katkı sunacak." dedi. 

14-007.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.