1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. FARK YARATMAK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

FARK YARATMAK

A+A-

Yaşam tek düze olursa, yaşayanlar çok fark edilmez. Hayattan tad almak azalır, yok olur.

Yüce Peygamberimiz bir sözünde :
“Bir günü, bir gününe e
şit olanlar, zarardadır” demiştir.

Çalışmak, yenilikler bulmak, iyi şeylerin üzerine yeni şeyler eklemek  lazımdır.

Tanınmak, toplumda yer alabilmek için kişi olarak ta, kurum olarak ta, medya kuruluşu olarak ta, yönetici olarak ta farklışeyler yapmak ve yapılan şeylerde dikkat çekmelidir.

Tabi ki, yaptığınız şeylerin hayırlı ve ülke, millet hayrına olması gerekir.                  

Ancak farklı olmak ayrı, fark yaratmak ayrışeydir.

Öyle ki farklı olabilme adına derinliği olmayan kısa vadeli, günü kurtarmak adına, şafakta parlayıp, gün ışığındaki gibi kaybolan yıldızlar fark yaratamazlar. Şekilsel tavırlar marinal kalır, çıkıntı olur.

Çabamız  olumlu yönde, faydalı olarak fark yaratmaya odaklanmışsa doğru yoldayız demektir.

Bir yerel yönetici için en büyük gurur ortaya konan eserin alanında tek olması ve örnek teşkil etmesidir. Bu siyasette, yönetimde, yaşamda hep böyle olmuştur .

Büyükşehirde Belediye Başkanı Tahir Akyürek uzunca bir dönem görev yaptıktan sonra Milletvekili olabilmek adına başkanlıktan istifa edip, aday adayı oldu.

Tahir Akyürek’in yerine de yine aynı durumda olan  Selçuklu Belediye Başkanı   Uğur İbrahim Altay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladı.

Her ikisine de hayırlı olsun diyorum.

Bizde bir söz vardır:
At
ölür, meydan kalır,

Yiğit ölür şan kalır

Şimdi gerek Akyürekin, gerekse Altayın  geldikleri ve bıraktıkları yerlerdeki eserlerine yaptığı hizmetlere ve icraatlarına bakmamız gerekir.

Bu kimseler iyi için veya kötü demek istemiyorum.

Ziya Paşanın dediği gibi :
Ayinesi i
ştir kişinin lafa bakılmaz.

 

Öğrendiğime göre   Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı  Uğur İbrahim Altan  belediyedeki önemli kişi ve görevlilere, daire başkanlarına vatandaştan kaçınılmamasını, her istek ve dileğin dinlenip, değerlendirilmesini istemiş.

Bu elbette vatandaş için iyi bir karar. Bu kararın alınmasında nelerin olduğunu sanırım Altay  düşündüğü için almıştır.

Yine  Meram Belediye Başkanı Fatma Toru  çok aktif olarak bu günlere geldi. Gerek kültürel, gerekse sosyal  çalışmaları ile dikkat çekti. En büyük  ses getiren hizmetlerinden birisi bence Kudüs ziyareti ve arkasından da kentleşme çalışmalarıdır. Tabi ki bu proje kolay ve çabuk bitecek bir proje değildir ama,en azından adım atılıp, devam etmesi önemlidir. Belki sızlanmalarda vardır ama, elbette yeniliklerde sıkıntılar ve sızlanmalar olacaktır. Bunları da gidermek gerekir.


Meram Belediye BaşkanıFatma Toru, başkanlığı döneminde kentte yaşanan değişimi, zaman zaman anlattı ve bizlerde dinledik.  Bunlara değinmeyeceğim. Bütün bunlara bir yıl sonra daha geniş yer vereceğiz.Çünkü bizim bu alanlarımız, demokrasi alanlarıdır. Burada farklı düşünceler, farklı kimlikten insanların olacağı ortam oluşacak ve böylece uzlaşı kültürü, demokrasimizin gelişmesine katkı sağlayacak.

Yazımızın girişinde fark yaratmanın önemini vurgulamıştık.

Yaptıklarınız, düşündükleriniz, başardıklarınız, yarattığınız ve kattığınız değerler ne kadar farklıysa siz de o kadar farklısınız.

Hiçbir yer kimseye baki değildir. Gelip, görev yapıp gideceğiz. Önemli olan giderken gök kubbede nasıl bir yer bıraktığımızdır. İşte bunlara dikkat etmek gerekir.

 

Bu yazı toplam 312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.