1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Farkımız Fark Edilsin
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Farkımız Fark Edilsin

A+A-

Haftayı dolu dolu birbirinden güzel programlarla kapattık. Fırsat bulup da gidebildiklerim; kültür kenti Konya’mızda gerçekleştirilen etkinlikler yanında devede kulak misali… Her salı Aydınlar Ocağı’nın Sille Kültür Evi’ndeki sohbetleri ve yine her Salı Ticaret Odası salonunda Hicret Vakfı’nın Siyer Sohbetleri. Ali Küçük Hocaefendi’nin Tefsir sohbetleri her Cuma Ticaret Odası salonunda. Karatay Belediyesi Kültür Merkezinde İlim Yayma Cemiyeti’nin düzenlediği panelde “Müslümanlar ve Modernleşme” üzerine üç değerli akademisyen konuştu ve "Efradını cami ağyarını mani" bir program oldu.

Merhum Araştırmacı Yazar, ilim ve irfan insanı, kalbi kırık “Öz vatanında garip, öz vatanında parya” muamelesiyle ömrünü tüketen Muhammed Emin Eminoğlu Hocaefendi’yi Koyunoğlu Müzesinde bir panelle ve mezarı başında dualarla birlikte andık. Alperen Ocakları’nın düzenlediği Şehâdetinin dördüncü yılında Muhsin Yazıcıoğlu’nu anma programı Esnaf ve Sanatkârlar Birliği salonunda izdihamlı bir katılımla gerçekleşti.
TYB Konya Şubesi ile İl Halk Kütüphanesi’nin “Kütüphaneler Haftası” münasebetiyle ortaklaşa düzenlediği program, Kule Site AVM’de Konyalı Yazarları okuyucularıyla buluşturdu.
Son iki yüz yıldır at izi, it izine karışmış; kimin eli kimin cebinde belli değil. Zihinler bulanık, kafalar karışık... Muhallerden kurtulmak, fikrî kirliliklerden arınmak için bütün çabalar.

Son yirmi yıldır da at ve it etinin dana etine karıştığını öğreniyoruz...
Uzun soluklu bir çalışmada, etlerin at, eşek, katır, domuz ve yabani hayvanlardan olduğu tespiti bir tarafa; işlenmiş et ürünlerinde (tütsüleme, kurutma, salamura gibi işlemlerden geçirilen et ürünlerine, işlenmiş et adı veriliyor ve bunların arasında sosis, salam ve jambon var. Tuz ve kimyasallar yardımıyla raf ömrü uzatılan hamburger ve köfte çeşitleri de işlenmiş et ürünlerinin içinde) kullanılan kimyasal maddelerin insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri incelenmiş ve durum oldukça vahim... Araştırma süresinde on bin kişinin kanser, altı bin kişinin de kalp ve damar sorunları nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlenmiş. Araştırmacılar, günde yüz altmış gramdan fazla işlenmiş et ürünü (yaklaşık iki sosis ya da bir dilim jambon) tüketenlerin, günlük işlenmiş et tüketimi yirmi gram ve altında olanlara oranla yüzde elli daha fazla erken ölüm riski taşıdığını belirlemiş.
Siz, siz olun dışarıdan bir şey yemeyin ve hazır yiyeceklerden kaçının…
Şair ne güzel söylemiş:
“Kuşlar niye havada, balıklar niye suda?
Yeryüzünde telaş var, gökler niye uykuda?
Alemde farklılıklar yanlışlar kucak kucak
Seyredin her menzilde neş'e de var korku da.”
Ve diğer şair:
“Zaman akşama uzanıyor...
Tenler soluyor, ömür eskiyor.
Doğayı fersiz bakışlarla süzüyorsun
Karşı kıyılardan ve güneş solgunlaşıyor.
Ne kalmış eski baharlardan avuçlarına bakıyorsun?
‘Eyvahlar olsun!’lara, ‘keşke!’lere gark oluyorsun.
Hüküm sürmeler, ahkâm kesmeler geride kalıyor.
Maskelerini çıkarıp yüzüne bir hüzün takıyorsun.
Ve artık hazanlardan kaçınılmaz zevale akıyorsun...”

Ülke bir taraftan terörü bitirmeye yönelik barış sürecine girerken bir taraftan da koparıldığı köklerine yeniden tutunmak amacıyla “dindar nesil” yetiştirmek için hummalı bir çalışma başlatıyor.
Dindarlık, dinine bağlılık, hayatını Allah(cc)’ın emir ve nehiylerine göre tanzim ve tertip etmek insana ulvi bir gaye yükler. Dindar bir nesil yetiştirmek bu ülkenin gelişip kalkınmasına, modern dünyada yer almasına katkı sağlar. Bu durumdan rahatsız olanlar, telaşa kapılanlar, uzantı gladyatörleri ellerinden geleni arkalarına koymamakta ve karışıklık çıkarmak için düğmeye basmaya kararlılar… Oysa küreselleşen dünyada adaleti, insanî ve İslâmî değerleri, dayanışmayı ve paylaşmayı da küreselleştirmek durumundayız. İlay-ı Kelimetullah’ı yeryüzüne yaymak, medeniyetleri birbiriyle tanıştırmak, buluşturmak gibi bir görevle yükümlüyüz… Ki; farkımız, fark edilsin…
“Allah’ın sana verdiği nimetlerden(O’nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu ara... Dünyadan da nasibini unutma. Allah’ın sana ihsanda bulunduğu gibi sen de iyilik yap ve yeryüzünde bozgunculuğu arzu etme. Şüphesiz Allah, bozguncuları sevmez.”(Kasas; 77)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.