1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Farklı skor aynı senaryo
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Farklı skor aynı senaryo

A+A-

Mücadele içerisinde o kadar çok aksiyon oldu ki kaçırmamak için notlarımdan yardım almak durumunda kaldım. Öncelikle dejavu olduğumu söylemeliyim. Geçen sene Bülent Korkmaz takımın başına geçtiğinde ilk rakip Göztepe’ydi ve bu maça çok benzer bir müsabaka oynanmıştı. Topa sahip olan ve ataklar bulmaya çalışan Konyaspor, rakibini kendi yer alanında bekleyerek hızlı kanat oyuncularıyla kontra ataktan goller bulan Göztepe. Farklı skor, aynı senaryo oynandı.

Duran toptan zafiyetini düzeltemeyen Konyaspor ilk golü köşe vuruşu organizasyonundan yedi. Takımın fizik kapasitesi yüksekken bu kadar duran top golü yemek taktiksel eksiklikten. Golü yedikten sonra Konyaspor rakip alana yayılınca Göztepe’nin planı işledi ve Halil’in Ömer Ali’nin kanadından elini kolunu sallayarak getirdiği topta Zulj skoru arttırdı. İlk yarı biterken Ömer Ali’ye yapılan faul ise penaltı. Benim futbol görüşüm bu pozisyonun penaltı ile uzaktan yakından alakası yok. Ancak stoperin ceza alanı içerisinde hava topuna çıkarken ki şarjı penaltı gerektiriyorsa (bu sezon böyle penaltılar çok verildi) o zaman bu pozisyonda penaltıydı.

Maçın 3. Dakikasında ve oyunun son dakikalarına doğru Göztepeli savunma oyuncusunun eline çarpan iki pozisyon daha var. O pozisyonları tartışabilirim neden verilmediğine dair fakat Ömer Ali’ye yapılan şarj emsal teşkil eden kararlardan dolayı penaltı verilmeliydi. İkinci yarıda Konyalı oyuncular skoru azaltmaya çalışsalar da yeniden kontra golüne engel olamadılar. (2-3) 

Ömer Ali demişken Gaziantepspor maçında rakibin oyunundan dolayı ileri çıkışları takıma pozitif yansımıştı. Ancak bu maçta yenilen gollerde kademe hatası var. Guilherme’ ve Ömer Ali çok ileri çıkan ama geri gelemeyen oyuncular. Teknik heyetin sol kanattan yenilen gollere önlem alması gerek. Yeni transfer Diomande’nin ilk maçı olduğu için eleştirmek istemesem de o bölgede oynayan Musa-Jevtovic ve Amir varken stoper veya kanat transferi yapılabilir miydi sorusu aklıma gelmiyor değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar