1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Farklılıklara Saygı
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Farklılıklara Saygı

A+A-

Bir diğerine saygı duyup değer vermek için kendimiz gibi olmasını ve bize benzemesini beklemek, sosyal ilişkilerde ve iletişimde fazlaca sorun yaşamamıza neden olmaktadır.
Genelleme yapmak doğru olmayacak ama büyük çoğunluk, en iyisini kendinin bildiğini, düşündüğünü, hakikati ve doğruluğu kendisinin temsil ettiğine inanmaktadır. Böyle olunca toplumsal ve sosyal hayatta diğerinin ne düşündüğünü ve neler hissettiğini pek anlama zahmetine de girmemektedir. Önemli olan kendimize benzeyen insanlarla anlaşmak ve paylaşmak değil, bize benzemeyen farklı olan insanlarla anlaşabilmek ve paylaşmaktır. Çünkü benzerlerimizle paylaşmakta biraz bencillik de akla gelmektedir. Esas önemli olan, bize benzemeyen, bizim gibi olmayanlara karşı gösterdiğimiz hoşgörü, saygı ve paylaşım gerçek saygı ve paylaşımdır.
Bir bireyi, bir topluluğu ya da bir sosyal grubu bizim gibi olmadığı, bizim gibi giyinmediği, konuşmadığı için ya da farklı bir partiyi tercih ettiği için, hayata aynı gözle bakmadığımız için hor görmek, aşağılamak ve yukarıdan bakmak insani bir tavır değildir. Ayrıca, doğuştan kazanılan özellikleri nedeniyle suçlamak ve peşinen etiketlemek zaten başlı başına ayıplı bir bakıştır. Onları suçladığımız zaman, aynı nedenlerle bizi suçlamalarını da kabul etmiş sayılırız.
Bunun yanında büyüttüğümüz çocuklarımızın da her ne kadar bize benzemeleri için uğraşsak da, çalışsak da kısmen benzerlikleri olabileceği gibi farklı özellikler de edinebilmektedirler. Her tutum ve davranışlarıyla bize benzemelerini istesek de, tamamen başarılı olamayabiliriz. Ebeveynlerin istekleri, yönlendirmeleri doğal olmakla beraber tamamen de kendilerine benzetmek için dayatma ve baskıda bulunmaları doğru bir yaklaşım olmayacaktır.
Her canlıda olduğu gibi çocuklarımız da bizden birer bir parça olsalar da, onlar artık farklı ve özel bir insandırlar. Düşüncelerimiz, tutum ve davranışlarımız benzerlikler gösterebildiği gibi, farklılık da gösterebilmektedir. Büyütüp yetiştirmemize rağmen farklı oldukları için, bize benzemedikleri için suçlamak, kızmak, üzerlerinde baskı kurmak çok yanlış ve istenmeyen sonuçlarla yüzleşmemize de neden olmaktadır.
Maalesef, özenle büyütüp yetiştirdiğimiz çocuklar bize benzemeyecekler, farklı, özel ve kendileri oldukları için daha mutlu olacaklardır. Bunu değiştirmeye çalışmak, hem ebeveynlere hem de çocukları fazlasıyla zorlamaktadır. Elbette, tavsiye ve yönlendirmelerde bulunalım, doğruyu ve yanlışı ayırt etmelerine yardım edelim, gerektiğinde frenleyelim, fakat onları oldukları gibi kabul edeceğimizden, sevgi ve şefkatimizden hiç şüpheleri olmasın. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 174 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.