1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. FATMA TORU VE KUDÜS
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

FATMA TORU VE KUDÜS

A+A-

Lafı eveleyip gevelemeden ağzımdaki baklayı çıkartayım.

Meram Belediye Başkanı Fatma TORU’ yu tebrik ederek teşekkür ediyorum.

Neden diye sorabilirsiniz.

Onu da anlatacağım.

Bana göre bir defa halkın içinde, halkla bütünleşen ve yapılması gereken şeyleri de yapıp hayata geçiren bir kişilik. Demokrat, işini iyi yapmaya çalışan bir siyasetçi.

Diğer bir konu ise yürekli ve cesaretli.

Hani derler ya:
Kadının fendi, erkeği yendi.

İşte öyle bir yapıda benim tanıyabildiğim Fatma Toru.

Çünkü gördüğüm kadarıyla,  öyle şöyle değil. Hani derler ya:

Dört okka yürek taşımaktadır.

Yaptığı işlerin takipçisi ve  doğru yapılmasından yana gecesini gündüzüne katan bir başkan.

Bakınız   Konya’da kimsenin öyle kolay kolay  cesaret edip, girişemeyeceği bir Şükran Mahallesi ve bazı yerlerin kentleşme projesini “Miras” diye adlandırılan çalışması  Türkiye’ye örnek oldu.

Sosyal ve kültürel belediyecilikte kimse kusura bakmasın Meram Belediyesi, diğer belediyelerimize göre bir adım değil, tam on adım önde.

Elbette diğer belediyelerinde küçümsenmeyecek çalışmaları var.Ancak benim takip ettiğim Meram Belediyesi ve Başkanı Fatma Toru bunların önünde hizmet üretiyor. Tarihe, kültüre ve değerlerimize gerek içte gerekse dışta, gücü ve yetki  sınırları içinde hizmet ediyor.

Yukarıda yazdım.

Elbette diğer belediyelerinde hizmeti var. Mesela Karatay Belediye Başkan Mehmet Hançerli  Karatay’ın makus talihini değiştirdi. Kentleşme ve modernleşmede dev adımlar attı. Köhne, yıkılmaya yüz tutmuş binalar yerine  günümüze uygun binalar ve kooperatifleşmelerle ilçe daha modern bir görünüm aldı. Bunlar yeter li mi ?
Buna zamanı gelince halk karar verecek.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’da ilçe içinde bazı hizmetler yapmaktadır. Unutulmayacak eserleri arasında Kelebekler Vadisi, Selçuklu Kongre Merkezi var. Bunlar çok gerekli miydi?
Bunun takdirini size bırakıyorum.

Aslında Selçuklu İlçesi  Türkiye’de bir çok kentten büyük alan ve nüfusa sahip. Bu kadar devasa bir ilçede hizmet üretmenin zorluğunu biliyorum ama, ilçe ana arterlerinin dışında ara sokaklar ve belli bölgeler  temizlik, alt yapı çalışmaları ile yetersizdir.

Selçuklu Belediyesi’nin diğer etkin ve gençliğe yönelik çalışmaları arasında dikkat çeken ise, spor ve sporcuya yapılan yatırımlardır. Bunu da belirmek lazımdır. Yine Milli Eğitlim ve SEDEP projesi de kayda değerdir.

Meram Belediyesi bütün bunları içinde yapmaktadır. Spor ve sporcuya yeterli yatırımları yapmaktadır.

Türkiye nüfusunun yüzde 99.5 Müslüman.

Türklerin ve Müslümanların ortak değerleri var.

Bu değerlerden birisi de şüphesiz  Kudüs ve Mescidi  Aksa. Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de burası anlatılmaktadır. Hz. Peygamber Efendimiz  Mirac’a buradan yükselmiştir. İslam’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa’dır.

Ne yazık ki, burası  İsrail zumlu altındadır. Araplar yeterli olmamaktadır.Hıristiyanlar seyircidir.Yahudiler buraları yakıp- yıkmakta, halkı  amansız bir Yahudi zumlu altındadır.

İşte buraya bir çok kişinin gitmeye cesareti olmamasına rağmen Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın tavsiyesiyle  Konya’dan zorlukları aşarak arkadaşlarımızı  Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya götürdü. Burada bir çok Peygamberin mezarları bulunduğu belirtiliyor. Buralar ziyaret edildi. Mescid’i Aksa’ta bakım ve temizlik yapıldı. Aslında Başkan Toru beni de bu ziyarete davet etmesine rağmen  bazı sorunlarımız nedeniyle gidemedik. Ancak burayı ziyaret etmek istiyorum. İnşallah ben ve benim gibi burayı ziyaret etmek isteyenlere de nasip olur.

Buranın halkının Türkiye’ye büyük sevgisi olduğu belirtiliyor. Bizleri yalnız bırakmayın demektedirler.

Bende burayı ziyaret eden ve arkadaşlarımıza ziyaret ettiren Fatma TORU’ya tekrar teşekkür ediyor, diğer belediyelerinde bu tür etkinlikler yapmasın bekliyorum.

Yine geçmişte Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı’da  Balkanlara Bosna Hersek’e  bizleri götürmüş, burada bir park açılışı yapmış, ecdadımızın ayak bastığı yerleri ve Mostar Köprüsünü gezdirmişti.

Neden olmasın.

İşte Arakan,

İste Kafkaslar…

Bakalım buralara kim dönüp bakacak ?

Yazımı Eski ABD Başkanı Bill Clinton’un  Abdulhamit Han için söylemiş bir sözü ile bitireyim.

Clinton diyor ki:

Bir üniversite yıllarımızda Abdülhamit Han’ın dünya siyasetini okuyarak büyüdük.

 

Bu yazı toplam 406 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.