1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Fedake Ümmi ve Ebi Ya Rasulullah
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Fedake Ümmi ve Ebi Ya Rasulullah

A+A-

Vaazlarda sohbetlerde en çok duyduğumuz bu cümlenin anlamını bilmeyen var mı içimizde: "Anam babam sana feda olsun ya Resulullah!" Hocalar alimler bu sözü her söyledikleirnde sahabelerin peygamberimize olan sevgisinin büyüklüğünü anlatmak isterlerler. Bunu şu hadisle de takviye ederler. "Hiç biriniz beni, babasından, çocuğundan ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş olmaz." Hak sözdür. hepimizin başının tacı olan hatemül enbiyanın sözüdür. Bu nedenle kıyamete hükmü ve manası cari olan bir sözdür. Dinimizde anne baba hakkı çok ama çok fazladır:
"...Bir Evlat için anne-baba ne demektir? Onun yeryüzüne gelmesine vesile olan bu iki varlık, sevgi, şefkat ve ilgileriyle onu sarıp sarmalayan, besleyip büyüten, düştüğünde kaldıran ve yaralarını saran sıcak aile ortamının vazgeçilmez iki ögesidir. Bütün İslami kaynakların "Ahlak İlmi" başlığında, Allah ve Peygamber hakkının hemen altında, "kul hakkı" bahislerinin ilk sırasında yer alır ana-baba hakkı. İnsan ilişkileri bağlamında özellikle vurgulanır, Kur'andaki ebeveyne yönelik tembihler, tavsiyeler..."

Anne baba sevgisi bu kadar büyük, bu kadar değerli. Bunlar hep bildiğimiz, duyduğumuz şeyler. Benim bu yazıda dikkat çekmek istediğim husus ise günümüz Müslümanlarının bu konuda biraz farklı bir hale düşmüş olmalarıdır. Çünkü günümüzde, asırlardır İslam eğitiminden uzak kalmanın bir neticesi olarak hepimizin sevgi, saygı sıralmasında değişiklikler olmuş durumda. Sevgi ve hak sırlamasında çocuklarımız ana ve babalarımızın önüne geçmiş görünüyor. Bir çok konuda (yardım etme, zaman ayırma, isteklerini yerine getirme...) ebeveynlerimizle çocuklarımız arasında tercih yapmak istediğimizde tercih çoğunlukla çocuklarımız oluyor. Böyle yapmayanlar elbette vardır. Benim söylediğim genel bir haldir. İstisnalar kaideyi bozmaz. "Peygamberimizin(sav) Saad için, sahabelerin (r.a) ise peygamberimiz için söyledikleri bu sözün anlamı: "Dünyada Allahdan peygamberden sonra en çok sevdiklerininin anne ve babaları olduğudur."

Bu Hadisi şerifin gereğini günümüzde de yerine getirme görevi hepimizn vazifeleri arasındadır. Yani sevgi ve hak sırlamasında Anne ve babalarımızı dünyalık her şeyin önünde tutmalıyız. Aksi halde "Fedake ve Ümmi ..." Hadisinin ruhuna aykırı davranmış oluruz.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.