1. HABERLER

  2. KONYA

  3. FETÖ gibi yapılara alan bırakmamalıyız
FETÖ gibi yapılara alan bırakmamalıyız

FETÖ gibi yapılara alan bırakmamalıyız

FETÖ’nün eğitim yoluyla insanlara nüfuz ettiğini belirten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem,bu yapının yurtdışında hala aktif olduğuna dikkat çekti.‘Vatan hainlerine alan bırakmamalıyız’ diyen Erdem,eğitimcilerin çok hassas ve dikkatli olmasını

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Yurt dışında görevlendirilen öğretmenlere yönelik 7-13 Ağustos günleri arasında düzenlenecek ‘Yurt Dışı Göreve Uyum Semineri’ Konya’da başladı. Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla, yurt dışında görev yapacak öğretmenlerin bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Rixos Otel’de başlayan seminerin açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy ve çok sayıda eğitimci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık, öğretim elemanlarının Türkçeyi ve Türk kültürünü yurt dışında tanıtarak yayılmasını sağlayacaklarını belirtti. Yabancıların Türkiye ve Türk halkına bakışını olumlu yönde değiştirmek için öğretim elemanlarının büyük emek sarf edeceklerini açıklayan Kocabıyık, “Son günlerde dünya basınında yer alan Türkiye ve Türkler hakkındaki olumsuz görüşlerin değişmesi adına oldukça aktif çalışmanız gerekecek. Türk dilinin inceliklerini, Türk kültürünün eşsizliğini öğrencilerinize aktararak onların birer Türk dostu olmalarını sağlayacaksınız.” dedi.

GURBETTE 6 MİLYON TÜRK VAR

Ardından Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye’den yurt dışına özellikle 1960’lı yıllarda geçici işçi statüsünde yoğun bir işçi gönderildiğini kaydetti. Zamanla yurt dışına giden vatandaşların bulundukları ülkelerde misafirlikten “kalıcı” bir hayata geçtiklerini belirten Erdem,  “Bugün yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı 6 milyonu aşmış ve bunların yaklaşık 5,5 milyonu Batı Avrupa ülkelerine yerleşmiştir. Vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelerin ekonomisine, kültürüne, sanatına, siyasetine ve sosyal hayatına önemli katkılar sunmuşlardır. 55 yıllık uyum sürecinde vatandaşlarımız bulundukları ülkelerin toplumsal yaşantısı içerisinde kendi dil, din ve kültürlerini yaşatma noktasında bir kısmı günümüzde de devam etmekte olan sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Vatandaşlarımız kültür, kimlik, dil ve aidiyet karmaşası yaşamış, toplumsal hayatın her alanında değişim ve dönüşüm yaşamak zorunda kalmışlardır.” şeklinde konuştu.

34 ÜLKEDE 56 TEMSİLİLİK HİZMET VERECEK

Orhan Erdem, hedeflerine ulaşmanın en önemli araçlarından birinin eğitim olduğuna dikkat çekerek, bu amaçla, bakanlığın 34 ülkede 56 temsilcilikten oluşan yurt dışı teşkilatı ile yurt dışındaki vatandaşların eğitim ihtiyaçlarını karşılamak,  Türkçe ve Türk Kültürünü yurt dışında tanıtıp yaymak amacıyla hizmet verdiğini vurguladı.  Erdem, yurtdışında 900 öğretmen ve 50 akademisyenin görev yaptığını açıkladı. Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “AK Parti hükümetleri olarak 15 yıl içerisinde eğitime büyük kaynak ayırdık. Milli Eğitime ayrılan payın 10 milyar lira. Bütçe bugün 100 milyarın üzerine çıktı. Çünkü taşa toprağa yapacağınız yatırımın bir ömrü var. Köprü, yol, tünel, baraj, okul bunların ömrü 50-100 yıl. Ama eğitime yaptığınız yatırımın ömrü nesilden nesile devam ediyor.” 

ERDEM’DEN FETÖ UYARISI

Konuşmasında FETÖ’ye yönelik uyarılarda da bulunan Erdem, "Son yaşadığımız 15 Temmuz, darbe değil bir işgal girişimidir. Gençlerimizi beğenmeyen bazı insanlar 15 Temmuz'da gördüler ki o terör örgütü mensuplarına, bu ülkenin gençleri, halkı fırsat vermedi." değerlendirmesinde bulundu.

15 Temmuz'da milletin verdiği üstün mücadelenin gelecek nesiller tarafından daha iyi anlaşılmasında en önemli görevin eğitimcilere düştüğüne dikkati çeken Erdem, şunları kaydetti: “Bu hain terörist grup, eğitim yoluyla insanlara nüfuz etmiştir. Bizlere düşen en önemli görevlerden birisi de bu tür şer teröristlere, vatan hainlerine alan bırakmayacak şekilde, işimizi mükemmel yapmaktır. Öğrencilerimize bire bir ulaşmanız, anne ve babalarıyla bağ kurmanız, sivil toplum kuruluşları ile bu konudaki organizasyonların içinde olmanız çok önemlidir. Yurt dışında hala aktif halde bulunan FETÖ'nün, çocuklarımıza nüksetmesini önlememiz gerekiyor. Eğitimciler bunları yaparken birer büyükelçi gibi çok hassas ve dikkatli olmalıdır."


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum