1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ okullarına Barzani darbesi
FETÖ okullarına Barzani darbesi

FETÖ okullarına Barzani darbesi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, bölgesinde faaliyet gösteren FETÖ’ye ait biri üniversite olmak üzere 38 okulun yönetimine el koyduğunu, yönetimin tamamen IKBY Eğitim Bakanlığı’na geçtiğini açıkladı.

A+A-
Terör örgütü FETÖ’nün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) altındaki okullarına el konuldu. Bir üniversite ve kolejlerden oluşan 38 okul, IKBY yönetimine geçti.  FETÖ okullarının imamı Talip Büyük’ün bölgeye girişi yasaklandı, okulların alt ve üst yönetimleri için Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’yla işbirliğine başladı.

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA), IKBY yönetimindeki bölgede yaşayan Türkmenlerin Türkçe eğitim alması için ilk ve orta dereceli eğitimde 13 okul ve Selahaddin Üniversitesi’nde Türk Dili Bölümü açtı. Bu okullara devam eden 1900 Türkmen öğrencinin eğitim dili de Türkçe olacak, ayrıca Arapça ve Kürtçe de öğrenecekler. TİKA, ayrıca bölgedeki Kürtler içinde bir okul açtı.

“EL KOYDUK”

Açılış töreninde konuşan IKBY Eğitim Bakanı Piştivan Sadık, Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnan, TİKA Başkan Yardımcı Ali Maskan, Kürt, Türkmen ve Arap öğrencilerin bölgede huzur ve barış ortamında eğitim aldığına dikkat çekti. Konuşmalarda, IKYB ve Türkiye arasında, başta eğitim alanında olmak üzere bölgesel işbirliği projelerinin devam ettirileceği vurgulandı. 

Terör örgütü FETÖ’nün bölgedeki okullarına ilişkin sorularımızı yanıtlayan IKBY Eğitim Bakanı Pişitvan Sadık,  “Bu okulların yönetimine el konuldu. Okulların yönetimi tamamen IKBY Eğitim Bakanlığı’na geçti” dedi.  

FETÖ’nün Işık ve Feza Mektepleri adı altında bölgede biri üniversite ve diğerleri kolej olmak üzere 38 okulununda eğitim veren öğretmenlerin durumuna ilişkin sorumuza da yanıt veren Bakan Sadık, “Bu okullarda 14 bin öğrenci okuyor. 

Bu öğrencilere eğitim veren alt ve üst kadroya ilişkin de Türk Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte görüşmelerimiz sürüyor” diye konuştu.  FETÖ’nün Irak okullarının imamı Talip Büyük’ün yurtdışına çıktığı ve bölgeye girişinin de yasaklandığı öğrenildi.

FETÖ’nün IKBY yönetimi altındaki şehirlerden tamamen silindiği ancak Bağdat yönetimine bağlı Irak’ın diğer şehirlerinde faaliyetlerini sürdürdüğü öğrenildi.

Ankara devrede

Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı, IKBY Eğitim Bakanlığı’yla istişare için Erbil’e bir temsilci atadı. TİKA ODAF Daire Başkanı Keman Özdemir ve Irak Masası Sorumlusu Sibel Güneği, FETÖ okullarının dönüşümü, bölgede sosyal ve kültürel projelerin geliştirilmesi için devreye girdi.  

TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, FETÖ’nün sadece Türkiye için değil faaliyet gösterdiği ülkeler içinde ciddi tehdit olduğunu belirterek “Türkiye’de kurulan Maarif Vakfı’nın, Irak başta olmak üzere kapanan veya yönetimi değiştirilen FETÖ okulları için üniversite ve kolej düzeyinde devreye gireceğini söyledi. 

FETÖ’nün bu okulların yapımı, açılışı ve işletmesi sırasında bölgedeki inşaat, eğitim ve iş dünyası temsilcilerine olan borçlarını ödemediği, yaklaşık 50 milyon dolara denk gelen bu borçlarının da  bölgedeki bir işadamı tarafından ödendiği öğrenildi.


STAR

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.