1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Feto Ve Temizliği
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Feto Ve Temizliği

A+A-

Artık her geçen zaman bizi Referanduma biraz daha yaklaştırmaktadır.16 Nisan'da; 18 maddeden oluşan yeni anayasa değişikliği metni, halkın onayına sunulacak.
Eğer;AK Parti ve MHP'nin istediği, CHP'nin de karşı çıktığı bu metin halktan onay alırsa, uygulamaya 2019 yılından itibaren geçilecek.
Ancak;
Bu anayasa değişikliğinde iki madde var ki, 16 Nisan'da halkın onay vermesi halinde hemen uygulamaya geçecek.Bunlardan biri yargı ile ilgili.
Şimdiki adıyla HSYK, yeni adıyla HSK, 22 kişiden 13 kişiye düşürülecek ve 1 ay içinde seçim yapılacak.Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kaldırılması ile bu kurumlardan gönderilen 1'er üyenin boşalmasına paralel olarak, Anayasa Mahkemesi'nin de üye sayısı 17'den 15'e düşürülecek.

16 Nisan’da Sandıktan "evet" çıkarsa hemen uygulamaya geçecek diğer madde de, "Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişiği kesilir" maddesinin ortadan kalkacak olması.Böylece R. Tayyip Erdoğ an AK parti’ninde başına fiilen geçmiş olacak.
Bu yoldan hareketle;
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da eğer isterse, kurucusu olduğu partinin üyesi ve hatta genel başkanı hemen olabilecek.

Bu gün için genel beklenti;
16 Nisan'da sandıktan "evet" çıkması halinde, AK Parti Genel Merkezi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hemen parti üyeliği teklifi yapması ve ardından da partinin hemen olağanüstü büyük kongreye giderek genel başkan değişikliğine gitmesi.
İçinde bulunduğumuz günlerde AK Parti'nin ilçe kongrelerinin yapılıyor olması gerekiyordu.
Referandum nedeniyle bu kongreler ertelendi.
Bu nedenle;AK Parti'nin başına önce Tayyip Erdoğan'ın gelmesi ardından da kongrelerin başlaması bekleniyor.
Şimdilik ise 2019 yılına kadar Binali Yıldırım başbakan olarak kalacak ama AK Parti'nin genel başkanı Tayyip Erdoğan olacak.
Hemen hatırlatalım ,AK Partililer'i, referandumdan sonra bir de olağanüstü büyük kongre bekliyor.Bu kez seçim tabi ki AK Parti içine dönüşecek.

Yine;
Referandum öncesinde şimdilik fazla dillendirilmek istenmiyor ama FETÖ'nün siyasi kanadına yönelik derin bir operasyonun da, 16 Nisan'dan hemen sonra başlayacağı kapalı kapılar arkasında ve dost meclislerinde gündeme geliyor. Bunun başlaması içinde sanırım R. Tayyip Erdoğan’ın talimatı konuşuluyor iktidar partisi kulislerinde.

Yani 16 Nisan’ın sonucuna göre Türkiye’de ve AK Parti içinde bir çok konu su yüzüne çıkacak gibi görünüyor. Bundan sonra da hep birlikte nelerin olduğunu ve olacağını göreceğiz.

Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitireyim.

Kusur bulmak için bakma birine,

Bulmak için bakarsan, bulursun.

Kusuru örtmeyi marifet edin kendine,

İşte o zaman kusursuz olursun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.