1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fetö'nün Darbe Girişimi Cuma Hutbesinde
Fetö'nün Darbe Girişimi Cuma Hutbesinde

Fetö'nün Darbe Girişimi Cuma Hutbesinde

Cuma hutbesinde, FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Türk milletinin onurlu duruşunun, nesiller boyu şükran ve minnetle anılacağı belirtildi.

A+A-

Cuma hutbesinde, FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi Türk milletinin onurlu duruşunun, nesiller boyu şükran ve minnetle anılacağı belirtildi. Hutbede, Müslümanlığı sahih kaynaklardan doğru bir şekilde öğrenmek gerektiği belirtilerek, "Kalbimizi, gönlümüzü, ruhumuzu, aklımızı, fikrimizi, irademizi başkalarına teslim etmemeliyiz. Bizi Allah'a kulluk yerine kendine kul ve köle olmaya davet edenlere zerre kadar itibar etmemeliyiz." ifadelerine yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan cuma hutbesinde, ilk vahiy geldiğinde Hazreti Muhammed'in yüce emanetin sorumluluğu karşısında endişelendiği, evine dönerek başından geçenleri eşi Hz. Hatice'ye anlattığı belirtilerek, bunun üzerine Hz. Hatice'nin "Korkma, endişelenme! Allah, seni asla mahcup etmez. Çünkü sen, akrabalarınla ilgilenirsin. Yetim ve kimsesizleri gözetirsin. Fakir ve ihtiyaç sahibinin yardımına koşarsın. Misafire ikramda bulunur, komşuna iyi davranırsın. Mazluma ve mağdura kol kanat gerersin. Hakkı savunur, doğrunun yanında yer alırsın." dediği aktarıldı.

Hz. Hatice'nin bu ifadeleriyle hayatında erdem ve faziletlere sahip olanları Allah'ın mahcup etmeyeceğini müjdelediği belirtilen hutbede, "Nitekim tarih boyunca bu değerleri ayakta tutanları Rabbimiz, mahcup, mağdur ve mahrum etmemiştir. Tıpkı 15 Temmuz'da milletimizi mahcup etmediği gibi. Zira yüce Allah, zalime karşı mazlumun yanında duranları mahcup etmez. Zira yüce Allah, fakire, yoksula, ihtiyaç sahibine el uzatanları mağdur etmez." ifadesi kullanıldı.

Hutbede, şu ifadeler yer aldı:

"Bizler inanıyoruz ki; Yüce Rabbimiz, milletimizi mahzun etmeyecektir. Zira bu millet, geçmişten günümüze, imanını, vatanını, istikbal ve istiklalini en muazzez varlığı bilmiştir. Bu değerlerine namahrem ellerin değmesine izin vermemiştir. İstiklal şairimizin, 'Asım'ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.' dizelerinde dile getirdiği gibi milletimiz, toprağını, haysiyetini, izzet ve şerefini çiğnetmemiştir. İradesini, aklını ve ruhunu başkalarına teslim etmemiştir.

"Cenab-ı Hakk onlara 'yeryüzünde fesat çıkarmayın, bozgunculuk yapmayın' dediğinde, 'biz ıslah edicileriz!' derler. İyi biliniz ki, onlar bozguncu ve ifsat edicilerin ta kendileridir. Fakat onlar, ne yaptıklarının farkında değillerdir."

Tarih boyunca en büyük bozgunculuğun ıslah adı altında yapıldığı da hutbede belirtilerek "En büyük bozgunculuk din kisvesine bürünerek millete kötülük yapmaktır. En büyük bozgunculuk dinin muazzez değerlerini istismar ederek insanları aldatmaktır. Nitekim sevgili Peygamberimiz, hadis-i şerifte 'Bizi aldatan bizden değildir' buyurmuştur." ifadelerine yer verildi.

Hutbede, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlara ilişkin şu değerlendirmeler yer aldı:

"Milletimizin 15 Temmuz gecesindeki onurlu duruşu, şüphesiz nesiller boyu şükran ve minnetle anılacaktır. Milletin varlığına kast edenler ise elbette hüsrana uğrayacaklardır. Ancak başımızdan geçen bu büyük badireden elbette millet olarak çıkaracağımız büyük dersler vardır. Bu aziz millete bu kötülüğü reva görenleri unutmamalıyız. Yüce dinimizi, sahih kaynaklardan doğru bir şekilde öğrenmeliyiz. Kalbimizi, gönlümüzü, ruhumuzu, aklımızı, fikrimizi, irademizi başkalarına teslim etmemeliyiz. Bizi Allah'a kulluk yerine kendine kul ve köle olmaya davet edenlere zerre kadar itibar etmemeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi korumalıyız. Birbirimizin varlığını kendi varlığımız, hukukunu kendi hukukumuz saymalıyız. Farklılıklarımızı ayrılık-gayrılık nedeni değil, zenginlik ve rahmet vesilesi görmeliyiz. Fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı feraset ve basiretle davranmalıyız. Yarınlarımızın, bugünlerimizden çok daha güzel olacağına dair inancımızı sürdürmeliyiz."

Hutbenin sonunda ise şöyle dua edildi:

"Unutmayalım ki; bizi diri tutan, inancımız ve ümidimizdir.

Kardeşlerim!
Gelin hep birlikte Rabbimize şöyle yalvaralım:
Ya Rabbi! Sana inandık, sana güvendik, sana tevekkül ettik. Bizleri sensiz, sahipsiz, inayetsiz bırakma! Bize lütfettiğin hidayetten sonra kalplerimizi saptırma! Bizi sırat-ı müstakiminden ayırma!
Rabbimiz! Bize rahmetinle muamele eyle! Her türlü inkarcı ve münafığa karşı bize yardım et! Bizleri onlar karşısında küçük düşürme!
Allah'ım! Bozguncu ve fesatçılara karşı bizi her daim muzaffer eyle! Bizleri her türlü fitne ve fesattan, ikiyüzlülükten, kötü ahlaktan muhafaza eyle! Bizlere basiret ve feraset ihsan eyle!
Ya Rabbi! Asırlardır İslam'ın sancaktarlığını yapan, senin adının gök kubbede yankılanması için çabalayan bu aziz milleti sen mahcup etme." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.