1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ’nün yedek gücü özel güvenlik
FETÖ’nün yedek gücü özel güvenlik

FETÖ’nün yedek gücü özel güvenlik

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet’in yanında yedek güç olarak planlanan özel güvenlikteki FETÖ yapılanmasının tam 81 şehirde şirketleştiği, sadece Sakarya ayağının ortaya çıktığı belirtildi.

A+A-

STAR’ın ‘Gizli Tehlike’ manşetiyle duyurduğu özel güvenlik görevlisindeki (ÖGG) FETÖ yapılanmasının 1989’da terörist başı Fetullah Gülen tarafından Ali Çelik’in ‘özel güvenlik imamı’ olarak atanmasıyla ordu ve emniyetin yanında ‘yedek güç’ olarak planlandığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı’nın son rakamlarına göre, 15 Temmuz’dan kısa bir süre öncesinde Türkiye’deki aktif olan ÖGG’lerin sayısı 320 bini aştı. Kamu kurumları olan adliye, hastane, havalimanlarındaki sayı ise 170 bine ulaştı. Emniyetin Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri, kamuda görevli ÖGG’lerin yanı sıra, örgütün finans kolu olarak el konulan şirketlerdeki özel güvenlik görevlileri de mercek altına alındı. Örgütün, 81 ilde farklı isimlerle ÖGG şirketleri kurduğu ve şu ana kadar sadece bir ilde FETÖ’cü ÖGG’ye el konulduğu ama atanan kayyumun aynı personelle çalışmaya devam ettiği öğrenildi.

‘PAK’TA ÖRGÜTLENDİLER

ÖGG’lerdeki FETÖ yapılanmasının ortaya çıkarılması ve sektörün güvenli hale getirilmesi için salı gülü İçişleri Bakanlığı müfettişleriyle toplantı yapacaklarını belirten Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, öncelikle kamu ve kayyum atanan ÖGG şirketlerindeki personelin Bylock ve banka kullanılıcılığı, eğitim aldığı kurumlar bazında incelemeye alındığını söyledi. Çağırıcı, “Örgüt, özel güvenlikte PAK Konfederasyonu adı altında örgütlendi ve bu yapı 15 Temmuz sonrası kapatıldı. Ancak, şu ana kadar FETÖ’nün ÖGG’si olduğu gerekçesiyle sadece Sakarya’da Ulusoy Güvenlik’e el konuldu. O da atanan kayyum ile aynı personelle devam ediyor. Bu personeller içindeki FETÖ’cüler de Bylock kullanılıcığı gibi özellikleriyle tek tek tespit ediliyor” diye konuştu.

Veren: Öksüz, Akşit’in evini kullandı

FETÖ’ye karşı mücadele veren Yazar Nurettin Veren, çok önemli açıklamalar yaptı. “Adil Öksüz, Ankara’da FETÖ’nün ikinci çekirdek kadrosunda yer alan Abdülkadir Akşit’in evini karargah olarak kullandı” diyen Veren, şunları söyledi: “Akşit, Gülen’in 1990 yılında oluşturduğu ikinci çekirdek kadrosunda yer alan birisidir. Akşit’in yanı sıra Alaaddin Kaya, Suat Yıldırım, Fikret Sönmez, Melih Nural, Mevlüt Saygın, Erdoğan Tüzün, İbrahim Erkul bu kadrodalar. Öksüz-Akşit irtibatı ile ikinci çekirdek kadrodakilerin üzerinde durmak gerekiyor. Gülen, sonraki bütün ilişkilerinde ikinci çekirdek kadroyu kullandı.” Veren, “Gardiyan ve ceza infaz memuru ile güvenlik elemanların yüzde 50’si FETÖ’cüdür” dedi.

GÜLEN: ÖGG’CİLER BİZDEN OLSUN

‘Hizmet Hareketi’ döneminde teröristbaşı Fetullah Gülen’in yanında 40 yıl geçiren ancak FETÖ’ye dönüşmesinin ardından dışlanan Nurettin Veren ise, Gülen’in videolu ses kayıtlarına göre darbeyi ilk defa 20 yaşında planladığını söyledi. Veren, şunları anlattı: “Gülen, özel güvenlik sektörüne girmeyi ilk kez 1989 yılında planladı. Burada özel güvenlikçilerin önce FETÖ’nün okul ve şirket gibi binalarında sonra da olası darbede yedek güç görevlendirilmeleri planlandı. Kendi ifadesiyle, ‘Güya açılan okulların güvenlik ihtiyacı kendi elemanlarıyla karşılanacak ama istendiği zaman kullanacak yasal bir silahlı yedek güç olacak’tı. Hatta, ‘Bu özel güvenlik şirketlerine bizim okullardan mezunları alırsanız daha temiz olur’ demişti.”

ÖGG İMAMI ALİ ÇELİK

ÖGG’ler içindeki FETÖ yapılanmasının deşifre olmaması için 81 ilde de yöresel isimler kullanarak farklı şirketler açıldığını kaydeden Veren, “ÖGG’ler için Gülen tarafından üç isim atandı: Ali Çelik, Mustafa Özcan ve Osman Karakuş. Ama ÖGG imamı Ali Çelik’ti” dedi. Veren’in söylediği bu firari üç isim hakkında FETÖ kapsamında tutuklama kararı bulunduğu ve ÖGG yapılanması boyutlarıyla da soruşturuldukları öğrenildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.