1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Fidanlar ve çınarlar “Dünya Alzheimer Günü”nde buluştu 
Fidanlar ve çınarlar “Dünya Alzheimer Günü”nde buluştu 

Fidanlar ve çınarlar “Dünya Alzheimer Günü”nde buluştu 

Karatay Belediyesi tarafından “Dünya Alzheimer Günü” dolayısıyla Karatay Belediyesi tarafından tamamlanan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde bir program düzenlendi 

A+A-

Karatay Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Türkiye’de bir ilk olan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’ndeki programa ilgi de bir hayli yoğun oldu. 
Programa Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney, hayırsever işadamı Mehmet Ali Atiker, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, Alzheimer hastaları ve hasta yakınları katıldı. 
Kutlama programı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyelerinin müzik dinletisiyle başladı. Daha sonra Karatay Belediyesi Kreşi’nde eğitim gören minikler de sürpriz yaparak Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nden faydalanan hastaların Dünya Alzheimer Günü’nü tebrik etti. Büyüklerinin ellerini öperek çiçek hediye eden minikler, hastalar için hazırladıkları şiirleri okudu.  
HİZMET ÜRETEN ÇOK ÖNEMLİ BİR MERKEZ 
Programda söz alan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, merkezin üniversitenin sadece eğitim, öğretim ve araştırma yaptığı bir kurum olmadığını aynı zamanda topluma hizmet üreten, halkla birlikte yaşlıların ihtiyaçlarını gideren önemli merkezlerden birisi olduğunu belirtti. 
MERKEZİMİZ GÜZEL İŞLERE İMZA ATIYOR 
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, merkezde ne kadar önemli işler başarıldığını bir kez daha gördüklerini belirterek, dünya nüfusu içerisinde artan yaşlılık oranına dikkat çekti ve bu tür merkezlerin önemine vurgu yaptı. 
Başkan Hasan Kılca, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ülkemizde de şu an nüfusumuzun neredeyse yüzde 10’u yaşlı iken 2050 yılında bu oranın yüzde 18’lere çıkacağı öngörülüyor. Alzheimer hastalığının Türkiye’de görülme sıklığı 65 yaş üzeri yüzde 6 ile 10 arasında. 85 yaşın üzerinde ise bu oran maalesef yüzde 30’larda. Dolayısıyla bu rakamlar ışığında artık bu merkezlerin daha da artacağı ve bizlerin de bu tür merkezlere daha fazla yatırım yapmamız gerektiği durumu ortaya çıkıyor. Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezimiz, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubemizin öncülüğünde 2006’da açıldı. Karatay Belediyemiz de bu binanın yapımını üstlendi. Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya İl Sağlık Müdürlüğümüzün de çok önemli destekleri var. Selçuklu Belediyemiz de beşinci paydaşımız oldu ve bu beş paydaş, birlikte güzel işlere imza atıyor.” 
BİZLER İÇİN EN KIYMETLİ HİZMET İNSANIMIZA DOKUNANIDIR 
Programa katılan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da Necmettin Erbakan Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Karatay Belediyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi’nin güzel bir merkezi hayata geçirdiğinin altını çizerek şunları aktardı: “Bugün sizlerle bir arada bulunarak bu merkezin ne kadar önemli bir iş yaptığına hep birlikte şahitlik ettik. Bizler de Selçuklu Belediyesi olarak Selçuklu ilçemizden merkeze gelen hemşehrilerimize servis hizmeti vererek destek olmaya gayret ediyoruz. Bundan sonra da gereken neyse yapmaya devam edeceğiz. Belediyeler olarak birçok hizmet üretiyoruz ama bizce en önemli iş, insanımıza dokunduğumuz hizmetlerdir’ dedi
Programın sonunda protokol üyeleri, hastalar ve aileler, günün anısına hazırlanan pastayı hep birlikte keserek hatıra fotoğrafı çektirdiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.