1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Filistin Ve İsrail
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Filistin Ve İsrail

A+A-

Ulu Hakan Abdulhamit’i anlamayanlar sanırım şimdi daha iyi anlamaktadırlar. Anlamak istemeyen ise zaten ne yapsanız anlamaz.
Bakınız Almanya’ya,
Bakınız İngilizlere,
Bakınız ABD ve diğerlerine…
Araplara bazen kızıyorum. Bizi Yemende, Galiçya’da 1. Dünya savaşında İngilizlerin kışkırtmaları ile arkamızdan hançerlediler. Ancak o gün geçti. Babaların günahını evlatlar çekmez, çekmemelidir.
Ortadoğuyu karıştıran aslında İsrail değil. Ortadoğu ABD ve Avrupa karıştırıyor. Yanlış politikalarla biz de bu girdabın içine düşmemeliyiz. Kimse kusura bakmasın ama, zaman zaman Türkiye Ortadoğu politikalarında duygusallıktan kaynaklanan hatalar yapmıştır, yapmaktadır.
Orta doğuyu yıllardır kan gölüne çeviren, kutsal topraklarla oraları kirleten İsrail maşadır ve ABD ile İngilizlerin şımarık çocuğudur.
Araplar ise kendi içlerindeki bütünleşememe ve çekişme nedeniyle İsrail piçlerine yem olmaktadır. Zavallı , günahsız yavrular hunharca katledilmektedir.
Böl ve yönet’ İngiliz; ‘ayır ve buyur’ Rus; ‘parçala, ez ve hükmet’ de İsrail-ABD ortak stratejisidir.
Ortadoğu’daki İslam ülkelerinin bölünmüşlüğü ve parçalanmışlığı İsrail’e bölgeyi dilediği gibi tasarruf etme imkânı sunmaktadır. Bölgedeki Arap ülkelerinin bölünmüşlüğü bu tür stratejilerin ürünüdür.
Bölgedeki İslam ülkelerinin iç barışlarını sağlaması, birbirleriyle iyi ilişkiler içinde bulunması İsrail’i rahatsız etmektedir. İslam ülkeleri içindeki birlik içinde olmasını İsrail kendisine karşı büyük bir tehdit olarak görmektedir. Onun için İsrail devletler içine sürekli kin tohumları ekmekte ve sözde Filistin içindeki bazı gurupların bir araya gelmemesi ve onların kuruluşuna da gizliden destek vermektedir.
ABD destekli İsrail’in gerçekleştirdiği son saldırılar birbirlerine karşı konumlanmış olan Filistinli gurupların bir araya gelmeleriyle yakın ilişkisi vardır. Bilindiği gibi yedi yıldır Filistin halkı, El Fetih ile Hamas örgütü olarak ikiye ayrılmış ve İsrail karşısında büyük ölçüde güçten düşmüştü. Bu iki kardeş örgüt, birbirlerine karşıt olmaktan çıkarak bir araya gelmeye üç ay önce karar vermişlerdi.
Bu bağlamda Hamas, Filistin Kurtuluş Örgütü ve İslami Cihad arasında uzlaşma sağlanmış bu örgütler "Filistin Kurtuluş Örgütü" şemsiyesi altına girmeyi kararlaştırmışlardır.
Filistinli gruplar aralarında gerçekleştirdikleri anlaşmayla 5 hafta içinde ulusal birlik hükümeti kuracakları ve 6 ay içinde de seçimlere gideceklerini açıklamışlardı.

Hamas ile FKÖ’nün anlaşmasına İsrail öfke duymuş ve ilk iş olarak da Filistin ile yürütmüş olduğu barış müzakerelerini iptal etmişti. Buna birde gereksiz yere Filistinlilerin 3 İsrailliyi kaçırıp öldürmesi bunların saldırılarına masumiyet kazandırmışlardır. Böylesi akılsızlıklardan kaçınılmalıydı.
Gelişmeler bunun kanıtıdır. Ortadoğu’da İsrail ve ABD’nin yönlendirmesiyle Irak parçalandı, Suriye perişan edildi. Mısır da İhvan ve Sisi arasında parçalanarak bölgedeki etkisi sınırlandırıldı.
Irak parçalandı ve ülkede Şii-Sünni-Kürt ekseninde birbirine düşman cepheler ve ayrışmalar meydana geldi. İsrail, derhal Kuzey Irak’ta kurulacak bir “Kürdistan’ın bağımsızlığını tanıyacağını açıklayarak Barzani yönetimini ayrılmak için cesaretlendirdi. Barzani petrolünü de Bağdat’ın karşı çıkmasına rağmen satın aldı.
Bölgedeki bütün gelişmeler İsrail’in arzuladığı ve planladığı şekilde gerçekleşmektedir.Türkiye ise bir yandan ‘İsrail ile ilişkileri sıfırlamaktan’ söz etmekte diğer yandan ise 2013 yılında bir önceki seneye göre İsrail ile ticari ilişkilerini dört kat artırmaktadır.
Bu durumda elde yalnızca ‘Allah Filistin’e yardım etsin’ duası, her şeyi tam bilmeyen Türk ve Müslüman halkın çığırışları, bağrışları ve sloganları ve yüreklerimizi yakan katliam görüntüleri kalıyor.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.