1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. “Film ve Kutsallık” konuşuldu
“Film ve Kutsallık” konuşuldu

“Film ve Kutsallık” konuşuldu

Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya’ya Teşriflerinin 791. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen 2. Sufi Sinema Günleri (SUFİSİN) etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen atölye çalışmalarında “Film ve Kutsallık” konuşuldu.

A+A-

Oturumun ilk konuşmacısı İhsan Kabil, kutsallıkla ilgili olarak dini ve dinler tarihinden hikâyelerin filmlere aktarımından bahsederek, manevi çerçeve anlamında metafizik işin mistik yanına dikkat çeken çalışmalar şeklinde karşımıza çıktığını söyledi. Bunun yanında kutsallığın filmlere aktarılmasında hayatın görünmeyen boyutunu, beş duyu organı ile algılanmayan çerçevesine giren aktarımlar olarak da görülebileceğini belirtti. 
‘Mahremiyeti Filmde Göstermemek Gerekir’
Konuşmasının başında ana temanın ‘Kutsal’dan ziyade ‘Kutlu’ teriminin kullanılmasının daha doğru olacağını ifade eden Nurullah Koltaş ise, varlık anlayışımızın var oluşumuzun esas gayesini gözden geçirerek, bir arayış içerisine girdiğimizde sinemada veya diğer sanat dallarında daha verimli eserler ortaya koyabileceğini söyledi. “Sufi sinemada kutsallığın bir şekilde ele alınışı bağlamında bir derviş figürünün arkada belirmesi, neyden gelen bir inilti. Bunları rap ettiğimizde kutlu bir şeye dönüştürmüş olmuyoruz.” dedi.
‘Değer Veren Sinemacılar Yetiştirmeliyiz’
Oturumun son konuşmacısı Nuray Kayacan ise “Bizde gelenekten kopuş var. Küreselleşme dediğimiz dünyanın süper güçleri dediğimiz şey gelip en ücra topraklara dahi sinemayla küreselleşmeyi homojenleştiriyor. Buralarda melez formlar oluşturuyor.” dedi. Kendi gelenek ve kültürlerimizden yoksun olmayan bir sinema üretmememiz gerektiğinin altını çizen Kayacan, “Aşağılık kompleksini yenmemiz gerekiyor. Bunları aşabildiğimiz takdirde izlenebilen kendi sinemamızı üreteceğimizi düşünüyorum. Geleneğimizden, kültürümüzden kopmadan nasıl yapabiliriz ona bakmamız gerekiyor. Öncelikle özünü bilen, kendini bilen, tarihini bilen genç sinemacılarımızı yetiştirmemiz gerekiyor’ şeklinde konuştu. ZAFER SAMANCI 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.