1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Finans Sektöründen Borsayı ziyaret
Finans Sektöründen Borsayı ziyaret

Finans Sektöründen Borsayı ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulları tarafından düzenlenen ‘TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nın ardından heyet Konya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

A+A-

Ziyarete TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ve TBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın yanı sıra iş dünyasından çok sayıda isim ve finans sektörü temsilcisi katıldı.
KTB Başkanı Hüseyin Çevik, heyete Borsa’nın faaliyetleri ve Türkiye’nin ilk elektronik satış salonunu hakkında bilgi verdi.  “Dünya ölçeğindeki borsacılık faaliyetlerini ülkemize ve şehrimize uyarlamaya; tarımsal ticareti belirli standartlara ulaştırmaya çalışıyoruz” diyen Çevik, “2011 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, elektronik satış salonunu ülkemiz tarımsal ticaretinin hizmetine sunduk. Yeni sistem satış salonu, spot işlemlere hız, güven ve kalite vurgusuyla yıllık işlem hacimlerine canlılık kazandırmıştır. Borsamız yeni piyasa yapısını; BorsaKonya Tarımsal Ürün ve Emtia İhtisas Piyasalarını kurarak hayata geçirmiştir. BorsaKonya, Türkiye’de ürün senedi alım satımı konusunda yetkilendirilen platformlardan biridir. Türkiye Elektronik Lisanslı Ürün Senedi  (ELÜS) pazarının yüzde 65’ini tek başına bünyesinde gerçekleştirerek tarımsal piyasalara kurulduğu 2014 yılından bu yana derinlik kazandırmaktadır.” dedi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da Konya Ticaret Borsası’nın tarımsal ticarette vizyoner çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Konya Ticaret Borsası, piyasa tecrübesi ve bilgi birikimini bir araya getirerek önemli başarılara imza atmaktadır. İlk elektronik satış salonunu ülkemize kazandırması bu anlamda önemlidir. Tarım, tarımsal ticaret denildiğinde aklımıza gelen ilk şehirlerden biri Konya’dır. Bu anlamda üretici ile alıcı arasında KTB önemli bir fonksiyonu yerine getirmektedir. Çiftçinin ürettiği ürün borsaya gelerek değer bulmakta, alıcı ile satıcı arasında yaşanabilecek haksız kazanç ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca borsaya gelen ürünler dünya ölçeğinde alınıp satılmaktadır bu da oldukça önemlidir. Böylece tarımsal ticarete fırsatlar ve istikrar getirmektedir” ifadelerini kullandı. ŞEYMA BIYIKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.