1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Fırat’ın doğusu teröristlerden temizleniyor.
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Fırat’ın doğusu teröristlerden temizleniyor.

A+A-

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bugüne 8 yıl geçti.

Suriye’nin başındaki katil Esed tarafından bir milyondan fazla insan katledildi. Yüz binlercesi yaralandı ve on milyon kişi ise yerlerinden edildi.

Bunların yaklaşık dört milyonu ülkemizde hayatlarını sürdürmektedir.

Türkiye yaklaşık 4 milyon kişi için 40 Milyar dolar para harcadı ve harcamaya da devam ediyor.

Suriye’deki iç savaştan sonra oluşan boşluktan yararlanan PKK/PYD terör örgütü Suriye’nin kuzeyinde de Irak’ın kuzeyinde olduğu gibi özerk bir bölge oluşturmak daha sonrada bir terör devleti kurma hayali ile sınırımıza konuşlanmıştır.

Bu terör örgütüne en büyük desteği yine sözde müttefikimiz olan ama düşmanca tavır içinde olan ABD ve AB ülkeleri vermektedir.

Türkiye mültecilere yıllardır kol kanat germesine rağmen bunların AB ülkelerine gitmemeleri karşılığında Türkiye’ye vaat edilen 6 Milyar avro paranın tamamını göndermeyerek yine sözlerinde durmamışlardır.

Aynı AB ve ABD terör örgütü PKK/PYD’ye 50 bin tır dolusu silah yardımı yapmaktan da çekinmemişlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yıllardır Suriye’nin kuzeyinde kurulması düşünülen bir terör devletine asla izin verilmeyeceğini söylemiştir.

Kurulması planlanan terör devletini engellemek için Türkiye ilk adımını 2016 yılında Fırat Kalkanı ve 2018 yılında Zeytindalı operasyonları ile atmıştır.

2016 yılında terör örgütleri PYD/YPG ve DEAŞ’a karşı başlattığı operasyon ardında 2018 yılında da Zeytindalı ile büyük bir başarı elde etmiştir.

Buralardaki terör örgütü elemanları temizlenerek güvenli bir bölge oluşturuluş bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 400 bin Suriyeli evlerine dönmüştür.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllardır savunduğu Suriye’nin uçuşa yasak güvenli bir bölgenin oluşturulması ve ülkemizde bulunun Suriyelilerin topraklarına geri gönderilmesine yönelik çağrıları karşılık bulmamıştır.

Ağustos ayında ABD ile varılan güvenli bölge oluşturma anlaşmasının da Türkiye’yi oyalamaktan başka bir anlam ifade etmediği anlaşılmıştır.

ABD’nin Türkiye’ye verdiği hiçbir sözü tutmadığı gibi bu sözünün de tutmayacağını herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Ağustos ayından bu tarafa Türkiye ABD tarafından oyalandığını Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonun an meselesi olduğunu bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından AK Parti’nin Kızılcahamam kampında verilmiştir.

Erdoğan operasyon için belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır.

Türkiye'nin, sınırları dibindeki terör oluşumlarına asla göz yummayacağını sayısız defa müttefikleri başta olmak üzere tüm dünyaya ilan ettiğini ancak sürekli oyalanmaya çalışıldığını söyledi.

Erdoğan "Hazırlıklarımızı yaptık, harekât planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekâtı yürüteceğiz" diyerek yapılacak operasyonun her an başlayabileceğini söyledi.

Yapılacak olan bu operasyona katılacak tüm Askerlerimizin Allah yar ve yardımcısı olsun.

Bu yazı toplam 1047 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.