1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Fırıncılara GDO uyarısı
Fırıncılara GDO uyarısı

Fırıncılara GDO uyarısı

Adana’da ekmekte katkı maddesinin çıkmasının ardından Konya Fırıncılar Odası tarafından bütün fırıncılar uyarıldı. Başkan Vedat Honça, katkı maddesi kullanana fırıncılara büyük cezaların uygulanacağını kaydetti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Adana’da ekmek katkı maddesinde GDO çıkmasıyla Konya’da olabilir mi sorusu akılları karıştırıyor. Ekmeği olduğundan hacimli gösteren ve geç bayatlatan ekmek katkı maddesinden GDO’lu soya ülkemize sadece yem amaçlı giriyor ve kullanılıyor. İnsan gıdası olarak kullanımının yasak olduğu GDO’lu soya ilk defa yapılan araştırmalar sonucunda ekmekte kullanıldığı tespit edildi.

Konya Fırıncılar Odası Vedat Honça, Adana’daki ekmeklerde GDO’lu soyanın kullanıldığının kesinleşmesinin ardından, Konya’da denetimlerin yapıldığını ancak tüm fırıncıları bilgilendirip mesaj attığını kaydetti. Tüm fırıncıları kesinlikle katkı maddesi kullanmamaları gerektiği yönünde uyarılarda bulunduklarını ifade eden Honça, yasaların verdiği çerçevenin dışına çıkılmadığını akdi taktirde büyük cezalarla karşılaşıldığını söyledi.

KATKI MADDESİNE BAKANLIK İZİN VERDİ

Bakanlığın yapmış olduğu bir esneklikle fırsatçı kesimin bunu  kendi lehine, para kazanma amaçlı kullandığına dikkati çeken Honça, “Bu katkı maddesini bakanlığımız maalesef üzücü olarak kullanılmasına izin verdi.  Oysa ekmekte katkı maddelerinin tamamen kalktığını ve uygulanmadığını bütün fırıncı esnafı biliyor. Ama bakanlık yapmış olduğu esneklikle, şu maddeler kullanılır şunlar kullanılmaz diyor ve o açıklıktan bazı menfaatçiler GDO’lu  soyaları katkı maddelerinin içine koyuyor. Bu bakanlığın yapmış olduğu incelemelerle tespit edildi. Bakanlığın doğru gibi gördüğünü, vatandaş kendi menfaatleri doğrultusunda haince düşüncelere kapılmıştır. Ekmeğin isminin kullanılması ve bizim mesleğimize verilen terbiyesizlik ve hainliktir.” şeklinde konuştu.

HİÇBİR FIRINCIMIZ BİLEREK İSTEYEREK KULLANMAZ

 Vedat Honça, ekmekte katkıyı bilerek ve ya isteyerek hiçbir fırıncının kullanmayacağını belirtti. Honça, katkı maddesinin bakanlık tarafından kullanılmasına izin verilmesiyle, Adana’da  GDO’lu soyanın kullanılmasının baş gösterdiğini dile getirdi. Konya’da esnaflarda böyle bir şeyin olmadığını düşündüğünü ifade eden Honça şu şekilde konuştu: “Ekmeği kimse gündeme getirip de pirim elde etmeye çalışmasın. Halkımızın gönül rahatlığı ile tüketebildiği bir ekmeği var. Vatandaşın ekmeğe tepki göstermesini sağlarsak vatandaş ne hale gelir bilemiyoruz.  Gündem oluşturmak için fırsatçı kesim bunu kullanıyor. Bilerek kimsenin Türkiye genelindeki fırıncıların bu GDO’lu malzemeyi kullanma gibi bir lüksü yoktur. O yapmış olduğu ürünü evine, çocuğuna götürüyor kendisi de tüketiyor. Bunu bile bile yapmaz mümkünatı yok. Burada bakanlığın vermiş olduğu esneklikle, emülgatör kullanılmasına izin verilmesiyle soyayı da karıştırmış bazı firmalar ve sonucunda GDO’lu bir ürün ortaya çıkmış. Bunu bakanlığımız men edecek yapan kesimde ağır cezalar ile cezalandırılacaktır. Kasıtlı ve isteyerek hiçbir fırıncı bunun içerisinde olmaz.”

DENETİMLER YAPILIYOR

Denetimler yapılacağını ama asıl olarak katkı maddesini satan firmanın takip edilmesinin daha sağlıklı olacağını kaydeden Honça, firmanın başka yerlere da sattığı ürün varsa bunların tespit edilmesi gerektiğini vurguladı. Hangi illere gönderildiğinin tespit edilerek önlemler alınması gerektiğini söyleyen Honça, “Fırsatçılara fırsat vermemek lazım. Yanlışları yapmamak lazım. Yasaksa yasak olmalı. Doğrunun üzerine gidilmeli. Taviz vermemeli. Halkımız galeyana gelmesin. Yetkililer denetlemeleri yapıyorlar. Bakanlık da gerekli çalışmaları başlattı ve olayı yakından takip ediyor.” dedi.

KENDİ EKMEK MARKAMIZI ÜRETECEĞİZ

Honça son olarak Konya’ya has ekmeğin olması için mücadele verdiklerinin altını çizerek sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Her gittiğim yerde üstüne basa basa tüm meslektaşlarıma söylüyorum. Konya tahıl ambarı diyoruz. Etli ekmeğimiz, tandır kebabımız, çay gevreğimiz hep bize özel. Bunların yanında kendi doğal ekmeğimizi de üretelim diye çabalıyoruz.  Çalışmalarımız var bu yönde.  Tek sıkıntımız maddi fiyat ayarlaması. Fiyatların düşük maliyetlerin altında seyretmesi  maalesef kaliteyi yakalamasa sıkıntı yaratıyor. Öncelikli marka ekmeğinin olmasını maalesef yaşayamıyoruz. Ama bunu en kısa zamanda inşallah Konya’ya müjdeleyeceğiz. Tamamen Konya’ya has, Konya’nın ekmeği dedirteceğiz.  Akademisyen hocalardan da desteklerini ve görüşlerini aldık. Çalışmalarımız sürüyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.