1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Fırınları halk Denetlemeli
Fırınları halk Denetlemeli

Fırınları halk Denetlemeli

Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça Konya’daki fırınlar hakkında genel değerlendirmelerde bulundu. Honça, vatandaşın fırınları denetlemesi gereken en büyük güç olarak görüyor.

A+A-

Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, Konya’daki fırınların genel durumu ve ekmek tüketimine yönelik açıklamalarda bulundu. Konya’nın ekmek üretimi açısından sorun yaşamadığını aktaran Honça, “Konya’da 120 adet tam kapasite çalışan fırın mevcut.”dedi. Honça, 2016 yılında yapılan çalışmalarla ekmek israfını yüzde üç seviyelerine düşürerek Konya’nın örnek şehirler arasında yer aldığını ve israfa yönelik çalışmaları sürdüreceklerini belirtti.

FIRINCILIK KUTSAL BİR MESLEK
Uzun yıllardır fırın işleterek Konya halkına hizmet ettiğini belirten Honça, “Fırıncılık sektörüyle Konya halkına hizmet etmenin mutluluğunu oda başkanlığı yaparak sürdürüyorum. 1997 yılında gelen teklifi kabul ettim. 19 yıldır görevimin başında Konya halkına en kaliteli ürünleri sunabilmek adına fırıncılarımızla birlikte çalışıyoruz.”dedi. Fırın sektöründe çalışan emekçilerin gece ve gündüzlerinin olmadığını, halka ekmek temin edebilmek adına çalışanların fedakarlıkta bulunduğunu söyleyen Honça, “Yaz, kış, bayram, seyran bilmez fırıncı. Vatandaşın ihtiyacını karşılayabilmek için sürekli çalışırlar. Fırıncılık çok önemli ve kutsal bir meslek bu yüzden.”ifadelerini kullandı.KONYA EKMEK SORUNU YAŞAMIYOR
Konya’da bulunan fırınların ekmek ihtiyacını karşılamada yeterli olduğunu ve tam kapasite çalıştığını aktaran Honça, “Konya 120 fırınıyla tam kapasite ekmek üretimi yapıyor. Vatandaşın ekmek sorunu bu yüzden yok. 120 fırının işlevselliğini ortaya koyacak olursak eğer, bizim tam kapasite çalışan fırınlarımız yaklaşık 500 fırın kapasitesinde ekmek üretimiyle sorun yaşanmasını ortadan kaldırıyor.” dedi. Günde 900 bin ile 1 milyon arasında ekmek üretimi yapıldığını belirten Honça, “Ekmek üretiminde bir düşüş söz konusu eskiye oranla 300 ile 400 bin ekmek arasında bir düşüş var. Bu tamamen arz ve taleple ilgili.”dedi.

KONYA HALKI FIRINLARI KONTROL ETSİN
Konya’daki ekmeklerin kaliteli ve hijyenik ortamlarda üretildiğini söyleyen Honça, “Belediyeler ve Tarım İl Müdürlüğü fırınları denetim altında tutuyor. Bu kaliteli ekmek üretiminin oluşmasını sağlıyor. Ancak denetim altına alınan yerlerde olumsuz bir durumla karşılaşıldığında ceza kesmek yerine ilk önce uyarıda bulunularak en iyi hale gelmesi için çalışmalar yürütülmeli.”dedi. Fırıncılar Odası olarak fırınların daha iyi hizmet vermesi için çalıştıklarını belirten Honça, “Yetkili mecralar haricinde en iyi denetimciler halkımız. Ekmeği alan ve evine götüren halkımız olduğu için olumsuz bir durumla karşılaştıklarında fırınları uyarsınlar. Eğer uyarılara karşı herhangi bir önlem alınmadıysa yetkili mecralara başvursunlar. Halkımızın isteği her şeyden önemli ve kaliteli ekmek üretmek fırınların görevidir.” ifadelerini kullandı.

FIRIN ÇOKLUĞU VAR
Konya’da fırın çokluğu olduğunu söyleyen Honça, “Fırın enflasyonu yaşanıyor. Bu durum fırınların ekonomik olarak sıkıntı yaşamalarına neden oluyor. Fırın enflasyonunu önlemeye yönelik 2017 yılında bir takım yaptırımlar uygulanacak. Bu fırın enflasyonunun önüne geçecek.” dedi. Konya’da gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra mevcut fırınlarla fırın enflasyonunun ortadan kalkacağını ve daha fazla fırın açılmasının önüne geçileceğini belirten Honça, “Mevcut fırınlar kaliteli ekmek üretimi için yeterli. Eskiyen fırınlarda kendilerini revize ederek vatandaşa en iyi hizmeti sunacaklar.” dedi.

GÜVEN VERMEYEN YERLERDEN UZAK DURULMALI
Ekmeğin ülke genelinde önemli bir tüketim öğesi olduğunu aktaran Honça, “Ülkemizde ekmek tüketimi çok fazla. Bu durum bu alanda ticari faaliyet göstererek para kazanmak isteyenlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Ekmek üretimi için kaliteli un, hijyenik alan ve kaliteli üretim gerekli. Sırf para kazanmak için tüm kuralları çiğneyerek ekmek üreten yerlerden vatandaşlar ekmek almasınlar ve bizlere şikayette bulunsunlar. Ayrıca merdiven altı diye tabir ettiğimiz ekmeklerden hijyenik olduğu bilinmediği için uzak dursunlar. Bu konuda fırıncılar odası olarak birçok çalışma yürütüyoruz. Vatandaşımız bilinçlendikçe bu yerlere itimat etmemeye başladılar. Bu durum olumlu yönde geri dönüşlere neden oluyor.”dedi.

FIRINCILIK BÖLÜMÜ AÇILMALI
Fırınların eleman sıkıntısı yaşadığını ve bu durumun büyük sorun oluşturduğunu aktaran Honça, “ Fırınlar diğer çalışma alanlarına göre daha iyi para vermesine rağmen işçi sorunu yaşıyoruz. Bunun en büyük nedeni gençlerimizin bu işe olumlu bakmamaları. Halbuki maaşı güzel ve en önemlisi halkı memnun etmek için en büyük ihtiyaçlarından birini karşılamak için çalışıyorsun. Gelen çalışanlar işi zor olarak gördüklerinden çok fazla çalışmıyorlar. Bu durumun ortadan kalkması çok zor gözüküyor. Durum böyle olunca fırınlarımız işçi temin edemiyor. Bu şuan çok fazla üretimi etkilemese de ilerleyen süreçte kalifiyeli elemanda çok büyük sıkıntılara neden olacak. Gençlerimizden ricam işçi ihtiyacı olan fırınlarda çalışsınlar ve işi en iyi şekilde öğrensinler.” dedi. Bu sorunun ortadan kalkması için en büyük hamlenin ise meslek liselerinde fırıncılık bölümünün açılmasıyla mümkün olabileceğini aktaran Honça, “ Eğer gerekli adımlar atılıp fırıncılık üzerine okullarda eğitim verilmeye başlanırsa bu sorun tamamıyla ortadan kalkar.” şeklinde konuştu.


Ekmeğe zam gelecek mi?

Ekmek fiyatında yeni yılda artış yapılıp yapılmayacağına ilişkin de açıklamalarda bulunan Vedat Honça, zam sinyali verdi, ancak artışın düşük olacağını belirtti. Honça, “ Fırıncılar ekmek fiyatlarında büyük fedakarlık içerisinde. 2016 yılında una gelen toplam zam yüzde otuz civarında. Bunu fırınlarımız vatandaşa yansıtmamaya çalışıyor. Fırın işletmecileri fedakarlık yapıyorlar bu noktadan sonra. En iyi unu kullanıyorlar, işçilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyorlar ve halkı memnun etmeye çalışıyorlar.” dedi. Ekonomik olarak zor günler geçirilmesine rağmen ekmek fiyatlarında fahiş bir yükselme olmayacağını ve vatandaşın sıkıntı yaşamayacağını aktaran Honça, “Halkımız tedirgin olmasınlar ekmek fiyatları vatandaşımızı çok fazla zorlayacak seviyelere gelmeyecek hiçbir zaman.”ifadelerini kullandı./Ümit Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.