1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. FIRSAT VERMEK !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

FIRSAT VERMEK !..

A+A-

Biz millet olarak verilen fırsatları,

Kıymetleri pek bilmeyiz.

Bilenlere selam olsun.

Geçtiğimiz Çarşamba günü İçişleri Bakanlığının yerinde bir kararı ile Emniyet teşkilatının da denetlemesiyle trafikte yayalara geçiş önceliği getirildi. Buna uymayanlara ise 488 TL. trafik ekiplerince ceza uygulaması yapıldı. Kaç kişi uydu, kaç kişi ceza yedi bilmiyorum ama, alışmamız lazım.

Çok doğru ve yerinde bir karar.

Birçoğumuz Avrupa’da çeşitli ülkeleri görmüşüzdür.

Avrupa ülkelerinde böylesi bir uygulamayı gördüğümüzde iç geçiriyor ve neden Türkiye’de böyle bir uygulama yok diye hayıflanıyor, dostlarımızda sohbet ediyoruz.

Avrupa ülkelerinin pek çoğunda bırakınız insanları, kurallara affedersiniz diyorum, köpekler bile uymakta ve yaya geçidini kullanırken hem çabuk hareket ediyor, hem yeşil ışık yanıncaya kadar hayvan bekliyor.

Bu ve buna benzer örnekleri sosyal medyada da görmekteyiz.

Ya canım Türkiye ve insanları.

Yayalar dahil, araç kullananın bile kurallara uymaması, karşıdaki insanlara saygı diye bir şey duyulmaması, insana yakışmıyor.

Gelelim madalyonun diğer yüzüne…

Uygulama başladığı gün özellikle Zafer alanında, İş bankası ve Gedavet parkı civarında, Kule site kavşağında, Alaeddin- Mevlana arasında ve belli bazı yerlerde tabirimi hoş karşılayın rezillik diz boyu  idi.

Kurallara uyanların yanı sıra, uymayanların çok daha olduğunu gördük.

Bu yaya geçitlerinde yayalara öncelik hakkının tanınması sırasında bazı sorumsuz sözüm ona insanlarda adeta geçitlerde piknik yapacak durumdalar. Kimisi yürürken iki adım önü, bir adım geriye geliyorlar. Elinde telefon olanlar durup yaya geçidinde görüşme yapıyor, sohbet edenleri gördük.

İnanın yukarıda da belirttim. Buralarda kurallara uyan kedi-köpek çok çabuk bu geçitten geçmesine rağmen bazı sorumsuz, ekabir  insanlar bu hayvanlar kadar duyarlılık ve sorumluluk taşımamaktadırlar.

Bunları emniyet güçlerinin uyardığını da gördüm ama, bu kuş beyinli insanlar polise bile tafra satmaktadırlar. Elbette doğal olarak yürüyemeyen, bedensel engellilerden söz etmiyorum. Onları zaten sürücüler koruyup, kolluyor, vatandaşlar onlara yardımcı olmaktadır. Nasıl sürücülere  cezai uygulama yapılıyorsa, bunlara da ceza uygulaması getirilmelidir.

Bizde bir söz vardır:
“Vur dedin mi, öldürürler

Emniyet Müdürü Şükrü Yaman’dan rica ediyorum.

Konya’da sessiz sedasız birçok problemi çözmektedirler.  Konu trafik olduğu için yazıyorum. Özellikle

Şehir merkezinden Selçukluya gidilen yolda ve özellikle de sabah ve akşam saatlerinde adeta yarış yapılıyor. Ben aracımı 70- 80 Km. ile sürüyorum, arkamdan selektör yapanların haddi hesabı yok.

Buda yetmiyor, Bu ihlal sadece burada değil. Meram yolunda ve benzeri yollarda da böyle. Sözüm ona Beyşehir çevre yolu, Adana çevre yolunda da bunları görmekteyiz. Gerçi bu yollar çevre yolu olmaktan çıktı. Şehir içi yollara dahil oldu .

Dahası belediye otobüsleri de öyle. Ben sürücülere suç bulmuyorum. Onları sevk ve idare eden kişilere sesleniyorum.” Duraklar arasında şu kadar zamanda geleceksiniz” talimatını verenler bu şeyleri düzenlemesi gerekir.

Ya şehir içinde dolmuşçular,

Kırmızı ışıkta duruyoruz. Önümüz kapalı. Daha sarı ışık yanarken yol isteyen, hatta tartışma ve kazalara neden olan durumlar var. Sadece bir –iki yolcu almak için kurallara uyulmuyor, saygı zaten yok.

Trafik denetleme ekiplerinden de rica ediyorum. Şehir içinde sürücülerin mutlaka, ama mutlaka sinyallerini kullanmalarını, diğer ihlallerde nasıl cezai uygulama yapılıyorsa, sinyal kullanmayanlara da ceza uygulanmalıdır.

Birde sözün ona gözü açık magandalar var. Bunlar ani ve yoğun trafikte şerit ihlali yaparak trafik kazalarına neden olmakta, kavga ve tartışmalara neden olurken maddi Zaralı kazalara da davetiye çıkartıyorlar.

Bir başka ihlal de, yukarıda belirttiğim gibi sözde çevre yolu olarak gösterilen arterlerde ağır yüklü ve büyük araçlar sağ şeridi kullanması gerekirken, orta şeride düşüyorlar ve araç trafiğinin sıkışmasına neden olmaktadırlar.

Emniyet güçlerinden bunları uyarmalarını dilemekteyim.

Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.