1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Fitne Ölümden daha kötü!
Fitne Ölümden daha kötü!

Fitne Ölümden daha kötü!

Aydınlar Ocağı’nda Kasas sûresinin son âyetlerini yorumlayan Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, Dünyada en büyük zenginlik ise Allah’ın vermiş olduğu iman ve sâlih amellerdir. Fitne ise ölümden daha kötüdür” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın Tefsir Sohbetleri’nde, Kasas Suresini 79. Ayetten son ayete kadar tefsir eden Tefsir ve Hadis Uzmanı Muammer Koşdaş, Müslümanları Ahiret Yurdu’nu kazanma ve isteme konusunda büyük eksikleri olduğunu söyledi.

Kârun’un zenginliğini ve dünyadaki mal ve mülküyle ihtişamlığını hatırlatarak bütün bunları geçici olduğunu ve bir imtihandan ibaret olduğuna işaret eden Tefsir Uzmanı Muammer Koşdaş, asıl hakikatin dünya zevkleri olmayıp Müslümanların bu dünyada kazanmaları gereken asıl yurdun Ahiret Yurdu olması gerektiğini ifade etti. Malı ve mülkü olmayan insanların bir ölçüde zenginlere özenti duyabildiklerine dikkati çeken Koşdaş Hoca, asıl zenginliğin Ahiret Yurdu’nda olduğunu belirterek “Ahiret Yurdu’nu isteme konusunda günümüz Müslümanlarının çok büyük eksiklikleri var. İnanan insanlar, Cenab-ı Hakk’ın kahrından verdiği dünyalıklardan çok lütfundan ihsan ettiği manevi ilimleri iman ederek, sâlih ameller işleyerek ve sabrederek Allah’tan istemeleri gerekir. Dünyada en büyük zenginlik ise Allah’ın vermiş olduğu iman ve sâlih amellerdir. Seher vakitlerinde Allah’a el açıp akıtılan birkaç damla yaş bütün zenginliklerden daha hayırlıdır” dedi.

Allah’a karşı gelen ve emirlerini yerine getirmeyen Kârun’un hazineleriyle birlikte yerin dibine nasıl geçirildiği kıssasını da anlatan Koşdaş Hoca, bunun bir ibretlik olduğunu ve inanan insanların bundan son derece hisse kaparak ibret almaları gerektiğini söyledi. Koşdaş Hoca, yeryüzünde fesat ve bozgunculuk yapanların Allah tarafından sevilmediklerini de hatırlatarak
şu ifadelere yer vererek Kasas Suresini tamamladı:

“Fitne ölümden daha kötüdür. Yeryüzünde bozgunculuk yapmak yasaklanmıştır. Allah bozguncuları sevmez. Hak Teâlâ Ahiret Yurdu’nu bu dünyada kibirlenmeyen, fesat çıkarmayan, bozgunculuk yapmayanlara veriyor. İnananlar olarak bu dünyanın geçici zevklerini ve zenginliklerini değil, öbür dünyanın yâni Ahiret Yurdu’nun kalıcı güzelliklerini, zevklerini ve kalıcı zenginliklerini isteyelim.”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.