1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Flaş! Flaş! Son Dakika, Sıcak Gelişme!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Flaş! Flaş! Son Dakika, Sıcak Gelişme!

A+A-

Sizin ilginizi çekmiş olduğum için bundan sonra sizinle ilgili olmasa da istediğim cümleleri kurup okuyacağınızı düşünmek pekâlâ mümkünken böyle yapmayacağım. Tabii ki haksız bir reyting kaygısı gütmediğim için olabildiğince sade ve açık yazılarla meramımı anlatmaya çalışacağım.

Fakat biz hepimiz her gün buna defalarca buna maruz kalıyoruz. Televizyonda, internette ya da sosyal medyada sürekli son dakika, sıcak gelişme gibi başlıkların içinde ipe sapa gelmez haberlerle merakımızı törpüledikleri yetmiyormuş gibi bir de abartılmış bayat haberlerle ciddi bir haber enflasyonu yaşıyoruz. Hatta ve hatta okuyunca duyduklarınıza çok şaşıracaksınız, okumadan geçmeyin, mutlaka paylaşın zaten okuyunca mutlaka paylaşacaksınız gibi yönlendirmeli haber ve paylaşımlardan geçilmiyor.

Flaş Flaş! Terör örgütünün bilmem kaçıncı sözde bölge sorumlusunun ya da üs düzey örgüt yöneticisinin öldürüldüğü haberleri ile beklentimizin arttığı terörle mücadelede medyanın iletişim tarzı çok önemlidir. Bakıyoruz üst düzey dedikleri teröriste bir bölgenin sözde sorumlusu çıkıyor. Biz de zannediyoruz ki elebaşlarından biri öldürüldü… Haberi okuyup dinleyince zannettiğimiz kadar elebaşlarından olmasa da alçak bir teröristin etkisiz hale getirilmiş olmasıyla, heyecanımızın yerini buruk bir sevinç alıyor.

Flaş Flaş haber spotlarıyla bilmem hangi ünlünün kiminle nerede görüldüğü haberleriyle de milletle resmen alay edilmektedir. Medya doğrudan haberleri verirken reytingi de göz önüne alarak çarpıcı ifadelerle habere dikkat çekmek istemektedir. Bununla ilgili bir örnek de anlatırlar; bir köpeğin insanı ısırmasının haber değeri ile bir insanın köpeği ısırmasının aynı olmadığını, bu ikincisinin daha çok dikkat çekip okunacağı anlatılır. Doğru olmakla beraber haberleri reytinglere kurban etmeden toplumu ilgilendiren gelişmeleri tarafsız olduğu gibi aktarabilmek gerçek habercilik olsa gerektir.

Daha dün sosyal medyada ulusal bir gazetenin eski bir teröristle ilgili haber verirken “uzun yıllar terör örgütünde görev yaptı” gibi yanlış bir üslup kullanması bu konunun önemini göstermektedir. Yani bir teröristin eski de olsa, teröristlik yaptığı yılları görev yaptı gibi bir ifade ile kasıtlı olmadığını da düşünüyorum ama bilinçaltında farkında olunmadan meşru bir çizgiye çekildiğini düşünüyorum. Her izlediğimizde, okuduğumuzda ya da duyduğumuzda Kandil’deki elebaşlarından birinin yakalandığını düşündüren haberlere ne demeli? Sıcak Gelişme başlığı altında terör örgütünün üst düzey sorumlusu kıskıvrak yakalandı derken bu örgütte kaç tane üst düzey terörist var ki bir ilçe ya da bölgede teröristlik yapan birisi üst düzey terörist olabiliyor? Medyanın terör örgütüne bu şekilde olduğundan daha fazla bir konum atfetmesi anlaşılabilir bir şey değildir. Özellikle terörle ilgili haberlerde duyarlı bir bakış açısının medyamıza yerleşmesi gerekmektedir.

Medyanın ve topluma bilgi aktaran aktörlerin, haberlerin verilişinde iletişim uzmanları ve psikolog/psikolojik danışmanlarla çalışması gerekmektedir. Bu konularda medyada yeterince duyarlılık ve etkin denetim var mı bilmiyorum? Ulusal yayın yapan televizyon ve gazetelerde hatta internet haber kaynaklarında da yeterince psikolog, psikolojik danışman gibi meslek elemanları istihdam edilmelidir.

Sıcak Gelişme: Siz bu yazıyı okurken sıcak gelişme başlığı ile yazıya ilginizi devam ettirmek istiyorum! Böylece ilginizi diri tutarak sayfamda daha fazla zaman geçirmenizi sağlamak gibi düşünceler de aklıma gelmiyor değil! Fakat sizi aldatmış olmayı tercih etmeyeceğim için bu yola başvurmuyorum. Ben ise sadece bu konuya dikkatinizi çekmek istediğim için bu başlıklarla karşınıza çıkmak zorunda kaldım. Anlayışınız için teşekkür eder saygılarımı sunarım. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 1272 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum