1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fotoğraçı-düğün sahibi sözleşme imzalayacak
Fotoğraçı-düğün sahibi sözleşme imzalayacak

Fotoğraçı-düğün sahibi sözleşme imzalayacak

Hem fotografçının hem de düğün sahibinin haklarının korunması ve garanti altına alınması için, Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası yeni bir çalışma başlatıyor. Düğün zamanı, fotoğrafçı ve düğün sahipleri arasında yaşanan sorunların sona er

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

‘Fotografçı Müşteri Hizmet Sözleşmesi’ hakkında , Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası, açıklamada bulunarak, “Avukatlarla masa başında sözleşmeye son şeklini vereceğiz. Her iki tarafında mağdur edilmemesi için çalışmalarımız hala devam ediyor ama inşallah bir ay içerisinde yürürlüğe girecek.  Bu sözleşme ile hem esnaf hem de tüketici garanti altına alınacak.” dedi.

Düğün salonlarında çekilen fotoğraflarda ve kayıtlarda büyük problem yaşadıklarını vurgulayan Kuşpınar, kayıt dışı işçi çalıştırıldığını buna yönelikte düğün salonu sahipleriyle görüşeceklerini söyledi. Meslekler kapsamında fiyat listesi olduğunu kaydeden Kuşpınar, “Düğün ya da düğün salonu sahibi ya sigortalı elemanla ya da dışarıdan bu işe yeterliliği olan bir firmayla anlaşacak. Ya Ama çoğunluğu ne yapıyor bir kişiyi ayarlıyor ve devlete bir TL bile vergi ödemeyen kişiler oluyor. Odaya kayıtlı esnaflarımızla anlaşma yapan var yapmayan var. Bunun adını yasal tanımı neyse tüketiciyi, esnafı ve düğün salonları sahiplerini mağdur etmeyecek şekilde ortak bir çalışma teklif edeceğiz. Biz kayıt dışılığın önüne geçmek istiyoruz vergi kaybı, iş gücü kaybı ve haksız rekabet oluşuyor.” şeklinde konuştu.

YASAL BİR SÖZLEŞME OLACAK

‘Fotografçı Müşteri Hizmet Sözleşmesi’ hakkında bilgi veren Kuşpınar, bütün fotografçılara örneğini verdiklerini ve hepsinin onay verdiğini belirtti. Ramazan Kuşpınar, sözleşme ile düğün sahibinin haklarının ve fotografçının haklarının korunacağına dikkati çekti. Kuşpınar, “İnsan ömründe bir kere evleniyor. Yasal bir sözleşmeyle resimlerin kime verileceği, fotoğrafçı onu kullanabilir mi kullanamaz mı gibi bunların hepsini yasalar belirliyor. Böylece düğün yapanın hakları, fotografçının hakları hepsi korunmuş olacak. Resmi çektiriyor parasını vermiyor. Ya da resmi çektiren izinsiz bir şekilde yayınlayabiliyorlar. Sözleşmede bunların hepsi var. Bir ay içerisinde inşallah hayata geçmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

KAYIT DIŞI FOTOGRAFÇILARA KARŞI ÖNLEM ALINMALI

Ramazan Kuşpınar, odalarına kayıtlı yaklaşık 75 tane fotoğrafçı olduğunu ve kayıt dışı olanların da belediyelere bildirildiğini söyledi.  Kayıt dışı fotografçı hakkında konuşan Kuşpınar sözlerini şöyle sonlandırdı:“ Kayıt dışı da değil de şöyle oluyor. Başka bir iş yeri varken nüfus müdürlüklerinin yakınına bir iş yeri daha açanlar var. Kayıt dışıyla çok fazla problem yaşayan bir sektör değil ama kayıt dışı iş yapan var mı var. Fotografçıdaki en büyük kayıt dışı problemimiz şu. Örneğin Japon Parkında eline fotoğraf makinasını alıyor adam gidip orada fotoğraf çekiyor. Sırt çantasını takan herkes fotoğrafçı oluyor. Herkesin kendi mesleğini yapsın. Biz belediyeye gidip özellikle dedik ki kimliği olmayan, kaydı bulunmayan, esnaf olmayan kişilerin fotoğraf çekmesine izin verilmemesi. İstanbul’da ve diğer illerde belediyeler duyarlı davranıyorlar. Burada da o bölgede çoğunlukta olduğu için söylüyorum Selçuklu Belediyesi yardımcı oldular ama süreklilik göstermedi bu.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.