1. HABERLER

  2. KONYA

  3. ‘Fotoğraf kendini anlatmanın en hızlı yolu’
‘Fotoğraf kendini anlatmanın en hızlı yolu’

‘Fotoğraf kendini anlatmanın en hızlı yolu’

ASFOD Başkanı Mustafa Binol: “Sosyal ağlarda paylaştığınız her fotoğraf çöpe atılmış gibidir. Bunun sonucunda ‘digital çöplük’ oluşuyor.”

A+A-

Anadolu Selçuklu Fotoğraf Derneği (ASFOD) Başkanı Mustafa Binol’la, okuyucularımız için derneğin kuruluş amacı, hedefleri, iyi fotoğraf çekimi için ne yapmak gerektiği veya sosyal ağlarda paylaşılan fotoğraflar üzerine konuştuk.

-ASFOD, İHTİYAÇTAN DOĞDU

-Genç bir dernek olarak kuruluş amacınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?
İfade ettiğiniz gibi yeni bir derneğiz. Anadolu Selçuklu Fotoğraf Derneği (ASFOD), yaklaşık 6 ay önce 18 Mart günü, Çanakkale ruhuyla kuruldu. Faaliyetlerine ise Selçuklu Devleti’nin payitahtı ve Anadolu’nun merkezi Konya’da, fotoğraf sanatı alanında büyük bir ihtiyacı kapatmak için başladı.
Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde verdiğimiz fotoğrafçılık kursu da derneğin kurulmasında altyapıyı oluşturdu. Zira 3 yıldır verdiğimiz eğitimlerdeki kursiyerlerimiz, yönlendirdiğimiz fotoğraf sanatıyla ilgili derneklerde sıkıntı yaşadılar. Onun için söz konusu kursiyerlerimizin ortak bir noktası olsun istedik ve derneğimizin kuruluş amaçlarından birisi de bu oldu. Bir nevi KOMEK, dernek kazandırmış oldu.

-Dernek olarak hedefleriniz neler?
Fotoğrafçılıkta “elit tabaka” olgusu var. Bu anlayışı kırmak hedeflerimiz arasında. Derneğimiz, toplumun her kesimine hitap edilmesi amacıyla fotoğraf sanatına ve sanatçısına katkının yanı sıra ülkemiz adına profesyonel fotoğrafçılar kazandırmak ve sanatsal fotoğraflar üretmeyi planlamaktadır. Daha fazla fotoğraf sanatçısının adını ulusal ve uluslararası arenada duyurmak istiyoruz.
Öncelikli hedefimiz ise kendi kültürümüz ve milletimizdir. Ama insanlığa faydalı olabilmek için tüm evrensel değerleri gözönünde bulunduracak ve disiplinlerarası çalışacağız.

-ŞEHRİN SANAT ÜNİVERSİTESİ

-Az önce KOMEK’ten ve verdiğiniz kurslardan bahsettiniz, derneğinizin altyapısını oluşturan nedenler arasında sıraladınız. Bu kursları siz nasıl görüyorsunuz? Toplumun kurslara ve fotoğraf sanatına ilgisi nasıl?
KOMEK’in 250’den fazla branşta eğitim verdiği alan var. Fotoğraf da bu kurslarda iyi bir öneme sahip. İnsanımızın fotoğrafçılık kurslarına ilgisi ise çok fazla. Bugüne kadar fotoğraf alanında 1000’den fazla kursiyer yetiştirdik. Kendim de bu kurslardan yetişen biriyim. Kursiyerlerimiz arasında eğitim alıp bugün seminer verebilecek eğitmen statüsünde birçok arkadaşımız var. KOMEK’in bir sloganı var, ‘Biz büyük bir aileyiz’. Gerçekten de KOMEK; ‘Şehrin sanat üniversitesi’.
Fotoğrafçılık, insanların kendilerini anlatmanın en kısa ve hızlı yolu. Bilinçli olarak eğer bu işi yaparlarsa bu sanat alanında ilerlemenin de en kısa yollarından biri. Fotoğraf dünyasına ya da sanat dünyasına atılmanın, birşeyler üretip ondan faydalanmanın en iyi yollarından biri de fotoğrafçılık.

-“SEVDİĞİ VEYA SEVİNDİĞİ KARELERİ ÇEKSİNLER”

-İyi bir fotoğraf çekmek veya fotoğrafçı olmak için ne yapmak gerekiyor?
Allah sanatçıların en büyüğü, sanatın sahibidir. Allah, her insana ayrı bir sanat dalı, yetenek lütfetmiştir.
Fotoğraf da insana verilen bir yetenek. Yeteneğin fotoğraf makinasıyla birleşme bölümünde ortaya çıkması. Fotoğraf makinesi, gördüğümüz şey, iyi algıladığımız şeyi aktarabilmek. Bence birleşimi bu. Her insanın iyi bir fotoğrafçı olamamasının nedeni de bu. Çünkü milyarlarca insan fotoğraf çekiyor.
Herkesin fotoğrafçı olabilmesi zor. Ama insanlığa, görüntü sayesinde katkı sağlıyor. Fotoğrafçı olmak biraz daha farklı bir şey. Muhabir olacaksanız haber nitelikli fotoğraf çekmeniz şart. Algınızın iyi olması lazım. Bugün internet sitelerinin arama motorlarına iyi fotoğraf nasıl çekilir diye yazsa, binlerce bilgi gelir. En azından onu okusunlar.
İyi fotoğrafçılar azalıp gidiyor. Türkiye’de sürekli fotoğraf çeken 100 bine yakın fotoğrafçı olduğunu düşünüyorum. Makinesi olan 5-6 milyon insan vardır belki…

-ALGI ÖNEMLİ, GERİSİ TEFERRUAT

-Fotoğraf sanatında ekipman seçiminin yeri konusunda neler söylemek istersiniz?
Fotoğrafta eğer algımız güçlüyse, fotoğrafları iyi algılayabiliyorsak, kullandığınız makine ne olursa olsun, siz bu alanda iyi olmaya adaysınız demektir. Çünkü fotoğraf makinası yardımıyla sanat icra edildiğini düşünürsek, bizim bir ekipmana ihtiyacımız var. İyi bir algıyla bu işi kurtarabiliriz.
Teknoloji gelişti ve ucuzladı. Bugün baktığınızda birçok fotoğraf makinesi ya da bu özelliğe sahip cep telefonları çıktı. Elimizdeki imkanları iyi değerlendirmesini bilmiyoruz.
En azından iyi bir fotoğraf çekmek için azim ve kararlılık göstersinler. Fotoğrafı sevsinler. İyi bir fotoğraf çekmek için kursa gitsinler, bilgi alsınlar veya internet üzerinden araştırsınlar. Samimi olsunlar, sabır göstersinler. Bu tutum insanı hem mutlu hem de iyi bir fotoğraf çekmenin yollarına ulaştıracaktır. Makineyi veya cep telefonunu eline alan herkes fotoğraf sanatçısı oluyor. Bu, karaktersiz bir sanat algısı oluşturuyor. Bundaki amaç ise bir anda popüler olmak niyetinde.

-Her fotoğrafın sosyal medyada paylaşılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kursiyerlerimize, belli bir dönem sosyal medyada veya paylaşım sitelerinde fotoğraf paylaşmasını yasaklıyoruz. Nedeni ise algılarının bozulmaması ayrıca çekilen fotoğrafların taklit edilmemesi için. Bugün sosyal medyada paylaştığınız her fotoğraf çöpe atılmış gibidir. Zira sosyal medya gerçekten büyük bir çöplüğe dönüştü. Her bilgi orada kaybolup gidiyor. Aslında duruyor gibi ama kayboluyor. Kullanıcı çoğalıyor. Bugün bir fotoğraf yüklediğiniz sosyal medya da paylaşıyorsunuz. Sizin fotoğrafınızı kendi adına paylaşanlar var. İnsanlar birbirinden fotoğraf paylaşarak kaybolup gidiyor. Aslında hem çoğalıyor hem çöplüğe dönüşmüş oluyor. Digital çöplük, herkesin her şeyi paylaşmasından kaynaklanıyor. İnsanlar biraz özverili ve seçici olsunlar. Her çekilen fotoğrafın bütün dünyada paylaşıldığını düşünürsek, söylediklerim haklılığını teyit eder.

-“IŞIĞIN YENİ YÜZÜ’ OLMAK İÇİN HİÇ DURMAYACAĞIZ”

-Son olarak neler söylemek istersiniz?
Fotoğraf her insana güzel gelir. Fakat bir sanatkar bu güzellikten daha büyük zevk alır. Güzel göreceli bir kavramdır. Fakat güzel fotoğraf öyle değil. Fotoğraf, güzelse herkese güzeldir. 7’den 70’e kime gösterirseniz gösterin güzel fotoğraf güzeldir. Fotoğraf çekerken güzel fotoğraf çekmek için biraz özveri de bulunalım.
Her daim fotoğraf çekmek aslında iyi bir şey değil. Zamanı geldiğinde iyi bir anı dondurmak, o andan mutlu olmak, o anı değerlendirmek. ‘Bir fotoğraf çekeceğim’ diye değerleri de kaçırmamak lazım.

Dernek olarak sadece fotoğraf sanatı değil tüm diğer sanat dallarına, bilim dallarına ve fikirlere kapımız hep açık kalacak. Bu kapsamda görsel ve işitsel ögelerin de içinde bulunacağı ana unsuru fotoğrafın oluşturduğu, ulusal ve uluslararası birçok proje geliştireceğiz. ‘Işığın yeni yüzü’ olmak için hiç durmayacağız. Biz yalnızca Türkiye Cumhuriyeti esasları ve Türk milletinin çıkarları haricinde hiçbir siyasi görüş ve ideoloji taraftarı değiliz. Çatımız altında olmasına da asla izin vermeyeceğiz. Derneğimiz, her daim fotoğraf meraklılarına ve insanımıza hizmet için var./RÖPORTAJ –FOTOĞRAFLAR: MÜRSEL ÇETİN 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.