1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fotoğrafçılara yeni fiyat listesi
Fotoğrafçılara yeni fiyat listesi

Fotoğrafçılara yeni fiyat listesi

Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, 2017 yılında yeni fiyat listesinin açıklandığı kaydetti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya’daki fotografçılarda 2013 yılından günümüze fiyat listesinde bir değişiklik olmadı. İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerin fiyat listelerinin her yıl yenilenmesine karşılık Konya 2013 fiyat listesinde sabit kaldı. Ancak Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, 2017 yılında yeni fiyat listesinin açıklandığı kaydetti. Kayıt dışı çalışanların istediği rakama göre fiyat vermesi rekabeti beraberinde getirmesi ve fiyatın çok fazla aşağılara çekilmesinin ardından haksız rekabetin önüne geçebilmek adına Başkan Ramazan Kuşpınar, “Haksız rekabetin önüne geçebilmek için, yasayla tanımını olan fiyat listesini verdik. Bunun adı bu, yasal dayanağı da bu.” dedi.

Yeni Kimlik Kartlarında, ehliyette, pasaportta ve daha bir çok resmi kurum için çekilen fotoğraflarda biometrik fotoğrafın zorunlu hale gelmesiyle fotografçıların vermiş oldukları fiyatlar arasında farklar görülüyor. Kimi fotografçı fotoğrafı 10 TL’ye çekerken kimi 20 TL’ye çekiyor. Bunun üzerine Ramazan Kuşpınar,  günün şartlarına göre kendini yenilemeyen, küçük bir odayı stüdyo yapan kişilerin olduğunu dile getirdi. 70 yaşına gelmiş bazı insanların bilgisayar kullanmasını bilmediğini ve kendini günün şartlarına göre yenilemediğini vurgulayan Kuşpınar, “Bir insanı mutlu etmen lazım. Görüntüsü hoşuna giderse oraya  tekrar gider 3 ü 5 i umursamaz. Çok anormal fiyat farkı olursa o dikkat çeker. Yaratıcı eserler çıkaranlar var. Stüdyosunu yenilemiş, makinasını değiştirmiş, dijital baskıya geçmiş vs. onların belli bir maliyetleri var çünkü dışa bağlı dolara göre değişiyor. Dolayısıyla ucuza çeken insanın kaliteli resim çektiğine inanmıyorum. Sadece o günü kurtarır. Dışarıdaki insanlar ucuza çekiyor  deyince bir kesim var toplumumuzda sadece onun ihtiyacını görüyor.” şeklinde konuştu.

Ramazan Kuşpınar, işini düzgün ve kaliteli yapan fotografçıların kayıt dışı fotografçılarla rekabet edemediğine dikkat çekti. Kuşpınar, “Gençlerde estetikliğe önem verdiği için pahalı da olsa iyi çeken yere gidiyor. Burada denge kuruluyor ama işini düzgün yapan esnafını şevki kırılıyor. Rekabet edemiyor. Devlet bunun yasasını koymuş diyor ki, haksız rekabetle küçük esnaf birbirini ezmemeli.” diyerek fiyat listesinin uygulanmasıyla ilgili Yargıtay kararının olduğunu ifade etti.  Yasal dayanağın fiyat listelerinin altında da yazdığının altını çizen Kuşpınar sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda eski fiyat listesi geçerli. Bir kısım 20TL bir kısım 25 TL alıyor. 2017 fiyat listesini çıkardık. Karatay, Selçuklu, Meram Belediyelerine de uyarı mektuplarını gönderdik.  Biz bu fiyatı veriyoruz  ama isterse bu fiyatı almaz bedavaya çeker. Bizim isteğimiz cama bu fiyatın altında rakamların takılmaması. Cama yazı takarsa 6 tanesi 10TL diye onun fotoğrafını çekip gereğinin yapılması için hukuki işlemleri başlatıyoruz.” ifadeleriyle fotografçıların fiyat listesinin altındaki rakamları cama asmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Kuşpınar sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Fiyat listesini verirken  tüm masrafları içine katarak veriyoruz. Maliyeti, kirası, doları şusu busu anca bu fiyatlarla çıkılır işin içinden diyerek. Yeni fiyat listesi daha dağıtılmadı, yürürlüğe girmedi. İtiraz süresi bitinceye kadar bekleyeceğiz eğer itiraz gelmezse yürürlüğe girdiğinde dağıtımını yapacağız.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.