1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Fransa İzlenimleri (2)
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Fransa İzlenimleri (2)

A+A-

Şehrin ortasından geçen Ren nehri ve tarihi evleri ile Alsas bölgesinde yer alan Strasbourg, Almanya ve Fransa'nın ortasında olduğu için sık sık Almanya-Fransa arasında el değiştirmiştir.

Ren Nehri ise İsviçre Alplerinde doğup Fransa sınırlarından Almanya ve Hollanda topraklarından geçtikten sonra Rotterdam'da Kuzey Denizi’ne dökülen 1230 km uzunluğuyla Batı Avrupa’nın en önemli nehirlerinden biridir.

Strasbourg şehrinde Avrupa Konseyi, Avrupa parlemantosu ve İnsan Hakları mahkemesi bulunmaktadır. Buraları gezerken ön tarafında bulunan bölücü örgüt çadırının ve teröristlerin sözde lideri ve sözde bayraklarının olduğunu görüyorum. Avrupa Birliği ülkelerinin genel bir sorunu sanırım bu bölücü terörist örgüte verilen destekleri ile barışa değil de şiddet ve teröre yardımcı olmaktadırlar. Bunda şüphesiz örgüt mensuplarının ve muhalefet yapacağım diye ülkesine düşmanlık edenlerin marifeti ile oluşan olumsuz algı ile birlikte AB ülkelerinin ülkemize dostane yaklaşmadıklarının etkisi olduğunu biliyoruz.

Strasbourgda gezerken bir bisikletin selesine iliştirilmiş bir DHKP-C örgüt militanina ait propaganda yazısını gördüğümde teröristlerin propaganda için her fırsatı değerlendirmeye çalıştığını ve buna da göz yumulduğunu anlıyorum.

Fransa’da trafik kurallarının işleyişinde ise ülkemize göre farklılıklar vardır. Ana yol ve tali yol belirsizliğinin ülkeye yeni gelip araç kullananları ciddi bir ikileme düşürdüğünü görüyorum. Yolun sağ çıkışına çizilen düz çizgi ve dur levhasını gördüğünüz yerde durmanız gerekiyor. Hatta yavaşlayıp da geçeyim değil lastiklerin de durması gerekiyormuş. Bana göre ana yolda giderken durmam gereken çizgiyi görmediğim için karşıdan gelen aracın şoförü Fransız bir bayanın tepkisi ile karşılaşıyorum. Düşünün ana yolda giderken karşıdan gelen araç sizin sağ kolunuz üzerindeki sokağa dönecek ve sizin durmanız gerekiyor. Ayrıca sürücülerin kurallara riayetini artırmak için para cezalarının yanında puan cezası da ciddi bir caydırıcılığa sahiptir. Her sürücüye verilmiş olan 12 puan her ihlalde azalmaktadır. Puaniniz 0 olduğu zaman ise arac kullanmak için bir süre beklemeniz veya eğitim almanız gerekmektedir.

Akşamları ise işyerleri erken saatlerde kapanmaktadır. Alışveriş merkezleri dahil bir çok yer pazar günleri kapalıdır. Akşamları evlerin ışıkları genelde erken saatlerde kapanmaktadır.

Fransa'da yaşayan müslümanların dernekler aracılığıyla birlik beraberlik içinde olduklarını görüyorum. Konuştuğumuz tanıdık akraba ve dostlarımız kendilerine karşı bir ayrımcılık ya da kötü muamele olmadığını ifade etmektedirler. Münferit yaşanan üzücü hadiselerin nadir yaşandığını ve sistematik bir kötü muamele görmediklerini belirtiyorlar. Selam ve dua ile

Bu yazı toplam 461 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.