1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Fransa’da Doğru Söyler Ankara’da Şaşar
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Fransa’da Doğru Söyler Ankara’da Şaşar

A+A-

Türkiye’deki Ak Parti muhaliflerinin, milletin çoğunluğunun değerlerinden uzak olan kesimlerin son aylarda, son günlerde içte ve dışta meydana gelen mühim hadiseler karşısındaki hali pürmelalleri çok dikkat çekici hale geldi. Hadiseler art arda gelince bu kesimin tezatları argo deyimi ile “kabak gibi” görünmeye başladı. Hükümetin teröre karşı aldığı önlemleri, çıkarttığı kanunları, güvenlik güçlerinin terör unsurlarına ve onlara kapalı açık destek veren diğer unsurlara karşı yaptığı operasyonları haksızca ve kıyasıya eleştiren bu kesim Paris Katliamından sonra Fransız Hükümetinin yaptıkları karşısında sus pus oldular. Çünkü Fransa’da yüzden fazla kişin öldüğü terör saldırılarından sonra Fransa’da hükümeti ve başındaki Hollande’ı hiç sevmeyen ve acımasızca eleştiren muhalefet partileri ve yayın kuruluşları dâhil hiç kimse çıkıp ta “Katil devlet, Bu katliamın ardında “ELİZE SARAYI VAR”, "göz göre göre geldi" demedi. Hiçbir gazete, hükümeti ve güvenlik güçlerini suçlayan başlıklar atmadı, hiçbir TV kanalında yorumcular halkın gözünün içine baka baka “katliamı kınıyoruz ama …” diye başlayan konuşmalar yapmadı. Fransa da tanınmış hiç kimse, hiçbir milletvekili teröristlere karşı yapılan operasyonlara karşı kalkan olmaya çalışmadı. Ve eminim hiçbir Fransız aydını siyasetçisi öldürülen teröristlerin cenazesini de katılmayacak. Şu anda Fransa’da her hangi bir kişi, herhangi bir parti, her hangi bir medya kuruluşu şöyle dese herhalde halk tarafından linç edilir: ”… DAEŞ silah bırakmaz. Çünkü DAEŞ, bir terör örgütünden ziyade halk tabanı olan, büyük bir coğrafyaya hükmeden, Suriye ve Irakta, büyük küçük birçok şehre, kasabaya, köye hâkim olmuş, koskoca Irak devletinin elinden başta Musul olmak üzere birçok şehri almış, Irak Ordusunu bozguna uğratmış, yarı devlet olmuş bir örgüttür.” Evet, buna benzer cümleler Türkiye’de daha düne kadar, PKK için, başta Ana muhalefet partisinin lideri olmak üzere, birçok tanınmış kişi tarafından dile getiriliyor, bazı köşe yazarları ve Tv yorumcuları tarafından pişkin pişkin savunuluyordu.

Paris’teki saldırıların ardından Fransa devletinin aldığı tedbirler, Fransa güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar, Fransa Kamuoyunun takındığı tavır Türkiye’deki Batıcıları, sözde solcuları umarım çok utandırmıştır. Çünkü onlar Batıyı hele de Fransa’yı adeta özgürlüklerin mabedi gibi addediyorlar ve Türkiye’yi Fransa’yı (Avrupa’yı) örnek alması konusunda sıkıştırıyorlardı. Paris’teki (dolayısı ile Avrupa’daki) son gelişmeler bu kesimi “eşekten düşmüş karpuza” çevirdi.
Bu kesimin insanları, umarım fikir namusu adına, bundan sonra devletlerinin, hükümetlerinin, polislerinin, Jandarmalarının, komandolarının, Cumhurbaşkanlarının, Başbakanlarının, yöneticilerinin kıymetlerini daha iyi bilirler. Yine umarım solcu batıcı aydınalrımız siyasetçilerimiz Batıdan Fransa’dan örnek alarak devletlerinin yaptıkları operasyonları, hükümetlerinin uyguladığı dış politikaları deşifre ederek hükümetlerini, yöneticilerini zor durumda bırakmazlar. Bakın ABD, Rusya, AB ülkeleri Ortadoğu’da Türkiye’nin düşmanı olan bir çok rgüte açıktan destek veriyor. Hiçbir gazeteci bunu uluslararası kamuoyuna şikâyet ediyor mu? Hiçbir savcı çıkarak ,”Hop hemşerim siz niçin terör örgütüne silah yardımı yapıyorsunuz diyor mu?” Mademki Fransa sizlerin “İdolü” o zaman İdolünüze iyi bakın ve ibret alın. Böylece, “Fransa’da doğru söyler, Türkiye’de şaşar” cümlesine muhatap olmayın. Ne de olsa aynı dağın yeli aynı denizin dalgalarıyız.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.