1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Fransa’da Trafik Kuralları
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Fransa’da Trafik Kuralları

A+A-

Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasında eskiden kalan alışkanlıkların da etkisiyle sürekli bir kıyaslama yapmaktan kendimizi alamıyoruz. Yurt dışına çıkan birçok insan, her şeyi kendi ülkesi ile karşılaştırarak bir sonuca varmaya çalışır.

Ben de herkes gibi birçok konudaki gözlemlerimi aktarmak istiyorum. En başta da özellikle kendi ülkemizde muzdarip olduğumuz konuların başında gelen trafik kuralları ve işleyişinin Fransa’da nasıl olduğunu anlatmaya çalışacağım. Belki eksik ya da yanlış ifade ettiğim konular olursa görüşlerinizi de yazarsanız memnun olurum. Bununla beraber her konuda Avrupa’yı örnek göstermek ya da kötülemek yerine iyi uygulamaları almak, kötü uygulamaları ise almamak gerekmektedir.

En başta dikkatimi çeken konu yaya geçididir. Malum yaya geçidi dediğimiz çizgilerin olduğu yerler yayaların karşıdan karşıya güvenli bir şekilde geçebilmesi içindir. Fransa’da yaya birisi, yaya çizgisine adım atmışsa gelen araç durup yol vermek zorundadır. Bu kural o kadar yerleşmiş ki buradaki alışkanlığımızla ikilemde kaldığımız kaldırımın ucunda beklesek dahi gelen araçlar durmaktadır. Sonrasında yaya karşıya geçtikten sonra araç yoluna devam etmektedir. Bizde de artık bu konularda İçişleri Bakanı Sayın Soylunun yaya geçidine dair açıklamasından azami hassasiyetin arttığını düşünüyoruz. Uygulanmayan kuralların uygulanıp trafik güvenliğinin artmasını umut ediyoruz.

Bir diğer konu ise klakson çalma alışkanlığının yok denecek kadar az olmasıdır. Kırmızı ışıkta beklerken yanan yeşil ışıkla birlikte sizin harekete geçmenizi sabırla bekliyorlar ve klakson çalmıyorlar. Kaldığım iki hafta boyunca duyduğum korna sesi iki ya da üç kezdir. Biz de maalesef kırmızı ışıkta beklerken daha sarıya geçerken arkadan gelen korna seslerini çok sık duyuyoruz. Hatta kaldırımda yürüyen bir tanıdığını gören de uzun uzun korna çalarak onu selamlamadan geçmemektedir. Gerek var mı böyle selamlaşmaya? Bence yok, çok istiyorsan çek arabayı sağa in görüş ya da telefonla ara görüş, bütün herkese göstere göstere selamlaşmadan ne anlıyoruz bilmiyorum? Maalesef çevre kirliliği kadar gürültü kirliliği de en önemli sorunlarımızdan birisidir.

Fransa’da kavşakta bir araç varsa kavşak girişinde bekliyorsunuz. Kesinlikle kavşağa girmiyorsunuz. Kavşaktaki araç kavşaktan çıktıktan sonra siz kavşağa giriyorsunuz. Eğer siz kavşakta iseniz sizin önünüzde olan kavşak girişlerinden araç girmemektedir. Bu uygulama da kavşaklardaki tıkanmayı ve kaza riskini ciddi derecede azaltmaktadır. Trafik işleyişini aksatmamak için döner kavşağın sürekli açık olması gerekiyor. Bu da her zaman ilk önce kavşağa girmiş olan aracın geçiş hakkı olduğu anlamına gelir. Zaten kavşak girişlerinde "döner kavşaktaki araca yol ver" uyarısına çok zaman kulak arkası yapıyoruz. Türkiye’de ise kavşaktaki aracın çıkıp kavşağı rahatlatmasına fırsat vermeden diğer araçlar rahatlıkla kavşağa girip tıkanmasına neden olmaktadır. Türkiye’de bir diğer dikkatimi çeken husus is kavşak girişinde ya da trafiğin yoğun olduğu yerlerde araçlar beklerken yaya çizgisinin üzerine gelip durmaktadır. Oysa nasıl olsa bekleyeceksin, neden yaya geçidini kapatıp insanların geçiş hakkını engelliyorsun?

Son olarak da dikkatimi çeken kalın beyaz çizgi olan yerde durulmasıdır. Yani “Dur” levhası olsun ya da olmasın yolunuz üzerinde diğer yollarla kesişen noktalarda kalın beyaz çizgi varsa lastiklerin tamamen durması ve sonra geçilmesi gerekmektedir. Diğer yönden gelen araç varsa önce o geçecek sonra siz geçiyorsunuz. Bu çizgilerin olduğu yerde yavaşlayıp da geçeyim derseniz kural ihlali yapmış oluyorsunuz.

Trafik işleyişi konusunda son denetimlerin de etkisiyle önemli ölçüde mesafe aldık. Drift atanlar, makasçılar, korna meraklıları ve kural ihlali yapanlara karşı kanunların gücünü hissettirmeye devam etmek ve herkesin diğerinin hakkına saygı duyduğu bir trafik işleyişine kavuşmak ümidiyle…

Bu yazı toplam 3131 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.