1. YAZARLAR

  2. Duran Çölcü

  3. Fuarlar, ekonomiye canlanma getirir
Duran Çölcü

Duran Çölcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Fuarlar, ekonomiye canlanma getirir

A+A-

Şehrimiz; ticaret, tarım, sanayi, üniversite, turizm alanlarında önemli bir yere ulaşırken, son yıllarda da düzenlenen fuarlarla da bir fuar kenti kimliğine kavuşmuştur.
Özellikle fuar organizasyonlarıyla şehrimizin tanıtımı artarken, ekonomisine de ciddi anlamda katkı sağlamaktadır.
Geçen yıl şehrimizde TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen 9 fuara, 391 bin 308 kişi katılmıştır.
Tarım, tohum, hayvancılık, sulama teknolojileri, metal işleme, elektrik, istifleme, yapı-inşaat, gayrimenkul, yerel yönetim ihtiyaçları, ısıtma-soğutma, mobilya ve dekorasyon alanlarındaki 9 fuara, 36 ülkeden bin 36 firma da katıldı.
Söz konusu bu fuarlara yabancı ziyaretçi sayısı giderek artmakta iken, bu artış yüzde 39’lara ulaşmış durumdadır.
Ayrıca 2018 yılında fuarları hiç ziyaret etmemiş 23 yeni ülkeden ziyaretçi gelmesi ve şehrimizde ağırlanması dikkat çekicidir.
2003 yılından bu yana gerçekleştirilen 227 fuara, 21 bin 73 firma katılması ve bu fuarları 4 milyon 699 bin 345 kişinin gezmesi de sevindirici bir gelişmedir.
TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü’nün 2019 yılı fuarlarıyla ilgili değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istiyorum.
İlhan Ersözlü, “2018'de bugüne kadar fuarlarımızı hiç ziyaret etmemiş 32 yeni ülkeden ziyaretçiyi fuar alanımızda ağırladık. Ayrıca yabancı ziyaretçi sayısında geçen yıla göre yüzde 39 artış yakalayan fuarlar firmaların yüzünü güldürdü. Bu yıl fuarlarımız aracılığıyla 75'in üzerinde il ve Balkanlar, Doğu Avrupa, Rusya, Kafkaslar, Orta Doğu, Arap Yarımadası ile Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere 100'ün üzerinde ülkeden Konya'ya ziyaretçi getirmeyi hedefliyoruz.”
TÜYAP’ın 2019 yılındaki düzenleyeceği fuarlara 100’ün üzerinde ziyaretçi getirmeyi hedeflemesi şehrimiz adına önemli bir gelişme olacaktır. Bu sayede Konya ekonomisine bir canlılık gelecektir.
Çünkü içinde bulunduğumuz ekonominin sıkıntılı sürecinde bir nebzede olsa piyasanın hareketlenmesine vesile olacaktır.
Nisan ayında Konya Gayrimenkul Fuarı, 3. Konut, İşyeri, Arsa, Yatırım, Finansman Fuarı, Konya İnşaat Fuarı, 16. Yapı, İnşaat Malzemeleri, İş ve İnşaat Makineleri Fuarı, Konya Kent 2019 15. Yerel Yönetim İhtiyaçları, Kent Mobilyaları, Park Bahçe Fuarı ve 9. Konya Mobilya, Dekorasyon ve İdeal Ev Fuarı olmak üzere 4 fuar birlikte düzenlenecektir.
TÜYAP Fuarcılığın düzenleyeceği ve 25- 28 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 4 fuarın şehrimize her yönüyle katkı verecek olması da önemlidir.
Şehrimizin Bir Fuar Kenti Kimliğine kavuşmuş olmasının olumlu katkısı sadece şehrimize değil, bölgesine de çok şeyler katacaktır.
Başta ekonomi canlanırken, piyasaya bir hareket gelecektir. En önemlisi de esnafın morali düzelecektir.
Sonuçta Fuarların kent ve ülke ekonomisine büyük katkıları olduğu hepimizin malumudur.
Dünyada birçok ülke fuarcılık sektörüne önem vermesinden dolayı da ekonomik kazançları ülkemize göre daha çok yüksektir.
Bu ülkelerden bizim hiç bir eksiğimiz yoktur. Yeter ki bu alana eğilelim. Gereken önemi verelim.
Kazanan şehrimiz ve ülkemiz olacaktır. Ne dersiniz Sizce de öyle değil mi?

Bu yazı toplam 596 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar