1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. FUHUŞ VE KONYA EMNİYETİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

FUHUŞ VE KONYA EMNİYETİ

A+A-

Burada emniyet müdürü  Şükrü Yaman’ı uyarıyorum.

Yanlış anlaşılmasın ama Emniyet Müdürü ve ekipleri sanırım Konya’nın huzurunu bozacak, insanların istemediği şeylerin önüne geçecek, trafiği rahatlatacak konularda kendi üzerlerine düşen çalışmaları yapmaktadır. Ancak ben bunların yeterli olanlarının yanında yetersiz olan kısımlarını da belirtmek isterim.

Konya huzur kenti olarak bilinir.

Konya hoşgörü kenti olarak bilinir.

Konya fiziki anlamda temiz bir kent olarak isim yapmıştır.

Ancak ister kabul edersiniz, ister etmezsiniz ama bu özelliklerimizi kaybetmekteyiz.

Bir kere çok göç alan, büyüyen bir kentte yaşamaktayız. Çevre il ve ilçelerden gelen göçün yanı sıra, Başta Suriye olmak üzere diğer ülkelerden gelen kimselerde bu kentin huzurunun bozulmasına katkı yapıyor.

Trafik magandalarından insanlar illallah çekiyor.

Kural, düzen dinleyen yok.

Kentin birçok ana caddesinde kural dışı park yapılıyor. Larende Caddesini, Alaeddin Bulvarını acaba bu şehir içi trafik denetimi yapanlar görmüyor mu?

Trafik akışı zorlaşıyor.

Söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. İstanbul Caddesinde bulunan  şu Selçuklu Köprülü kavşağından 

Mahalle içine dönüşte 50 metre ileride bir trafik ışığı var. Burası tafiği alt üst etmek için konulmuş. Bir zahmet ilgililer masasından kalkıp, günün belli saatlerindeki burada yaşanan hengameyi görsün ve bu ışık kaldırılsın ve trafik akışı rahatlasın. Bir kez daha yazıyorum.

Özellikle akşam saatlerinde kentin kenar bölgelerinde araçlardaki susturucuların olmayışı,  motosikletlerle yapılan yarışlar insanların sinirini bozuyor. Hastalar rahatsız oluyor. İnsanlar ve çocukların istirahatı bozuluyor.

Bunun yanı sıra belli mahalle aralarında bulunan parklarda ve bazı caddelerin orta refüjlerinde bira sofraları kuruluyor. Yine bazı parkların kuytu yerlerinde yazmayı kendime zül addediyorum ama maalesef fuhuş yapılıyor. Bunu ben değil, insanlar, bölge halkı şikâyet etmektedir. Söyleyenin vebali boynuna 155’i arıyorum bana, ne yapalım diye söylüyorlar demektedir.

Dolmuşlarda kontrol ya yok, ya da çok az yapılmakta. Kural tanımazlık öyle büyük ki; Trafikte önde seyir halinde bir dolmuş, bir yolcu için hemen duruveriyor. Trafik kazası ya an meselesi, ya da kıl payı atlatılıyor. insanlar bu sıcakta balık istifi gibi taşınmaktadır.

Yine kentin en kalabalık caddelerinde, Alaeddin Bulvarı’nda akşamları tam bir Teksas havası var. Sözde cafe olarak işletilen yerlerden yükselen ne olduğu belli olmayan müzik ile insanlar parklarda oturamıyor. Caddenin kaldırımlarında fuhuş kartvizitleri yerlerde bolca bulunmakta.  Emniyet Müdürlüğü bu açık telefonlara ulaşıp, bunların temizliğini neden yapmıyor? Normal aile ve çocukları bu caddelerde belli saatlerde dolaşamıyor. Yakın geçmişte bir “alev” laneti vardı. Şehri yakıp kavuruyordu. Şimdilerde yok. Şimdilerde de yine şehrin ana caddelerinde bir  “rüya”mı kabus mu birisi türedi. Bunun da ortadan kaldırılması gerekir. Şehir bu pisliklerden temizlenmelidir. Bu işte Emniyet Müdürlüğünün  işidir.

Biliyoruz Emniyet Müdürlüğü, Asayiş ve Ahlak Bürosu elemanları zaman zaman operasyonlar yapmaktadır ama, bunların ya göstermelik, ya da yetersiz olduğunu düşünüyorum.

Geçtiğimiz gün birkaç vatandaş gazetemizi ziyaret ederek bana bir şey anlattılar. Dinleyince inanmak istemedim ama adeta küçük dilimi yutacaktım.

Fuhuş kartlarını sokağa atan fahişeler yeni bir yöntemle insanların zaafından faydalanarak onları dolandırıyorlarmış. Telefon ile fahişeyi arayanları bir yere davet ediyorlar. Onaya o fahişenin pezevenki geliyor. Fuhuş yapacak kimseyi buluyor. Ondan fuhuş için parayı alıyor ve şu eve, şu daireye gidin diyormuş.

Vatandaşta oraya gittiği zaman ya alakası olmayan bir kimse karşısına çıkıyor ya da fuhuş randevuevinde bulunan kimse kapıyı açmıyor, bunun üzerine de kapıyı açtırmak isteyen kimse ısrar ederse kapı açılıyor ve kavga- gürültü çıkıyormuş. Bu bölgede yaşayan insanlarda müthiş rahatsız oluyorlarmış.

Tabi ki, burada iş ve görev mahalle muhtarlarına da düşmektedir.

Demek istediğin şu ki, huzur kentimizin huzurunu bozmak isteyenlere, kentimizi şu veya bu şekilde kirleten veya kirletmek isteyenlerle ve yabancılarla çok iyi mücadele edilmesi gerekir. Ayrıca dışarıdan gelen yabancı uyruklu kimselerin pek çoğunda her melanet var olduğu kulağımıza gelmektedir. Uyuşturucu, kadın ticareti vs. …

Lütfen Konya Emniyeti olarak biraz daha duyarlı olunmasını istemekteyim. Eğer isterse Konya Emniyeti bunların kökünü kazır.

Yazımı Shakespeare’in bir sözü ile bitireyim.

■ Bugün penceremizin dışında açan güllerin tadını çıkarmaktansa, ufkun üzerinde sihirli bir gül bahçesi görmeyi hayal ediyoruz. Güle başka bir şey deseydik, o gene güzel kokacaktı!


 

Bu yazı toplam 747 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.