Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

FUTBOL VEYA SAVAŞ

A+A-

Bilindiği gibi bizde spor deyince akla gelen futboldur. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle siviliyle ve öğrencisiyle hepimiz futbol tutkunuyuz. Bunu da spor adına seviyoruz. Oynuyoruz veya seyrediyoruz.

         Aslında oynuyoruz tabiri pek yerinde olmadı, galiba. Çünkü kendimiz yerine yabancı futbolcu ithal ederek oynatıyoruz. Nitekim her kademede yer alan futbol takımlarımızda yabancı futbolcuya rastlamak şaşırtıcı olmaktan çıkmış bulunmaktadır.

         Galiba yine yanlış söyledim. Çünkü her kademede yer alan takımlarımızda yabancı futbolcuya rastlamak ne kelime, özellikle onlara yer vermekteyiz.

         Bir buçuk milyon nüfusa ulaşmış bulunan Konya’mızı temsil eden ‘Konyaspor’a bir bakalım. Takım yarıdan fazlası yabancı futbolcudan oluşmakta. Peki biz sporu özellikle de futbolu kendimiz için mi, yoksa yabancılar için mi yapıyoruz veya oynattırıyoruz?

         Benim gibi, konuya dışarıdan bakan bir kimse zanneder ki, Konya’lı gençler futbol oynamak yerine bir işte çalışmayı tercih etmektedirler. Onlar gece gündüz, hem kendileri ve hem de memleketleri için çalışmakta veya okuyup tahsillerini tamamlayabilmek gayretine düşmüş bulunmaktadırlar.  

Durum böyle olunca da tabii olarak iş-güç sahibi gençler akşam evlerine gelince veya her hangi bir tatil gününde her biri zevkle bir spor, daha doğrusu futbol seyretmek ister. Kendilerinden eli boş olup futbol oymaya zaman bulan kimse olmayınca da yabancılara kasa dolusu para vermek suretiyle onları oynatıp kendileri seyrediyorlar, zannediliyor.

Benimki de pek uçuk bir hayal oldu!

Bırakın futbolcuyu, bir asra ulaşan bir zamandan sonra ulaştığımız bu günlerde milli takım olarak çıktığımız milli futbol maçlarımızda yabancı antrenörün nezaretinde çalışıp maç yaptığımıza bir bakın.

Biz mi utanalım, yoksa bizi böyle durumlara düşürenler mi utansın veya bizim böyle bir duruma düşmüş olduğumuzu zannedenler mi utansın bilemiyorum.

İsterseniz, konuya bir de şu açıdan bakalım: Türkiye gerek tarihte yer almış olması ve gerek bugünkü nüfusu, gerek askerliği ve gerek son yıllarda yükselen ekonomisi ile bugün akla ilk gelen devletlerin başında gelir.

Türkiye, gençleri her işi becerecek kabiliyette olan ve eline aldığı her işi becerebilen genç nüfusa sahip bir devlettir.

Bunların içerisinde futbolun inceliklerini bilemedikleri ve beceremedikleri için mi bir takımı oluşturacak kadar futbolcu çıkaramıyoruz. Yine bu güne kadar nasıl oldu da milli takımımızı çalıştıracak nitelikte bir antrenör yetiştiremedik?

Dikkat ederseniz dışarıdan getirdiğimiz futbolcuların veya antrenörün geldiği memleketin nüfusu bizim bir ilimizin nüfusu kadar olduğunu göreceksiniz.

İşte bu duruma bakarak kendimize çeki düzen vermemiz gerekir diye düşünüyorum.

Bu yazı toplam 621 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.