1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Futbolda Da Yaya Kaldık
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolda Da Yaya Kaldık

A+A-

Bilindiği gibi, Avrupa Kupa şampiyonasının grup elemelerini geçemedik; elendik ve geri döndük. Hiç şüphesiz bunun sebepleri araştırılacaktır. Fakat ne kadar araştırırsak araştıralım, farklı kesimlerden farklı değerlendirmeler gelecek ve bir noktada birleşemeden, farklı şeyler veya kimseler suçlanarak yük onun üzerine yıkılacaktır. Yani bu yükün altında bir tek sebebin yatmadığını göreceğiz.
Durum böyle olduğuna göre, bizim de bu konuda bir yorum yapmamız yanlış olmayacaktır. Gerçi bu güne kadar, belli bir seviyede futbolculuk veya başka her hangi bir dalda sporculuk veya idarecilik yapmış değilim. Ancak iyi bir izleyici olarak sporun neredeyse her dalını bilen ve seyretmiş bir kimseyim. Hatta bazı yıllarda yani, radyo ve televizyonun bu kadar yaygın olmadığı yıllarda elime aldığım gazetenin önce spor sayfasına bakanlardanım. Bu sebeple de kendimi bu konuda yetkin ve yeterli görmekteyim (!).

Bildiğimiz gibi, spor tabiri genel olmakla birlikte bizde spor deyince aklımıza önce ve mutlaka futbol gelmektedir. Bu yeni olmayıp neredeyse işin başlangıcından beri böyledir. Hâlen de böyle devam etmektedir. Dikkatle bakacak olursak, spor dallarından biri olan futbol, hâlen en çok yatırım yapılan spor dalıdır.

Buna rağmen uluslar arası müsabakalarda elle tutulur olmayı bırakın, gözle görülür bir başarıdan söz etmemiz veya edebilmemiz mümkün görünmemektedir.
Bunun tabiatıyla bir değil, birden fazla sebebi olmalıdır. Fakat bu sebep veya sebepler bugüne kadar, bulunamamış ve keşfedilememiştir. İsterseniz, bu akşamdan itibaren açın spor kanallarını ve dinleyin farklı yorumları. Durumun böyle olduğunu göreceksiniz. Yani her yorumcunun görüşü ve kanaati farklı olacaktır.

Hiç şüphesiz iş spor müsabakası olunca bunun önceden belirlenmiş bazı kuralları olacaktır, nitekim de böyledir ve vardır. Meselâ futbol, belli bir süre içinde oynanır ve takımlarda belli sayıda futbolcu yer alır.

Farklı olan yönü ise neticeyi kendi lehine çevirecek olan taktikler ve oyun tarzıdır. Sahada diziliş ve gerek hücum esnasında ve gerek savunma yaparken, alınacak vaziyetlerdir. Bu durumda esas bu konu
üzerinde durmamız gerekir. Bu da farklı taktikler bilen ve bunları uygulatabilecek bir antrenör veya teknik direktör ile bunları uygulayabilecek oyuncu futbolcular olması gerekir.

Biz birçok ve hatta bütün konularda hazıra alışmış olduğumuz gibi, futbolun da bu yönlerini uygulayabilecek kimselerini hazır olarak kullanmayı çok seviyoruz. Bundan dolayı da başta birinci lig
takımlarımızda oynamakta olan oyunculara baktığımızda en az yarıdan fazlasının yabancı oyuncular görmekteyiz. Yani bir yerli takımımızda tamamı olmasa bile çoğunluğunun yabancı oyunculardan
oluştuğunu görmekteyiz. Lig ve kupa maçlarında onlar oynar, başarılarından dolayı da biz göbek atarız. Tuttuğumuz takımı başarıya ulaştıranlar yabancılardır. Bundan dolayı onları baş tacı yaparız, fakat
sıra Milli takımımızın maçına gelince de yabancılar karşısında perişanlık seyrederiz. Bu sefer de kafamızı vuracak taş ararız. Yahut suçu kendisine mal edebileceğimiz bir sorumlunun peşine düşeriz. Çünkü
nüfusu bizim nüfusumuzun yedide veya sekizde biri olan bir takıma ya yenilmişiz veya ancak berabere kalmışızdır. Eğer yenersek de birkaç gün bayram yaparız ve takımımızı överiz.

Fakat unutmayalım ki, çoğu zaman gördüğümüz perişanlığımızdır.

Bir zamanlar yabancı oyuncular için belli bir sınır vardı ve yerine göre de yabancı bir teknik direktör getiriyorduk ve başarılı oluyorduk. Bence başarının sırrı buradadır. Binaenaleyh, yabancı oyuncu
sınırlanmalı ve artık oyun içindeki taktikleri uygulayabilecek kendi oyuncularımızı kendi teknik direktörlerimize teslim etmeliyiz. Biz, bizi herkesten daha iyi bilir ve anlarız.

Bu yazı toplam 357 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.