1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Fütüroloji
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Fütüroloji

A+A-

Her başlangıcın bir sonu vardır.
Her aydınlığı bir karanlığı olacaktır.
Her yokuşun bir inişi vardır.
Şimdi size bir gerçek, ya da bir komplo teorisinden bahsedeceğim.
Birçoğunuzun bildiği, birçoğunuzun da belki ismini duymadığı bir bilim dalı olan Fütüroloji bilimi vardır.
Bu bilim dalı geleceği inceler, verilere göre tahminler yapar. Tabi ki, gaybı bilmez. Bazı kimseler bunu kaybı bilmek, geleceği bilmek olarak algılamaktadır. Şunu belirteyim kaybı ve geleceği en net biçimde sadece Yüce Allah bilir.
Bu bilim dalı fal bakma ilmi de değildir.
M.Necati Özfatura’nın bir yazısında belirttiğine göre Avrupa Parlamentosunun isteği ile AB Güvenlik çalışmaları enstitüsü tarafından” küresel trendler 2030” başlıklı 174 sayfalık geniş kapsamlı bir rapor 50 ye yakın bu konuda uzman kişilerce hazırlanmıştır. Bu rapora göre gelecekte bir gün gelecektir ve bu rapor gelecek dünya geleceği için tahminlerde bulunuyor.
2030 yılında dünya çok kutuplu bir hale gelecek. Bizim öğrencilik yıllarımızda komünist, sağcı- solcu vardı. Biz bağırırdık :
“Komünistler Moskova’ya !..
Sovyetler Birliği yıkıldı. Ancak yine de güç ama, eskisi kadar değil. Birçok ülke ortaya çıktı. Bugün ABD tek başına dünyanın jandarması. Dediği dedik.
Ben bazen Sovyetler Birliğinin yıkışının bu noktada yanlış olduğunu düşünmekteyim. Elbette zalim ve zulüm bitirilmelidir. Ancak genele baktığımızda yine aynı durumlar sürmektedir.
İşte Suriye,
İşte Mısır,
İşte Irak …
Daha çoğaltabiliriz. Bunlar hemen yanı başımızda.
Rapora göre2030 yılında hiçbir ülke tek başına dünya üzerinde egemen olamayacaktır. Ancak ABD ve Çin en güçlü ülkeler olurken, Hindistan güçlenmeye devam edecek, Rusya ve Japonya 20. Yüzyılda elde ettikleri “Büyük güç” statülerini kaybedecek. Dünya ekonomisinde payını yüzde 19’a çıkaracak olan Çin ekonomi de en büyük olacak. Endenozya, Güney Afrika ve ülkemiz Türkiye demokrasilerini güçlendirecektir.
Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağı da belirtiliyor. 2030 yılında Türkiye’nin küresel güç ve oyuncu olması öngörülüyor. Ülkemiz dünya üzerinde kritik bir güç olacaktır.
Brzenski’ye göre Dünya iktidarının merkezi Ortadoğu ve Avrasya olacak. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışından sonra güç İngiltere’de de iken 2. Dünya Savaşından sonra ABD’ye geçti. ABD gücünü Ortadoğu üzerinde kullanıyor ve oradan da güç alıyor.
Brzenski’ye göre ABD, Çin’i bertaraf etmek için “Daha Büyük Batı” Ancak ABD’nin Rusya ve Türkiye ile yakın bir şekilde çalışması ile mümkün görünmektedir. Şu anda ABD ve AB’de en geçerli bilimsel tartışma ve bu konuda inceleme, makale ve yüzlerce eserde yer alan “Batı’nın nasıl ve neden çöktüğüdür.” Gerçi bu tartışma 1970 li yıllarda başladı. ABD’nin duraklama ve gerileme dönemine girdiği tartışılmış idi. Ekonomik kriz ve Batının Afganistan ve Irak macerası, Libya, Suriye ve Arap Baharı ile Batı’nın çöküşü unutturulmak istendi.
İstatistikler gösteriyor ki, dünyanın en güçlü ekonomik gücü giderek gerilemektedir.
Batı’nın süper güçlerinde tamamen gerileme olurken, Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Türkiye’de ekonomik gelişme iç ve dış borçlanmaya rağmen görülmektedir.
Amerika’da iki bilim adamının hazırladığı “Amerika’da Yanlış Giden Neydi?” adlı eserde, ABD’nin sahip olduğu tüm üstünlüklerin Çin’e ve diğer ülkelere geçtiğidir.
ABD artık rakipsiz bir süper güç olamayacağı ve bu rolünü istemese de devretmeye zorlanacaktır.

 

Bu yazı toplam 223 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.