1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAÜN’e Araştırma Merkezi
GAÜN’e Araştırma Merkezi

GAÜN’e Araştırma Merkezi

İnsan hastalıklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda kullanılmak üzere hayvanlar üzerinde çalışmalar yapılan Gaziantep Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Merkezi törenle hizmete girdi.GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun,...

A+A-

İnsan hastalıklarının tanı ve tedavisine yönelik çalışmalarda kullanılmak üzere hayvanlar üzerinde çalışmalar yapılan Gaziantep Üniversitesi Deney Hayvanları Araştırma Merkezi törenle hizmete girdi.
GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, rektör yardımcıları Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, Prof. Dr. Ali Gür, Prof. Dr. Cahit Bağcı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Güngörmüş, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeyhmus Demir, Genel Sekreter Ercan Eroğlu ile akademisyenlerin katıldığı törenle Deney Hayvanları Araştırma Merkezi törenle açıldı. GAÜN Rektörü Prof. Dr. Coşkun, kısa adı (GAÜNDAM) olan merkezin binasının daha önce Temel Tıp Bilimleri binası olarak kullanıldığını, ardından da bir katında laboratuarların bulunduğu bir merkeze çevrildiğini belirtti. Coşkun, “Parlayan Yıldız Gaziantep Üniversitesi’ne layık bir laboratuar yapmalıydık. Yaptık. Burası kaliteli, aktivite olmuş, gerçek anlamda bilimsel çalışmaların yapılacağı, deney çalışmalarını destekleyen araç gereçlerle donatılmış, bölgenin de yüz akı olacak bir merkez olarak hizmet verecek” dedi. Deney Hayvanları Araştırma Merkezi ile ilgili bilgi veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı ise, bine ve araç gereçleriyle yaklaşık 12 milyon TL’ye mal olan GAÜN’da, insanlarda görülen hastalıklarla ilgili hayvanlar üzerinde araştırmalar yapılmasını sağlayacağını belirterek, “Merkezimiz Türkiye’deki deney hayvanları araştırma merkezleri arasında en ileri düzeyde olanlardan birisidir. Burada, hayvanların davranışları, hastalıklarıyla ilgili ilaçlara verdikleri tepkiler, davranışları kaydediliyor. Hayvanlardaki tüm fizyolojik parametreler cipler vasıtasıyla kaydediliyor. Böylelikle elde edilen sonuçlar, insanlar üzerinde denenmeden sonuçlanabiliyor. Bu araştırmalar çok önemli. Çünkü, insanların davranış ve değerleri hayvanlarla çoğunlukla aynı. Söz gelimi sıçanlarla insanlar aynı tansiyona sahip” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.