1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. GAYRİ MÜSLİM İCATLARINI KULLANABİLİRMİYİZ?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

GAYRİ MÜSLİM İCATLARINI KULLANABİLİRMİYİZ?

A+A-

Berlin Neuköln Semtinde, bulunan Rahmetli Mehmet Bıyıklı’nın Başkanlık, İmam ve hatipliğini yaptığı camide, o hacca gittiği için, yerine bir kaç haftalığına, İmam ve Hatip görevini yapıyordum. En azından yatsı ve Cuma namazını kıldırıyor, Pazar vaazlarını aksatmamak için çaba sarf ediyordum.
Bir cuma günü Almanya saati ile saat 10 civarlarında camiye ulaştım. Cami kantininde bulunan çay ocağının altını yaktım. Cemaat gelmeden önce çay demleme işini tamam ettim. Yine çay ocağında bulunan panolara ve çeşitli yerlere muhtelif gazetelerden güzel bulup seçtiğim ve keserek astığım köşe yazıları vardı. Güzel bulduğum ve okuyanlara faydalı olacağına inandığım makale ve haberler asmıştım. 
Saat 11,00 civarında bir hacı amca cami kapısından içeri çay ocağına teşrif ettiler. Selam verdi ve oturdu. Selamını aldıktan sonra bir bardak çay ikram etmek için yanına kadar gittim ve izin isteyerek oturdum. 
O günkü vaaz konusunu ve hutbe mevzuunu kafamda canlandırmaya çalışıyordum. Hacı Amca bir taraftan da sağa sola bakınıyor ve ikram ettiğim çaydan bir yudum aldı ve şöyle dedi: “Bu camide parti purtu gazetelerinden yazılar asılmış. İslamda parti, purtu yoktur. Burada cuma namazı kılmak caiz değildir” dedi. Ben kendimi olabildiğince cuma günü yüzü suyu hürmetine olabildiğince sakin tutmaya çalışıyordum ve şöyle cevap verdim:
“Ezan’dan duyduğun sesle gelip namazını kılıyorsun. Sana o Ezan sesini duyuran teknolojik aletin mucidi kimdir acaba? Onu tanıyıp biliyor musun? Benim bildiğime göre tabi ki bir Müslüman değil.”
“Karanlıktan kurtulduğun ve karanlıkta başını gözünü sağa sola vurup kırmadığın elektiriğin mucidi kim acaba, abdestli namazlı Müslümanlar mı icat etti hacı amca?” Tabi ki hayır.
Evinde, kahvaltını, yemeğini, sebzeni sakladığın buzdolabını kim buldu dersi hacım? Müslümanlar mı tabi ki hayır!.
Bugün kahvaltını evinde yaptın çıktın, o yiyecekleri, Berlin’de yaşadığına göre, sen çok iyi bilirsin Almanlar ve batılı Müslüman olmayan ülkeler üretti, onlarda Müslüman değil? İş yerinden çalıştığın fabrika sahipleri de Müslüman değil? Ama senin karnını doyuruyorlar!..
Bugün Cuma namazını edaya gelirken az önce gördüm bindiğin otomobilin markası “Mercedes” yazıyor, onu da Müslümanlar üretmedi .
Evinde kullandığın, video, televizyon, bilgisayar ve cebindeki telefon ile paralarında mucitleri de tabi ki gayrimüslimler, onları da Müslümanlar üretmedi!
Bu arada, başın ağrıdı yada her hangi bir hastalık için aldığın ilaçları da gayrimüslimler üretmedi yada senin tabi olduğun cemaat üretti öyle mi?
Çocukların şu anda gayrimüslimlerin okulların okuyup, yine gayri Müslimlerin partilerinin kurduğu iş yerlerinde veya işlerde çalışıyorlar.
Bak ne güzel başında ki namaz takkesi yeni. Hatta üzerinde etiketi duruyor. Burada madein Cina yazıyor, yani gayrimüslim malı hem de komünist malı!..
Üzerindeki takım elbise C und A’dan alınmış, gayrimüslim malı.
Belki de ayağındaki ayakkabı da İtalyan malı oda gayrimüslimler tarafından üretilmiş.
Gözüne taktığın gözlükte, gayrimüslim üretimi ve onunla Kur’an okuyorsun.
Bak hacım, biz Müslümanlar bu durumdan üzüntü duyuyoruz tabi.
İnsanlığa, hayvanata ve nebatata ve tüm evrene hizmet edecek icatları neden biz Müslümanlar bulamıyoruz veya icat edemiyoruz dersin?
Biz Müslümanlar bilim, teknoloji üretemediğimiz gibi, niye dünya çapında sanat ürünleri üretemiyoruz diye kendimize sormamız gerekmez mi hiç?
Bilim de, fende lider olan, üretim yapan ülkelerin insanları kütüphanelerden hiç çıkmıyorlar?
O zaman, günde beş vakit Camiye giden bu insanlar neden senede bir vakit kütüphaneye gitmiyorlar?
Neden sen günlük bir gazete okumuyorsun?
Yıllık kaç hadisi şerif okuyup ona uyuyorsun?
Kur’an’ın meâlini acaba her yıl bir defa okudun mu?
Hanği ilim ve fen adamı ile arkadaş oldun?
Madem ki bu Cami’de siyasi parti gazetelerinden yazılar var ve İslam da parti yok, Cuma kılınmaz diyorsun!
Başında ki takkeyi Çin’liler dokumuş. Bu insanlar boy abdestini bilmiyorlar: Sünnet olan sarıktır o da sende yok.
Elbisen hakeza aynı, ayakkabın da öyle!..
Efendimiz elbise giymemiş, cibab giymiş, çarık giymiş, bazen çarığı dahi bulamamış.
Efendimiz, Mercedes’e hiç binmemiş! deve, at ve eşşekle seyahat etmiş.
İlmin Çin’de olmasına rağmen alın demiş, sen hadis bile okumuyorsun.
Cilbab giymiyorsun, sarık sarmıyorsun, deve yerine Mercedeslere binip camilere gidiyorsun. 
Gayrimüslim işinde çalışıp, aylığını alıyorsun, evinde oturuyorsun, gayrimüslim devletin siyasetine itaat edip onun verdiği izine burada yaşıyorsun, okullarından, teknolojilerinden faydalanıyorsun, sonra da parti puti yok diyorsun?
Şöyle bakalım şimdi! Sen mi, gayrimüslimin icatlarını kullanarak peygamber gibi yaşadığını iddia ediyorsun?
Peygamber gibi yaşa, cilbab giy, sarık sar, çarık giy, deveye bin, gayrimüslimlerden hiç bir şey alma, evinde oturup işinde çalışma, okullarında okuma dedim.
Sinirlendi, “zaten size laf anlatılmaz dedi ve mercedesine bindi ve gitti. Yeri gelmişken söyleyeyim. Bu amca ilk okul üçe kadar okumuş.
Şimdi omu haklıydı, yoksa ben mi?
Selam ve dua ile!...
 

Bu yazı toplam 1356 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.