1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Gayrimüslimlerin bayramlarında (kirismas/noel) günlerinde alış veriş yapmak!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Gayrimüslimlerin bayramlarında (kirismas/noel) günlerinde alış veriş yapmak!

A+A-

Avrupa ve ülkemizin bazı büyük şehirlerinde elbise, mobilya ve elektronik eşyalarda çok büyük indirimler yapılmaktadır. Senenin sadece bu vakitlerinde yapılan bu indirimlerden faydalanmak için alış veriş yapmak caiz olur mu?

Gayrimüslimlerin bayramlarını bilinçli bir şekilde kutlamak veya onların kültürlerini  kabul ederek onlar gibi o günleri geçirmek tabi ki haramdır. Gayrimüslimlerin bayramlarını kutlamak veya onların kültürlerini kabul ederek onlara benzemek amacı olmadığı taktirde gayrimüslimlerin Kirismas(noel yortusu) gibi bayram günlerinde alışveriş yapmakta sakınca yoktur.

Müslümanlar gayrimüslimlerin bayramlarında ancak iki şart ile işyerlerini açması caiz olur:

Birincisi: Bayramlarını gerçekleştirmek veya onara günaha imkan tanıyacak hiçbir şeyin satılmaması. İkincisi: Bu bayramlarda Müslümanlara gayrimüslimlere benzemelerine neden olacak her hangi bir şeyin satılmamasıdır.

Çünkü insanın ihtiyaç duyduğu bir şeyi satın alması, işyerini açması ve satmasından daha ehvendir. Çünkü asıl olan alışverişin mubah olmasıdır. Bu alışverişin onların bayramlarında vuku bulmasında bir sakınca yoktur.

Bazı Müslümanların, kiliselerde yapılacak olan Noel yortusu reklamı yapmalarının hükmü ne olabilir? Müslümanların yaşadıkları bölgedeki bir camide Noel yortusu sırasında falanca kilisenin bir etkinlik düzenleyeceği, ziyaretçilere bedava barınak ve yemek vereceği konusunda reklam ve ilanlar verilmektedir. Bu reklam kampanyasını yapan Müslüman kardeşlerimiz, kilise için çalıştıklarını bildikleri halde: “ Bunun neresinde bir yanlışlık var?” diye sormaktadırlar.

Bu davranış, bir Müslüman’ı küfre götürür mü?

Farklı mezhep görüşlerine rağmen bütün Müslümanlar, kilisenin, küfür ve Allah’a ortak(eş) koşulan bir yer olduğunu çok iyi bilmektedirler.

Müslümanlar olarak bu davranışın akîdemize ve yolumuza aykırı olduğunu çok iyi biliyoruz. Dolayısı ile  bu davranışı teşvik eden ve bu amaçla çalışanlar hakkında küfür lakabının sâbit olduğunu belirtmek için onlara hüccet(delil) sunmamız gerekmez mi?

Bu dînde delillerle bilinen bir durumdur. Bunun için hüccete(her hangi bir delile) gerek var mıdır?

Bu kimseleri savunan bir kimsenin, bu savunmasıyla küfür işlediğini söylemek mümkün müdür?

Bir hıristiyanı, herhangi bir zorunluluk olmadıkça kiliseye götürmenin, günahta yardımlaşmak olduğu için câiz olmadığını biliyoruz. Hatta Allah Teâlâ’nın bir evlat edindiğini iddia eden hıristiyanların  açık bir şirkin içerisinde olduklarını da çok iyi biliyoruz. Böyle bir davranış türü de en büyük günahlardandır. Bununla dini bayramlarında Hıristiyanlara kilisenin yolunu göstermek, bunun için reklam ve ilan vermek arasında hüküm olarak hiçbir fark yoktur. Hatta bu davranış, o batıl olan dini bayramların düzenlenmesine yardımcı olunduğundan dolayı günah bakımından daha büyüktür. Dolayısı ile onların bu davranışları, iki büyük günaha yardım sayılır:

Kiliseye gitme günahı   ve Hıristiyanların dini bayramlarına iştirak etme günahı.

Hıristiyanların dini bayramlarını düzenleme ve kutlama işinde onlara yardım etmenin haram olduğu bir takım alimlerce net bir şekilde belirtilmiştir. Şirk koşan bir kurumun reklamını yapmak onların bu işlerine yardım etmek hükmündedir.

Noel yortusunda kilisenin düzenleyeceği bu etkinliklerin, bu bayramı kutlamanın şekillerinden birisi olduğunda hiç bir şüphe yoktur.   Buna göre Hıristiyanların bayramlarını teşvik eden insanlara, bu bayramların kutlanacağı yerleri gösterenler, büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar. Şüphesiz onlar, bu davranışlarıyla büyük bir günaha düşmüş olmaktadırlar.

“Bir Müslüman’ın, bayramlarında kafirlerle  yardımlaşması ve ne şekilde olursa olsun, onlarla işbirliği yapması, hangi yolla olursa olsun, onlarla işbirliği içerisine girmesi, hangi yolla olursa olsun, ona davet etmesi caiz değildir. Onların bayramlarını teşhir edip ilan etmek de, bu yardımlaşma ve işbirliği şekillerinden birisidir. Onların bayramlarına davet, hangi basın yoluyla olursa olsun, veyahut çok yıldızlı oteller vasıtası ile olursa olsun, fark etmez.

Noel yortusunu kutlamak, Hıristiyanlar nezdinde bir aslı ve temeli var mıdır? Yani beşeri  bir peygamber olan İsa (a.s)’ın doğum gününü kutlamak mıdır?

Hayır! Böyle bir temel yoktur. Aksine bu kutlama, Rab İsa’yı veya Rab oğlu İsa’yı kutlamaktır. Allah Teâlâ, onların söyledikleri şeylerden münezzehtir; son derece yücedir ve uludur.

O halde bir Müslüman, nasıl olur da Hıristiyanlar nezdinde bir veya ilahın oğlu olarak görülen bu kutlamanın, bir peygamberin doğum günü olduğuna inanır?

Bununla birlikte bu kutlamaya iştirak etmenin ve düzenlemesine yardım etmenin, -bunu yapan, onların dinlerinin de gerçek ve doğru olduğuna inanmadığı sürece-, dinden  çıkaran büyük küfür olmasına gerektirmez. Bu sebeple onların, sadece bu fiilleriyle dinden çıkaran büyük küfre düştüklerini görmeyiz. Onların bu fiillerine karşı çıkmakla yetinmemizi ve yaptıklarından vazgeçmeleri için onlara öğüt vermenizi uygun görmekteyiz.

Davranışların küfür olup olmadığıyla ilgili onların fiillerine hüküm vermekle meşgul olmanıza gerek yoktur.

Kısacası önemli olan; onların bu davranışlarının haram olduğu ve size düşen görevin de yapmakta olduklarından onları vazgeçirmeye çalışmak olduğunu bilmekte fayda vardır. Her şeyin en iyisini Yüce Rabbimiz bilir. Selâmetle!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.