1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. GAZETE TRAJLARI…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

GAZETE TRAJLARI…

A+A-

Konya Anadolu’nun basın sektöründe önde gelen ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Konya’da çıkan gazetelerin Kuva-i Milli’ye destek vermeleri çok önemlidir.
O günlerden  bu günlere kadar Konya’da  basın sektörü büyüdü. Ancak bu büyüme “mantar” büyüme  oldu kolay para kazanmak isteyen ve iktidarların koltuğunun altında gazetecilik yapanlar, öngörüsü olmayan, yarını göremeyen ve yedek akçe ayırmayalar  bir kriz rüzgarı ile dökülmeye başladılar.
Neyse arkayı fazla karartmayalım. Bu sektörün uzun yıllar Anadolu’da lokomotifliğini yapan Yeni meram gazetesi sahibi Mustafa Yalçın Bahçıvan’ın bir sözü aklıma geldi:
“ Bir mesleğin çıraklığını yapmayanlar kalfa, kalfalığını yapmayanlar usta, ustalığını yapmayanlar  patronu olamazlar” derdi.
Bizim ülkemizde okuma- yazma bilenler var ama, okuma özürlü bir ülkeyiz. Renkli cam ve internet gazete satışlarını etkiledi. Ben diyorum ki, gazetenin yerini hiçbir şey dolduramaz.
Gazetelerimizi, gazetelerimizin patronları ve çalışanları bu hale getirdi. Gazetecilik değil, “Gazeteciiilikkk !” yapıyoruz. Kopyala, kes, yapıştır dönemi…
Geçmişte bazı sözüm ona patronlar muhabirlere değer vermezdi. Şimdi daha da arttı.  İsmi önemli değil, bir patron  “ Veririm eline bir fotoğraf makinesi, hepsi muhabir olur” diyordu.  Temsil yeteneği olmayanlar, iki lafı bir arada konuşamayanlar, hatta çaycı ve çorbacı,  (Küçümsemiyorum ama) , bazı patronların kızı, karısı, oğlu  yakını sarı basın kartlı gazeteci oldu. Yazı işleri müdürü oldular. Bir gün gazeteye uğramayanlar sarı basın kartı sahibi oldular.Kalite düştü. Basın kartının bir değeri vardı.Ya şimdi.  5x10 ebadında plastik bir şey  ve eskiden sarı basın kartı adı vardı. Bu kartın değeri vardı. Şimdi rengarenk bir kart.
Konya’da geçmişte saysanız 10-15 kişiyi geçmeyen kişide vardı bu kart. Şimdi şahsen benim bulunduğum ortamda bile yazar- çizerler dolup taştı. Çoğunu ben bile bilmiyorum. Gazete kimliklerine bir bakınız.
Ben şahsen buralara toprak sahaların tozlu dumanlarını yutarak spor muhabirliği ile bu işe başladım. Başlatanlardan Allah razı olsun. Belki içinizden bazıları beni başka değerlendirebilirler. Bilenler bilir ama, ben yine yazayım. Çalışmış olduğum kurumda şeflik, şube müdürlüğü gibi yaptığım dönemlerde de o kurumun basından sorumlusu olarak görev yaparken,öğle yemeği tatili, yıllık izinlerim ve Pazar ve cumartesi günü sadece spor muhabirliği yapıyordum.
Konya’nın önde gelen isimleri arasında geçmişte rahmetli Rıdvan Bülbül, İbrahim Sur, Mehmet Gazel, Orhan Berk ,Seyit Küçükbezirci, Mahmut Sural, Mustafa Ataman gibi isimler vardı. Cihat Yazıcı, İhsan Kayseri, Sabit Horasan. Her yerde gazeteci ve sarı basın kartı taşıyanların bir değeri ayrıcalığı vardı. Ya şimdi…
Adanı yazmaktan aciz,.bir köşe yazısı yazmayan kimseler müdür, genel müdür unvanına sahip. Ondan sonra da kalite düştü, satışlar azaldı diye dert yanıyoruz. Önce kendimizi değerlendirmek zorundayız.
Türkiye genelinde yıllara göre gazete tirajları belli olurken,2018 yılında bu rakamın 1,29 milyar olduğu kaydedildi. 2005 yılına bakıldığında ise bu sayının 1,53 milyar olduğu belirlendi.. 2008 yılında 2,55 milyar adet tiraja sahip olan gazeteler son on yıl içerisinde yüzde 50’ye yakın tiraj kaybına uğradı. Bir zamanlar bir Tercüman, Milliyet, Hürriyet gazeteleri  Konya gibi yerde 7-8 bin satmaktaydı. Bazı  gazeteler baskı ile abone edildi. Şimdi yok olup gittiler. Çok iyi bilmekteyim ki, Konya’da Yenimeram gazetesi olarak ilk ofset baskı yapıldı ve 10 bin baskı yapıldığını hatırlarım.Gazetelerin okunma oranlarının gittikçe azalması da uzun süredir Türkiye’nin gündeminde yer aldı. Hükümetin yerel gazeteleri destekleri de çoğu zaman sözde kalmıştır.
Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, gazetelerle ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve PRNet’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre gazetelerle ile alakalı geçen yıl basına yansıyan haber adedi 77 bin 509 olarak kayıtlara geçti. Sadece gazete tirajları ile alakalı geçen yıl basına yansıyan haber adedi ise 524 olarak görüldü. Haber içerikleri incelendiğinde de yerel gazetelerde yaşanan maddi sıkıntıların ve kâğıt fiyatlarının artmasıyla birlikte kapanan yayınların gündemde Burada Ulusal gazetelerinde durumu iç açıcı olmadığı görülüyor. Habertürk kapandı. Birçok ulusal gazete trajını kaybederken, daha objektif davranan gazetelerin trajında ise kıpırdanma var. Bu da objektif yayın yapan gazetelerin tutunacağını bir işaretidir.
Ajans Press’in, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2018 yılındaki yerel, bölgeler ve ulusal gazetelerin toplam tirajı 1 milyar 288 milyon 836 bin 67 olarak oldu. Bu rakam geçmiş yıllarla kıyasladığında en yüksek gazete tirajlarının 2008 yılında olduğu saptanırken, rakamın 2 milyar 550 milyon 125 bin 909 adet olduğu gözlendi. 2005 yılındaki gazete tirajlarının toplamı ise 1 milyar 530 milyon 275 bin 540 olarak belirlendi. Veriler incelendiğinde ise 2013 yılından bugüne kadar gazete tirajlarının düzenli şekilde düşüş gösterdiği görüldü.

Bu yazı toplam 513 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.