1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Gazetecilik ve Haber
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazetecilik ve Haber

A+A-

Hiç kimse az veya çok olarak habersiz yaşayamaz.
İnsanların yaşam süreci haber ile şekillenir, haberlere göre dünya yorumlanır.
Haber katıksız, yorum ise açık olmalıdır.
Hiç kimsenin olağanüstü bir durum olmadıktan sonra haber alma özgürlüğü kısıtlanamaz. Demokrasilerde ise basın 4. Güçtür.
Ancak kimse bu silahı lehine, kendi çıkarlarına göre kullanmamalıdır.
Doğru, çabuk, yansız haberin değeri büyüktür.
Yarım asra yaklaşan bir zaman dilimi içinde bu işi yapmaya çalışmaktayım. Bu zaman dilimi içinde her zaman doğrudan, yana olmaya çalıştım. Duygularımı hep öteledim. Yanlı oluşum ise vatan, millet, bayrak ve dinimiz için olmuştur.
Şöyle geriye dönüp bir bakıyorum da, özellikle yerel medyada geçirdiğimiz evreler çok zor şartlar içinde yapıldı. Birçok duayen arkadaşımız, ağabeyimiz görevini tamamlayıp Hakk’a yürüdü. Onlara Allah’tan rahmetler diliyorum.
Eskiler bu mesleğin zorluğunu, sıkıntılarını çok çekti. Haber vermek, insanlara doğruyu yazıp anlatmak için. Şimdi gazetecilik biraz daha kolaylaştı.
Masa başından yapılan habercilik ön planda. Bilirim ki, bizim ilk yıllarımızda haberin merkezine, haberin kaynağına gitmek zorunlu idi. Masa başı habercilik ve asparagas habercilik çok az yapılırdı.
Şimdilerde ise mutlaka bu işi hakkıyla yapanlar vardır. Onlara saygı duyuyorum, ama meslek sevgisi, saygı, usta – çırak ilişkileri bitti.
Kimse kusura bakmasın, dün bu işe başlayan ve tabirimi hoş karşılayın, bazı zıpırlar tecrübeli kimselerin önüne geçiyor. Haddini hududunu bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda sorduğum bir soruya yeni yitmelerden birisi kendini ortaya attığında:
Siyasetten ve bürokrasiden bir kimse o yeni yitmeye :
“Sen kaç yaşındasın?” diye sordu.
O kimse de şu yaşındayım deyince:
“Bürokrasi ve siyasetten tanıdığımız kimse :
“Ağabey siz kaç yaşındasınız?” diye sordu. Bende yaşımı söyledim. Ve döndü:
“Senin yaşından çok meslek tecrübesi var” dedi.
Daha ne diyebilirdi ki, Anlayan ne demek istediğini anladı.
Neyse,
Zaman zaman masa başı gazeteciliğini bir kenara bırakıp ilçelere gidiyor, haberleri izliyoruz. Yetkililerle, Belediye Başkanları ile görüşüp çalışmalarını dinliyoruz.
Geçtiğimiz gün gazetemizin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz, Reklam takip sorumlusu Ö. Faruk Karaduman ve ben deniz önce Ilgın ilçesine gittik. Belediye Başkanı Mehmet Karahan ile görüştük. Karahan göreve 15 Temmuz sonrasında getirildi. Görebildiğim kadarıyla çalışkan, Ilgın için çalışan,. Ilgın’a bir şeyler verme heyecanı ile çırpınan birisi.
Burada bazı haberler derledik. Daha sonra Doğanhisar Belediye Başkanı Abdullah Koç’u ziyaret ettik. Koç’u eskiden beri bilirim. Çalışkan, heyecanlı ve tam bir halk adamı. Varı, yoğu Doğanhisar ve Doğanhisar halkı ve gençliği, Öyle ki, vatandaşla bütünleşmek için başkanlık kapılarını herkese açmış.
Daha sonra birlikte çalıştığım, mesai arkadaşım Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın yanında soluğu aldık. Akkaya memurluktan gelmesi nedeniyle her şeyi ince eleyip, sık dokuyan, bir yanlış yapmamaya çalışan, ancak Akşehir sevdalısı bir kimse. Buradanda arı misali alacağımız balı aldık ve Konya’ya döndük.
Birkaç gün sonra da Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’u ziyaret ettik. Beyşehir benim için ayrı bir anlam taşır. Doğasıyla, gölü ile bir yaşam merkezi. Tabi ki, Ilgın’ın ve Akşehir’in değerleri de çok büyük. Başkanları hizmet aşkıyla ve ilçelerine katma değer ekleme heyecanı ile gördük.
Böylece haberi, haberciliği en iyi şekilde yapmak için çıktığımız yolda devam ediyoruz. Hakimiyet Gazetesi olarak ise bunu hep yapmak için ekip arkadaşlarımla ve gazetenin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz’ün desteği ile sürdürmeye bize inananlara en doğru haber ve yorumları sunmaya devam edeceğiz. Bizi izlemeye devam ediniz.
 

Bu yazı toplam 213 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.